Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa slobozenilor este «acceptabilă»

Apa slobozenilor este «acceptabilă»

În urmă cu două săptămîni, în pragul «Sărbătorilor Sloboziei», Buletinul de Slobozia, oficiosul administrației locale, publica cel mai recent set de analize ale apei furnizate slobozenilor la robinete. Documentul încadrează apa drept «acceptabilă» din punctul de vedere al autorităților locale. Analizele au fost efectuate pe 15 aprilie 2014 de către ECOIND, iar responsabilitatea prelevării probelor aparține în exclusivitate SC URBAN.

Primăria se laudă cu probe «acceptabile»
După 5 ani de scandaluri interminabile și milioane de euro cheltuite pentru potabilizarea apei, administrația locală din Slobozia este dispusă să facă declarații «din proprie inițiativă» despre calitatea apei potabile furnizate slobozenilor. În «Buletinul de Slobozia», o publicație editată de administrația locală la jumătatea lunii mai, oficialii Primăriei alocă un spațiu consistent (n.red.: 5 pagini) publicării ultimelor buletine de analiză a apei furnizate slobozenilor. Analizele, realizate conform obligațiilor asumate de SC Urban prin programul de conformare, au fost publicate, susține oficiosul primăriei, «întrucît atacurile privind calitatea apei de la robinetele slobozenilor nu au încetat să apară și pentru că vrem ca cetățenii să nu mai aibă emoții cînd pun cana de apă la robinet». Deși ilizibile în pagina publicației, buletinele de analize (care pot fi consultate in extenso pe site-ul primăriei la secțiunea Informații) confirmă faptul că, la acest moment, apa furnizată slobozenilor este «acceptabilă» sub aspectul gustului, culorii și mirosului. Analizele au fost efectuate pe 15 aprilie 2014 de către ECOIND, iar responsabilitatea prelevării probelor aparține în exclusivitate SC URBAN. «Facem lunar aceste analize, potrivit obligațiilor pe care le avem. Așa cum am precizat în repetate rînduri, apa furnizată slobozenilor este potabilă, iar noi facem eforturi pentru a asigura parametrii la care ne-am obligat să o furnizăm» a declarat pentru Independent, directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu.

Istoria romanțată a potabilizării apei în 2013-2014
De-a lungul anilor «atacurile privind calitatea apei la robinetele slobozenilor» au fost nenumărate, iar informațiile făcute publice dintre cele mai diverse. Pentru aceia dintre dumneavoastră care doresc să-și reamintească, reluăm cele mai relevante informații publicate de Independent în ultimul an:
-Un calcul grosier al cheltuielilor legate de potabilizarea apei din sursa subterană a orașului Slobozia ridică nota de plată a cheltuielilor la sume astronomice. Reamintim: 15 milioane de lei-investiția în sursa de apă, circa 10 milioane de lei-înlocuirea rețelei de apă, 10 milioane de lei-stația de tratare a apei și 28 de milioane lei-stația de epurare.
-Miercuri, 10 iulie 2013, SC Urban a convocat o ședință AGA în care a solicitat majorarea tarifelor la apă cu 25%. Decizia finală a fost adoptată abia la sfîrșitul acestei primăveri, cînd tariful pentru mc de apă furnizată slobozenilor (plus canalizarea și epurarea) a depășit pragul psihologic de 6 lei.
-Marți, 27 august 2013, SC Urban a obținut după 3 ani de așteptare autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă a orașului Slobozia. Potrivit declarațiilor oficiale de la acel moment, apa furnizată slobozenilor la robinete devenea «în general, potabilă».
-Un studiu publicat de către Cornelia Diana Herția, doctorand în cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca, și făcut public de consilierul PD-L Mădălin Teculescu la sfîrșitul anului trecut, afirmă că trihalometanii din apa furnizată slobozenilor pot provoca cancer: «Calculele riscului de cancer au fost efectuate pentru concentrații de cloroform, bromdiclormetan și tribromometan identificate în 5 puncte din rețeaua de distribuție în data de 31.01.2011, pentru adulți (greutate standard 70 kg) prin inhalare și contact dermic, pentru un interval de expunere de 25 și 35 ani» se arată în studiul citat.
-În cadrul ședinței AGA Urban din 25 februarie 2014, administrația locală a acceptat prelungirea contractului de furnizare a serviciilor de apă pentru SC Urban, fără licitație, începînd cu luna mai 2014 prin încredințarea acestuia Asociației de Dezvoltare Periurbană Slobozia. Se evită astfel, la limita legii, eliminarea SC Urban de pe piața de profil, precum și falimentul societății.
-În luna mai anului în curs, Slobozeanul Nicolae Parpală a reclamat SC URBAN la Oficiul pentru Protecția Consumatorului cerînd «aplicarea bonificației de 30% pe lună din valoarea facturii curente» pentru perioada în care furnizorul de apă nu a avut autorizație sanitară de funcționare.

16 Iunie 2014, 09:40 (4745 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Slobozia bea apă cu Trihalometani
Urban, la mîna directorului Noel
Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Comentariile cititorilor:


OBIECTIV:
(19 Iunie 2014, 14:37)
Nenorociti cei care cica ne conduc destinele urbane. VAi de capul lor de prosti si mafioti. Noi ce facem, ? bem apa asta i putita si murim. Astia ar trebui dati in judecata de catre cineva. Nu se poate. 
curios:
(19 Iunie 2014, 13:57)
La suma  finala la care  care ajuns INVESTITIA , apa este doar «acceptabilă» ? ? ? Ne meritam soarta ! ! ! Cred ca daca se aducea 10 l apa plata zilnic la usa fiecaruia si nu ne costa atata ,pentru ca noi vom plati ! ! ! Consilieri care au propus ,analizat si votat investitia sunt  vinovati ! ! !
Mary:
(19 Iunie 2014, 09:44)
        Domnu' a dat, domnu' a luat, Ciuperca, Stoica, Ionascu & company, fie laudat! Groparii Sloboziei. Votati P S D!
nemultumitu':
(18 Iunie 2014, 08:04)
Pai, am ramas cam fara grai ! Ne facem repede calculul cam ce putem realiza in 25-30 de ani , ne gandim sa ne traim viata din plin , noi,astia mai in varsta , ne bucuram ca nu mai apucam sa ne imbolnavim , tineretul - sa plece cat mai departe de aici , copiii- D-zeu sa-i ajute!  Peste 30 de ani - un oras pustiu ,cu cativa oameni tarandu-se pe strazile prafuite . Peste 40-50 de ani ciulini peste ruine ! Multumim din inima edililor nostri plini de ignoranta ! Asa sa-i ajute Dumnezeu!