Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban a fost condamnat la faliment

Consilierii locali, groparii furnizorului de apă

Urban a fost condamnat la faliment

De mai bine de 10 ani, administrația locală susține că luptă pentru salvarea SC Urban. Ședința AGA SC Urban de săptămîna trecută demonstrează însă altceva. Cu un consiliu de administrație format din marionete și o Adunare Generală a Acționarilor (respectiv consilierii locali ai Sloboziei) incapabilă să adopte decizii radicale, SC Urban este sabotat din interior. Cu datorii totale de 16,8 milioane lei și conturile blocate de mai bine de 5 ani, societatea se îndreaptă spre un faliment pe care declarațiile oficialilor locali nu îl pot bloca. În aceste condiții, declarația publică a directorului societății, Valentin Cilibeanu, se dovedește de un cinism fără precedent. «Adunarea Generală a Acționarilor poate lua orice decizie dorește!» a declarat el în plenul ultimei ședințe AGA Urban.

Ședință AGA cu repetiție pentru un sediu nou
La începutul săptămînii precedente, marți, 29 iulie 2014, conducerea SC Urban a convocat prima ședință a Adunării Generale a Acționarilor din această vară. Motivul acestei convocări l-a reprezentat pierderea sediului SC Urban în favoarea SC RAJA Constanța. Potrivit statutului societății, în lipsa unui sediu, societatea risca desființarea în următoarele 3 luni. Propunerea avansată de conducerea societății a reprezentat-o transferul într-una dintre centralele termice dezafectate, amenajate de către administrația locală, special pentru acest scop, încă de la începutul anului în curs. Date fiind animozitățile din cadrul Consiliului Local, inițial consilierii «Dreptei coagulate» au respins acest proiect de hotărîre al AGA Urban, deschizînd drum speculațiilor privind preluarea societății de către RAJA Constanța. Paradoxal însă, reprezentanții aceleiași «Drepte» au dat dovadă de intoleranță și paranoia administrativă. Prezent la ședința AGA pentru a promova o întîlnire comună a consilierilor  locali slobozeni cu conducerea RAJA, reprezentantului acestei societăți, Irina Oprea, i s-a cerut în mod expres «să părăsească sala», fiindcă reprezintă interesele unei societăți concurente, interesată de «preluarea agresivă a SC Urban». Revenind la ședința AGA, ar fi de consemnat și poziția directorului SC Urban, Valentin Cilibeanu. Panicat de eșecul primei întîlniri a AGA SC Urban, acesta a cerșit și a obținut convocarea unei a doua ședințe AGA, cu aceeași ordine de zi. Pentru a elimina presiunile exercitate de către «Dreapta coagulată», Valentin Cilibeanu a convocat ședința AGA la un interval de 24 de ore, iar miercuri, 30 iulie 2014, a invitat la ședința AGA doar 6 consilieri PSD. Reamintim că, potrivit statutului, pentru ca o ședință AGA să fie considerată legală este suficient să fie prezenți 5 consilieri, iar pentru aprobarea unui proiect de hotărîre în cadrul AGA, în cazul de față cel privind aprobarea schimbării sediului, sînt de ajuns 3 din cele 5 voturi ale consilierilor respectivi. Intențiile directorului SC Urban au fost dejucate, parțial, de prezența unui număr de 6 consilieri ai «Dreptei coagulate». Inițial, aceștia au încercat să determine blocarea deciziei, potrivit scenariului din ziua precedentă. Balanța votului a fost înclinată în favoarea SC Urban de către consilierul PD-L, Gigi Manea. Acesta și-a convins colegii de partid (și nu numai!) să acorde încă o șansă lui Valentin Cilibeanu și echipei sale, într-o nouă încercare de «evitare a desființării societății». Votul final a fost de 10 la 2, în favoarea schimbării sediului SC Urban. Singurii care au refuzat creditarea societății pînă la viitoarea ședință AGA SC Urban au rămas Radu Paros și Mădălin Teculescu.

Urban e condamnat din interior
Dincolo de ghemul de interese și lupta pentru conservarea funcțiilor de conducere în cadrul SC Urban, situația societății se dovedește a fi una absolut dramatică. Potrivit unui raport economic (prezentat inițial trunchiat, pentru a duce în eroare AGA SC Urban!), societatea are la acest moment datorii de aproape 17 milioane de lei. Teoretic, valoarea acestor debite este compensată de creanțele pe care societatea le are de recuperat, creanțe care depășesc 14 milioane de lei, precum și alte măsuri economice care, susține conducerea societății, diminuează acest decalaj. «Diferența dintre clienți și furnizori (neacoperită) este de 1,3 milioane de lei, față de 9,2 milioane de lei în anul 2005» se arată în documentul prezentat AGA SC Urban miercuri, 30 iulie 2014. În acest context, declarația directorului societății, Valentin Cilibeanu, este una absolut năucitoare. «Putem spune că am înregistrat un bilanț pozitiv după prima jumătate a acestui an...» a declarat el după prezentarea raportului, susținînd că, pe hîrtie, a fost realizat un profit de 21 mii de lei. În realitate însă, situația SC Urban este aceeași din 2005. Același raport confirmă faptul că debitele beneficiarilor serviciilor furnizate de  SC Urban au crescut în fiecare an, că acțiunile inițiate în instanță de către societate s-au dovedit ineficiente în condițiile în care au fost recuperate doar o zecime din titlurile executorii a căror valoare se ridică la 6,7 milioane de lei... La aceste «găuri negre» din activitatea societății se adaugă datorii mai vechi sau mai noi ale unor beneficiari ai serviciilor SC Urban care sînt protejați politic. Printre aceștia se numără Avicola SA (440660 de lei), orașul Amara (3,8 milioane de lei), comunele Cosîmbești, Scînteia și Mărculești, care însumează datorii de peste 900 mii de lei, SC Euroinvest (18000 de lei), DADP (17041 de lei), etc. De asemenea, ce nu explică directorul Valentin Cilibeanu e faptul că pentru obținerea acestui «bilanț pozitiv», redevența societății către administrația locală a fost redusă la o zecime din valoarea sa începînd cu data de 16 aprilie 2014. Însă cea mai relevantă informație legată de modul în care a fost și este gestionată activitatea SC Urban o oferă replica finală a directorului Valentin Cilibeanu. Acuzat că încearcă să-și păstreze cu orice preț fotoliul pe care îl ocupă, că nu a adoptat niciuna dintre «măsurile radicale care ar fi permis redresarea economică a societății» și că refuză schimbarea celor 5 membri din Consiliul de Administrație al SC Urban, acesta a declarat: «Adunarea Generală a Acționarilor poate lua orice decizie dorește!».

5 August 2014, 12:20 (5207 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Urban SA Slobozia a mai rezistat un an
Consiliul Local Slobozia salvează Urban de la faliment
Slobozia, responsabilă de falimentul SC Urban
Urban SA supraviețuiește încălcînd legea
Urban rămîne «vaca de muls» a administrației locale

Comentariile cititorilor:


stan ionel:
(15 Octombrie 2014, 15:23)
 Eu nu inteleg..  dc platim noi apa menajera ca apa de consum catre populatie? Nimeni din acest oras nu bea apa de la robinet ..de unde vine aceasta apa din puturile forate de linga combinat?  toti locuitorii orasului dau bani grei pe apa plata in fiecare zi...dati-va demisia incompetentilor
vivi:
(10 August 2014, 07:38)
raja va dubla pretul la apa,orasul nu are locuri de munca , cu ce sa platesti .
H2O "plata":
(9 August 2014, 09:16)
   Nu plange nimeni dupa URBAN, poate fostul director Soare, care incercand sa mai "redreseze"aceasta unitate, lua agentul termic de la combinat la jumatate de pret si prostii ca noi, il plateam dublu cu stirea primariei si a primarului de la acea vreme. S-au pierdut case prin imposibilitatea unora de a plati intretinerea. Sitemul de termoficare a fost distrus si dus la fier vechi. Slobozenii au facut eforturi financiare deosebite sa se incalzeasca cu centrale de apartament. Nimeni nu-l intreaba de sanatate pe acest fost director care a contribuit la ingropaciunea URBAN. Ce repede se uita! Unii se cred niste mici dumnezei. Si chiar le-a reusit.
Ema:
(7 August 2014, 12:46)
Nici cu RAJA nu o sa fie bine pentru noi,dar si de URBAN si cei care lucreaza acolo ne-am saturat. Aproape toti care lucrau acolo ne tratau urat de cate ori aveam nevoie,numai ciubucuri si bautura cat mai multa.Iar de sefi ,ce sa zic ,vorba celui care a comentat mai devreme ALBINARIT scria pe fruntea lor.
Contribuabil:
(6 August 2014, 06:53)
DIRECTORII & MEMBRI AGA CARE AU INCASAT INDEMNIZATII SI AU FALIMENTAT URBANUL SUNT SINGURII VINOVATI SI TREBUIE SA PLATEASCA ! ! ! ORICARE SOCIETATE CARE ARE MANAGEMENT PROST , CAPUSATA SI ADMINISTRATA DE INCOMPETENTI NUMITI POLITIC  IN FUNCTII  FALIMENTEAZA ! ! ! AFACEREA NU MAI MERGE CU VRAJALA  IEFTINA , POPULISM SI AMNISTII FISCALE  ! ! !
xyz:
(6 August 2014, 05:39)
Îmi pare rău că ultimile două comentarii nu ai vrut să le publici , dar eu continui totuși să-mi spun părerea poate te vei îndura să afle și slobozenii ce și cum gândesc. Scrieți numai și numai de datoriile URBAN dar nu și cum a ajuns URBAN la aceste datorii pentru că ani la rând a ținut prețul prestărilor de servicii la sume de nimic pentru că se tot împotriveau consilierii locali și cârcotașii din oraș. Dacă va prelua RAJA toate serviciile de la URBAN o să vedem atunci când o să plătim 10 mc de apă ca la Fetești, Țăndărei,.....și nu o să mai aibă cui să ceară "Dreapta Coagulată" analize de preț și alte alea, nu o să mai aibă Teculescu și cu Paros la cine țipa că apa nu e potabilă, e murdară si câte și mai câte. O să tacă și o să înghită că la RAJA  nu mai sunt fraierii de la URBAN. ASTA E.
Urbanistul:
(6 August 2014, 05:10)
Da aveti dreptate, Cilibeanu tine cu dintii de fotoliul pe care il ocupa deoarece el patroneaza in curtea URBAN-ului o APICOLA unde el si toti sefii nu se ocupa decat de albinarit, toate masinile stau doar pe camp la albine iar transportul vagoanelor se face cu tractoarele societatii. Ia sa ceara AGA foile de parcurs ale masinilor sa vada cati kilometri se fac cu acestea si sa ii puna sa justifice unde i-au facut. Nu au un plan de actiune nu au nimic, se bazeaza pe lozinca lasa ca merge si asa cat o mai merge?