Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

Ialomița: Microbuzele școlare, microbuze electorale

În urmă cu o săptămînă, Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, condus de Liviu Dragnea, a împărțit în toată țara microbuze școlare. Județului Ialomița i-au revenit un număr de 16 astfel de mașini, de care au beneficiat doar primăriile PSD. Ceea ce se dorea a fi un sprijin pentru copiii care merg la școală, este de fapt o pregătire pentru viitoarea campanie electorală. Că doar votanții social-democrați nu pot fi cărați la urne cu mașini al căror termen de valabilitate a expirat demult. În lung de linie, primarii beneficiari de microbuze școlare se plîng însă că întreținerea acestor vehicule atentează la bugetele locale...

Mașini noi pentru elevii social-democrați
De microbuzele oferite de vicepremierul Liviu Dragnea au beneficiat localitățile ialomițene Adîncata, Albești, Alexeni, Andrășești, Axintele, Borănești, Ciochina, Cosîmbești, Dridu, Jilavele, Mărculești, Moldoveni, Scînteia, Valea Ciorii, Valea Măcrișului și Vlădeni. Scopul declarat pentru care microbuzele școlare au fost acordate acestor administrații locale este acela de a îmbunătăți infrastructura județeană de transport al elevilor care fac naveta. Toate acestea doar pe hîrtie, pentru că, în realitate, mașinile distribuite în teritoriu ar putea fi lejer folosite și pentru transportul alegătorilor, în timpul viitoarei campanii electorale. Mai mult, primarii Opoziției susțin faptul că mai bine de jumătate dintre administrațiile beneficiare au în curte un adevărat parc auto de microbuze școlare. «Să dea primăriilor PSD că noi ceilalți nu avem nevoie. Se vede că pregătirile pentru campania electorală au început mai devreme. Mulți dintre cei care au primit au cîte două sau trei mașini. Ce-au zis băieții? Una în plus, de ce nu?! Și noi am avea nevoie, dar nu ne-a întrebat nimeni despre asta. Avem totuși cu ce să ne descurcăm...» declară Eugen Tocileanu, primarul comunei Sărățeni.

«Dacă e gratis, să fie primit!»
Microbuzele electorale, pardon școlare, ale vicepremierului Liviu Dragnea, atentează însă la bugetul administrațiilor locale. Primarii ialomițeni beneficiari de autoturisme declară că mașinile sînt binevenite, însă costurile de întreținere sînt extrem de ridicate. Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, susține că întreținerea unui microbuz similar celui pe care l-a primit de la Ministerul Dezvoltării se ridică la 10 mii de lei anual. «Costă ceva să întreții o astfel de mașină. Consumul de motorină, un schimb de ulei, vine iarna, trebuie alte cauciucuri... Totuși, nu putem să lăsăm copiii să ajungă la școală pe jos. E bine că s-au adus!» ne-a declarat Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii. Sînt însă și edili pentru care microbuzele școlare ale lui Liviu Dragnea sînt pomană curată. Nu contează cît trebuie să cheltuie cu întreținerea lor, dacă vin de la Minister sînt primite cu brațele deschise. «Costă într-adevăr să întreții o astfel de mașină. Dar, dacă e gratis, să fie primit! Tot ce e gratis în ziua de azi e bun, pentru că nimeni nu mai face nimic fără să primească ceva în schimb. Sincer noi aveam nevoie de unul nou pentru că cel pe care-l avem este destul de vechi, aproape de casare» ne explică Bogdan Popescu, primarul comunei Cosîmbești.

Scandaluri cu microbuze școlare La începutul anului școlar precedent, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au întreprins mai multe acțiuni de control pe linia siguranței transportului școlar. Astfel, oamenii legii au verificat starea microbuzelor repartizate de Ministerul Educației pentru a asigura transportul elevilor, în special din mediul rural, către unitățile de învățămînt din județ. Rezultatul controlului întreprins de oamenii legii este unul uluitor. Potrivit raportului întocmit la finalul campaniei de verificare, mașinile se confruntă cu o serie de probleme în ceea ce privește starea de legalitate. Un sfert din cele 60 de microbuze școlare din Ialomița circulă fără a deține licențe de transport sau au inspecția tehnică periodică expirată. Iar lista deficiențelor legate de microbuzele școlare poate continua...

3 August 2014, 12:10 (4363 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Elevii din Ialomița circulă cu microbuze uzate
Elevii din Ialomița circulă cu microbuze-problemă
Transportul școlar derapează

Comentariile cititorilor:


alt eu.:
(6 August 2014, 19:03)
Te-ai gandit mult la exemplul asta .
SORIN:
(5 August 2014, 11:13)
@ Serban. Votați PMP, fiindcă Elena Udrea a fost cea care a dotat toate primăriile cu tot ce-au avut nevoie sau nu. Mai bine PPDD decât criminalii din PMP. Tu chiar nu vezi, moșule, ce hahalere au rămas în partidul ăsta de mardeiași?! Chiar dacă nu-i înghițeam nici cu o tonă de lămâi, totuși, oameni de valoare intelectuală gen Baconschi, Papahagi, și-au dat seama cu cine au de-a face, chiar dacă odată a fost "Elena, ești frumoasă, ești deșteaptă!" Au rămas alde Gelu Vișan și alți neica-nimeni care, în afară de gargara, și aia gâjâită, pe la televiziuni, nu pot demonstra nimic din vreo strategie de lipsa căreia îi acuză pe alții. Să ne ferească Dumnezeu de asemenea golani la conducerea României. Dacă o țin tot așa, cu jigniri, cu invective, cu "cine mi's io", nu m-aș mira să nu intre în Parlament, că , oricum, la prezidențiale nici măcar nu au voie să viseze. Fiin'că adusei vorba de prezidențiale, VOTAȚI GHIȘE!
Serban:
(4 August 2014, 19:53)
Votam PMP
vvasile:
(4 August 2014, 19:38)
Chiar ca este de-a dreptul strigator la cer. Ce sa faca  cei de la scoala din Vladeni cu microbuzul? Nu are echipa de fotbal cu ce se deplasa? La Facaeni sunt trei -3- microbuze si functionează unul singur.Celelalte 2 sunt la dispozitia primariei si le folosesc dupa bunul plac. Nu-i vede nimeni, nu-i controleaza nimeni?
Albesti:
(4 August 2014, 15:01)
De ce a primit Albesti inca un microbuz scolar? Sa ii ia dr*** de PSD-isti.
SORIN:
(4 August 2014, 12:33)
@ eu. Tu n-ai pe tastatură și doi d'alde "i"?! Dacă nu, apasă de două ori pe ăla singur pe care-l găsești, fiincă văd că stai rău de tot cu "articulațiile".
intreb si eu poate intrebati :
(4 August 2014, 11:48)
daca sunt exclusiv pt transportul elevilor...de ce sunt vazute acum pe sosele?ca din cate stim e vacanta....si inca una....a inceput si fotbalul judetean,?ca si la asta sunt folosite....
eu: