Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jihadul politichiei la Slobozia

Război în comisiile de specialitate ale Consiliului Local

Jihadul politichiei la Slobozia

Pentru cei care nu știu, jihadul (războiul sfînt) se poate face cu inima, cu vorba sau cu fapta. După 2 ani în care n-au făcut nimic, consilierii Opoziției din Consiliul Local Slobozia, reuniți într-o «Dreaptă coagulată», au trecut în decurs de o lună de la lupta cu inima (conferința de presă din 31 mai 2014), la vorbe (ședința de joi, 26 iunie 2014) și la fapte (cele pe care vi le vom zugrăvi mai jos). Concluzia, pentru cei care nu vor avea răbdare, e că începînd cu luna iulie, Opoziția va boicota comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Local Slobozia!

Războiul «Dreptei coagulate»
La sfîrșitul lunii mai 2014, consilierii PNL, PD-L și PER și-au pus țărînă în cap, recunoscînd cei 2 ani de trădare a electoratului de Dreapta și au promis slobozenilor că vor scăpa orașul de guvernarea roșie. De la catharsisul politic în public la realitate drumul a fost însă lung. Trădați, umiliți, ridiculizați de colegii din PSD, consilierii «Dreptei coagulate» au rezistat eroic o lună pînă la ședința ordinară din 26 iunie 2014, respectiv vinerea trecută. Atunci, ei au trecut de la gînd la vorbă, transformînd ședința de consiliu local într-o tribună a refulărilor politice și personale. Aflați la paritate cu consilierii Puterii (10-10), consilierii Opoziției au încercat (și uneori au și reușit!) să blocheze unele dintre proiectele de hotărîri care aveau nevoie, conform legii, de două treimi din voturile consilierilor prezenți. Dintre zecile de «schimburi de idei» vehiculate în plen reproducem doar o frîntură de dialog dintre consilierul PD-L Mădălin Teculescu și primarul Alexandru Stoica. «Domnule primar, dumneavoastră trebuia să delimitați foarte clar terenurile care aparțin autorității locale... Pentru asta, trebuia să faceți cărți funciare! Este vina dumneavoastră că aceste cărți funciare nu există și proiectele nu sînt votate. Sînteți un incompetent!» a declarat Mădălin Teculescu la un moment dat. «Ciocu’ mic, competentule!» a replicat Alexandru Stoica! În aceste condiții, conflictul deschis dintre cele două fracțiuni a escaladat ajungînd pînă la amenințări cu închisoarea, plîngeri penale sau acuzații de «mită» și «trafic de influență». Surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că acest război de uzură afectează direct activitatea administrativă a instituției și «fac un mare rău angajaților, care încearcă să își facă datoria în condițiile unei salarizări derizorii...».

Boicotul comisiilor de specialitate
Opoziția din plenul ședințelor de consiliu local nu este însă suficientă, susțin consilierii locali ai «Dreptei coagulate». Prin urmare, consilierii celor trei formațiuni care compun Opoziția au decis boicotarea comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Local Slobozia. Aparent imposibil, acest obiectiv are șanse reale de izbîndă. Dintre cele 5 comisii de specialitate din componența consiliului local, doar una, cea de Urbanism și Amenajarea Teritoriului, este dominată de o majoritate de 4 consilieri PSD din cei 5 care compun Comisia. Celelalte 4 (respectiv cea Juridică și de Disciplină, Comisia de Învățămînt, Comisia Economico-Financiară și cea de Comerț și Prestări Servicii) au în componență o majoritate formată din consilierii Opoziției. «Îi vom bate cu propriile arme. Au fost lacomi și au comasat consilierii PSD la Comisia de Urbanism, pentru că acolo este cea mai mare miză. Dar au lăsat descoperite celelalte comisii. În aceste condiții, dacă nu vor ține seamă de opiniile și voința noastră, vom bloca ședințele de consiliu local înainte de plen, pentru că deținem majoritatea în aceste comisii!» a explicat noua schimbare de strategie consilierul PD-L Mădălin Teculescu. În replică la aceste declarații, primarul Alexandru Stoica a susținut că niciodată nu va permite «Dreptei coagulate» din Consiliul Local Slobozia să afecteze deciziile administrative și proiectele de hotărîre pe care Consiliul Local trebuie să le adopte: «Am auzit cu ce se laudă. Dar am să măresc componența comisiilor pentru a contracara această intenție. Iar dacă mă supără, nu mai convoc Consiliul Local 3 luni și fac alegeri anticipate! Nu voi permite nimănui să comande cum vrea el la Primăria Slobozia! Avem o echipă, avem proiecte pentru oraș, sîntem aici să facem treabă, nu să ne țigănim!» a declarat acesta. Indiferent cine va cîștiga acest război care, deocamdată, se reduce la declarații, jihadul clasei politice de Slobozia a fost declanșat oficial.

3 Iulie 2014, 08:10 (13075 vizualizări - 41 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020
Consiliul Local Slobozia preia controlul asupra Primăriei
Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Comentariile cititorilor:


Nedelcu Dănuț:
(12 Iulie 2014, 16:53)
Nu e adevărat că sunt alcoolic! Dar dacă se pune vreodată problema de mâncat și de băut gratis, nu prea refuz, ba dimpotrivă! Și încă ceva: nu e adevărat că servesc masa mereu la Grădinița unde am "pus-o" directoare pe nevastă-mea! De exemplu, ieri am fost plecat la București și am mâncat toată ziua doi covrigi și o șaorma... :(
daaaaa:
(11 Iulie 2014, 12:19)
toti se uita la tine ca esti deal lor fotografuleee......poate asa dati aprobare de afisare mesaj..
Liviu:
(11 Iulie 2014, 09:57)
Nedelcu Dănuț e bețiv? Din cei alcoolici, vreau să zic. Așa se vorbește.
nedelcu danut:
(11 Iulie 2014, 09:16)
toti ne uitam la fotograf pt ca este de al nostru....
SORIN:
(11 Iulie 2014, 06:42)
Dacă observați, majoritatea celor cu mâna ridicată se uită direct la camera de luat vederi, cu excepția pepededistului Gabi Mușat, care "trage"cu ochiul la colegul său de barou. Oare ce-o fi notând dl. Sava p'acolo?!
Copil cu cheia de gat:
(10 Iulie 2014, 21:30)
Doamne, toti unu si unu ! - dar ii ajuta fetele, le arata nedumerirea faptului ca sunt acolo, cred ca nici nu prea stiu ei ce cauta in viata lor, d-apai sa mai hotarasca si pentru altii... Si mana o ridica in lehamite sa voteze, oare or stii sa vorbeasca ?
GLADIATORUL:
(10 Iulie 2014, 19:18)
,,Stimați colegi,, am crezut că puteți fi de încredere, dar se pare că și dv. ca și alții sunteți la fel de ,,indpendenți,,. Gândiți-vă  la filmul ,,Gladiatorul ,,  care a luptat pentru un țel și poate va dădeați seama despre ce era vorba . Mai exista un mare GLADIATOR în județ dar nu are rost . Slujiți-vă stăpânii. Dumnezeu să vă binecuvânteze după cum  slujiți nemul ROMÂNESC.
Nedelcu Dănuţ:
(10 Iulie 2014, 16:15)
Cum, nu-l știți pe NEDELCU DĂNUȚ?!? Ați trăit degeaba atunci. Dacă veți sta de vorbă cu el, veți afla din gurița lui "proprietate personală" că este cel mai inteligent, cel mai frumos, cel mai bun dintre politicienii născuți vreodată pe plaiuri ialomițene!!! El "îi ține în buzunar" pe primar, viceprimari, senatori, deputați etc. Alooo! PSD-ul, se aude? Dați-l afară, până nu vă face de râs definitiv! Dacă veți scădea în sondaje, să nu ziceți că nu v-am avertizat...
Sandu:
(10 Iulie 2014, 09:53)
Cine este Nedelcu?! Care este numele complet și ce rang are in cireadă?
CARMEN:
(10 Iulie 2014, 08:54)
cine zice ca Nedelcu are facultate, exclus...nu are decat liceul va spun din surse sigure si la gradinita la nevasta-sa el e director nu ea, in primarie la fel nu Stoica e primar ci el....
Laura:
(9 Iulie 2014, 16:52)
Mie îmi place Tastamanca! Pe bune! Este idealul feminin al sec.18! Grasă și frumoasă! Deșteaptă?!.......
pt CARMEN:
(9 Iulie 2014, 16:20)
ai dreptate cu analfabetul ala de Nedelcu,care a facut facultatea la x si o.cand s-a deschis acea gradinita tot personalul a fost numit,cunosc concret caz.....inclusiv directorul a fost numit,ca de e consilierul omul...
eu:
(9 Iulie 2014, 11:24)
doru  de plateste teculescu cumva iesti varza
SORIN:
(9 Iulie 2014, 10:57)
UN SCONCS.
CARMEN:
(9 Iulie 2014, 08:30)
DAR DE NEDELCU NU ZICETI NIMIC....EL E MAI CEVA DECAT PRIMARUL EL TAIE EL SPUNZURA IN PRIMARIE SI LA GRADINITA LA SOTIA LUI, A  AVUT PRETENTIA SA FIE VICEPRIMAR, DAR A LUAT-O IN FREZA, LA ALEGERELE URMATOARE SA IL MAI VOTATI PE LISTA DE CONSILIERI.....ASTEPT COMENTARII!