Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Îngerii abandonați de la Spitalul Slobozia

Îngerii abandonați de la Spitalul Slobozia

Caz șocant la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Un băiețel de 8 luni a fost abandonat la naștere de mama sa în salonul în care a fost internată. Pe lîngă faptul că a rămas fără părinți, copilul are grave probleme medicale. Specialiștii unității susțin faptul că, dintr-un număr de 80 de copii născuți în fiecare lună la Slobozia, 3 sînt abandonați în spital.

Copilul cu 40 de mame Micuțul M.I. a venit pe lume în urmă cu 8 luni la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Încă de la naștere, a fost diagnosticat cu deficiențe cardiace și sindromul palatoschizis, malformație congenitală ce în vorbirea populară este cunoscută sub numele de «gură de lup». Asistentele i-au explicat mamei toate problemele medicale ale micuțului, însă aceasta a refuzat să-l recunoască și să-l ia acasă pentru a avea grijă de el. «Femeia l-a lăsat la noi în salon și a zis că e prea urît, că arată ca un monstru» susțin asistentele Maternității Slobozia. În prezent, copilul a fost transferat pe secția Pediatrie și se află sub îngrijire medicală permanentă. Zilnic, 40 de mame, asistente și infirmiere, veghează la căpătîiul micuțului. Mai mult, specialiștii secției susțin că problemele medicale ale copilului pot fi rezolvate. În prezent, el se află pe o listă de așteptare la Spitalul Budimex din București, unde un cardiolog îl va supune unei intervenții chirurgicale pentru a-i corecta deficiențele cardiace. «Copilul acesta ar putea avea o viață normală. Spitalul Budimex l-a pus pe o listă de așteptare pentru a i se putea efectua o intervenție chirurgicală. Operația va fi posibilă abia peste 3 luni, cînd micuțul va împlini 11 luni. Dacă va trece cu bine de această operație, cu siguranță îi vor fi corectate și problemele pe care le are la față» ne-a declarat medicul pediatru Magdalena Ionescu, unul dintre specialiștii care supraveghează starea de sănătate a micuțului.

Statistică alarmantă Cazul micuțului M.I. nu este singular, medicii de la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin că se confruntă destul de des cu situații în care mamele renunță din proprie inițiativă la copiii pe care îi aduc pe lume. Motivele care le determină diferă de la caz la caz. Astfel, în timp ce unele mame invocă sărăcia în care trăiesc, altele susțin că vor să renunțe la bebeluși considerîndu-i «doar simple aventuri de care nu vor să-și mai aducă aminte vreodată» susțin medicii Maternității de la Slobozia. Statistic vorbind, din 80 de nașteri înregistrate în cadrul unității într-o lună, pentru 3 copii există riscul ca mamele să-i refuze. Unele își dezvoltă instinctul matern în momentul în care ajung în Centrul Maternal al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița, în timp ce altele refuză categoric să-și recunoască micuții.

8 Iulie 2014, 07:10 (6166 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


HY:
(14 Iulie 2014, 17:55)
MAMA LUI E DIN BORA O TIGANCA BATRANA CARE NU VREA SA-L CUNOASCA CA S-A NASCUT URAT SI BOLNAV.SI ACUM E GRAVIDA IAR
...:
(14 Iulie 2014, 11:34)
''sorine'', unde esti ma ? Nu comentezi si la articolul asta ? Sau nu stii sa te "exprimi" atunci cand in articol nu se fac acuze, nu se vorbeste de rau ? Si tu ''danute'' ? Lasati bai gargara si incercati sa faceti bine ! Nu mai fiti masini de imprastiat rahatul propriilor deziluzii !