Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Începe cursa pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

7 candidați pentru un concurs «fabricat»!

Interimatul lui Adrian Berbece în fruntea Spitalului Județean de Urgență are zilele numărate. La finalul lunii viitoare, unitatea medicală va avea un nou șef, de data aceasta cu normă întreagă. El va fi ales pe baza unui concurs care urmează să se desfășoare peste cîteva săptămîni. Surse din cadrul aparatului administrativ al județului susțin însă că acest concurs este, în realitate, doar o formalitate prin care Consiliul Județean Ialomița încearcă să-și sporească controlul politic asupra spitalului. Totuși, concursul «fabricat» al oficialilor județeni a aliniat la linia de start 7 candidați. Independent vă prezintă în rîndurile următoare numele și calitățile care i-ar recomanda să ocupe această funcție!

Din culisele unui concurs
În timp ce instituțiile statului lucrează pentru recuperarea prejudiciilor și tragerea la răspundere a celor care au deturnat bugetul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, unitatea medicală își caută un nou director. Interimatul lui Adrian Berbece expiră în această lună și, potrivit informațiilor, reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au refuzat să-i prelungească mandatul pentru următoarele 6 luni. Începînd cu 9 iulie 2014, se va organiza un concurs în urma căruia Spitalul Slobozia va fi condus, timp de 3 ani, de un manager cu normă întreagă. Toate acestea doar în teorie, întrucît practic concursul este doar o «formalitate». Surse din cadrul Consiliului Județean Ialomița susțin faptul că în urma testării nu va fi ales niciun candidat, insituția medicală urmînd să fie condusă de un alt director interimar, propus, ca și în cazul lui Adrian Berbece, de oficialii județeni. Astfel, Spitalul Județean de Urgență Slobozia va fi încă 6 luni «controlat» exclusiv după bunul plac al președintelui Silvian Ciupercă. Același președinte care în luna ianuarie comanda controale la Ministerul Sănătății pentru a-l înlătura de la conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia pe doctorul Vasile Olaru. Deși a negat vehement implicarea sa în efectuarea auditului ministerial, în urmă cu o săptămînă, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a recunoscut deschis că respectivul control a fost «opera» sa: «Eu am contactat Corpul de Control al Ministerului Sănătății și am decis să vină la spital în control. Situația atinsese apogeul și trebuiau luate măsuri!».

Sarabanda candidaților
Animați de mirajul acestei funcții, la linia de start a concursului pentru postul de director al Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt vehiculați 7 candidați. Cap de listă, doctorul Vasile Olaru, visează cu ochii deschiși să mai atenteze încă o dată la bugetul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, după modelul patentat în perioada 2011-2013. Despre prejudiciile financiare pe care le-a adus instituției, Independent a relatat pe larg în nenumărate ediții. Noutatea pe care astăzi o prezentăm cititorilor constă în faptul că organele de urmărire penală s-ar pregăti să-l cheme, în sfîrșit, la audieri pentru «jaful financiar» constatat la spital de Corpul de Control al Ministerului Sănătății și Camera de Conturi Ialomița. Doctorul Olaru este urmat de juristul Vasile Zamfir, cel cu ajutorul căruia a comis «jafurile financiare» pe vremea cînd era director. Ați ghicit, este vorba despre același Vasile Zamfir care și-a tras bani din bugetul spitalului pentru a deveni magistrat! Să sperăm că și de această dată nu va fi admis, pentru că sub conducerea sa spitalul ar intra în faliment într-o singură zi... La fel de mult își dorește să devină director al unității și doctorul Andrei Tron. La rîndu-i, doctorul Tron, spun auditorii Camerei de Conturi Ialomița, a atentat la bugetul spitalului oferindu-și singur sporuri salariale ilegale de ordinul cîtorva sute de milioane lei. Este urmat de obscurul Gherghe Proca, fost angajat al serviciului Statistică de la Spitalul Urziceni, actual jurist la Consiliul Județean Ialomița, al cărui singur merit este acela că e membru PSD. După ce s-a instruit în domeniul managementului sanitar, medicul Violeta Șapira a hotărît că este timpul să pună-n practică ce a învățat la școală. Așa se face că și-ar fi manifestat, la rîndu-i, intenția de a intra în cursa pentru șefia spitalului. De pe margine s-ar pregăti pentru examen și Anca Carmen Țenea, fosta director economic a Spitalului Slobozia și a Serviciului de Ambulanță Ialomița... Ultimul, dar nu cel din urmă candidat, este actualul manager interimar, încă în funcție, Adrian Berbece. Deși se jură că nu fură, Camera de Conturi Ialomița a confirmat că și acesta a atentat la bugetul unității medicale, acordîndu-și sporuri ilegale pe care acum trebuie să le dea înapoi. De asemenea, a cheltuit cîteva zeci de mii de lei pentru excursii, în interes de serviciu, în străinătate și cazări la hoteluri de fițe. Iar lista rămîne deschisă, pentru că înscrierile sînt abia la început!

1 Iulie 2014, 07:15 (6446 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Juristul Vasile Zamfir cere anularea concursului de manager organizat la Spitalul Slobozia
Doi candidați pentru șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Spitalul din Slobozia își caută manager

Comentariile cititorilor:


GG:
(14 Iulie 2014, 18:00)
LA JURIST NU I O FII RUSINE?BN A FACUT PLATRU CA APLECAT IN ANGLIA SI L-A LASAT SA TRAGA DE TOATE
Un cetatean :
(8 Iulie 2014, 08:47)
Atata vreme , cat Ciuperca  tine ciolanul , finu... Adrian Berbecea ....pentru ca este  cu adevarat finul  baronului.... sta linistit .
sju:
(3 Iulie 2014, 20:19)
Sunt 2 cadidati ! Juristul zamfir si dk berbece!ambii respinsi din diferite nmotive!
SORIN:
(3 Iulie 2014, 10:03)
Și, care sunt ăia, putem să știm și noi, boii care mai și scriem?! Ia spune, măi informatule, luminează-ne, că tare suntem în întuneric. Poate știi tu numele candidaților ăia neprihăniți.
pentru boii care au scris:
(3 Iulie 2014, 07:12)
idiotilor, sunt doar doi candidati!Mancatori de rahat ce sunteti!
dada:
(3 Iulie 2014, 03:38)
Nesimtitiii!!!Astia chiar s-au inscris la concurs!!! Si Olaru si Zamfir au ridicat la paroxism culmea nesimtirii si tupeului!Se gandesc la vorba lui Lapusneanu : de vor castiaga pe multi ii vor popi.... manca".
doina:
(2 Iulie 2014, 14:10)
cine a baut mai bea .cine a furat mai fura . cine a facut prostii mai face incazul acesta cine a fost mai vrea RUSINE LOR HOTILOR DE DIRECTORI
pacientul:
(2 Iulie 2014, 09:48)
Toti miros precum grupurile sanitare din spital adica a rahat si urina.
cetatean:
(2 Iulie 2014, 05:24)
Acest articol sper ca este o gluma din partea ziarului pentru ca nu pot sa cred ca olaru si zamfir mai au aceasta nesimtire sa participe la acest concurs chiar ca umplutura pentru ca sigur jocurile sunt deja facute de catre ciuperca. Doamne nu pot sa cred !!!!!!!!!!!!!!!!! Atatia incompetenti, ne meritam soarta oameni buni. Toata lumea este disperata dupa ciolan. Rog pe cei de la ziar sa mearga la etajul 7, sectia din partea stanga de la liflt, si sa filmeze grupul sanitar pentru pacienti sa vedeti ce este in spital. Pacat ca nu puteti filma si mirosul ca sa simta lumea iti vine sa versi cand intri acolo. Sunt convinsa ca toate grupurile sanitare sunt in starea aia. Put nu se simte ca acolo se face dezinfectie zilnica. Am fost internata cu copilul in luna iunie 2014. Sa verifice cineva daca apa care se distribuie la robinete in spital este potabila.  
Jinga:
(1 Iulie 2014, 20:16)
Anca Carmen Stanciu ar fi avut mai multe șanse! Țenea visează, i-a orbit pe amândoi, funcția! Orgolii fără fundamente reale! Oricum, interesant de știut ar fi dacă va fi corect concursul.
Ha! Ha!:
(1 Iulie 2014, 18:45)
Spagarii astia nu au limita. Pe principiul... "noi de aicea nu plecam, nu plecam acasa, chiar de vine DNA cu dubita aleasa.." Cat tupeu au unii!
Faceti pariurile!:
(1 Iulie 2014, 18:09)
Deschidem cu Olaru, miza sub 5%, secondeaza Tronache cu 3%, Proca? complicat, sa-l DISCREDITAM cu  un 1%! Țenea , cu de la noi indulgenta un NEMERITAT 8%, pentru doamna SAPIRA tot RESPECTUL! dar... ca sa dam citate: nu este astazi randul ei! Berbece? a strans multi dusmani in jur cu interimatul, poate un 20%, si nu in cele din urma v-ar mira ca Zamfir sa fie listat la bursa noastra cu o cota de 30%, din care vom deduce la final urmarirea penala, care speram ca se va concretiza dupa toate povestile siropoase dezvaluite de presa. Rezulta: o singura persoana ramasa pe din afara cercului! Oare cine o fi? FACETI JOCURILE!
cocolino:
(1 Iulie 2014, 18:08)
Pfff,  a tunat si i-a adunat !