Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Cazacu s-a întors la guvernare

Politichie locală

Cazacu s-a întors la guvernare

După 6 ani de așteptare, Cazacu Marinică s-a întors la guvernare. Călare pe mîrțoaga Alianței Creștin-Liberale, formată în urmă cu 2 săptămîni la București, acesta a devenit, prin efectul pervers al altoirii politico-administrative, coleg de guvernare locală cu președintele PSD Silvian Ciupercă. Singurul care a acceptat să vorbească deschis despre acest melanj politic rămîne președintele PNL, Ioan Martin. «V-aș ruga să nu tratați cu superficialitate acest proiect politic!» ne-a declarat acesta.

Ciupercă-Martin-Cazacu
Știți butada aia care spune că numai cine nu muncește, nu greșește?! Așa și în politica ialomițeană. După 6 ani în care a legat «șfara cu motocei» de stîlpul politicii, de-au crăpat primarii PD-L de plictiseală jucîndu-se cu dînșii, președintele Cazacu Marinică a ajuns, fără să vrea, la guvernare. Dacă vă întrebați cum s-a ajuns aici, răspunsul e simplu. Pe 28 februarie 2014, în loc să se despartă bărbătește, ca în majoritatea filialelor de județ din țară, co-președinții defunctei USL Ialomița au ieșit în piața publică și au strigat la unison că «la nivelul Consiliului Județean Ialomița colaborarea dintre cele două partide se păstrează», pentru că cei doi se simțeau obligați «să continue proiectele administrative promise electoratului ialomițean» (hi-ha-ho!). Acum, prin jocul politicilor de culise de la Centru, co-președintele USL Ialomița, Ioan Martin, a devenit coleg cu noul co-președinte al filialei locale a Alianței Creștin-Liberale, Cazacu Marinică. Pe baza matematicii predate în tinerețe de primul co-președinte USL al județului, respectiv Silvian Ciupercă, dacă A implică B, iar B implică C, rezultă că și A implică C. Drept urmare, pe cale de consecință, cei trei guvernează, de facto, politica ialomițeană, cîtă va mai fi fiind, pînă la următoarele alegeri! Care, sperăm, vor limpezi acest ménage à trois care a ajuns să genereze confuzie pînă și în rîndul membrilor de partid din cele 3 formațiuni.

Un proiect pentru un viitor alternativ
Pentru că președintele PSD Ialomița și co-președinte al USL, Silvian Ciupercă, nu a putut fi contactat înainte de a intra într-un binemeritat concediu de lider «sărac și cinstit», am fost obligați să ne mulțumim cu declarațiile celorlalți doi co-președinți. Deranjat de ironia întrebării, Cazacu Marinică a declarat (nu înainte de a ne înjura în gînd, am putea jura!): «Nu comentez! Ce-ați vrea să vă spun?!». Mai maleabil, cel de-al doilea co-președinte al Alianței Creștin-Liberale, Ioan Martin, a acceptat să explice această situație aparent imposibilă: «V-aș ruga să nu tratați cu superficialitate acest proiect politic! Săptămîna trecută a avut loc o Convenție Națională în care a fost aprobat un statut. La măsurile tranzitorii spune așa: „Pînă la 1 ianuarie 2015 rămîn conduceri tranzitorii peste tot, iar acestea se pot păstra pentru încă un an în funcție de specificul fiecărui județ!“. De-abia după 1 ianuarie 2017 e sigur că se vor organiza alegeri pentru noua formațiune. De aceea, vă rog, să nu tratați subiectul cu atîta ușurință. Acest proiect politic oferă o șansă pentru viitorul României, pentru noi și copiii noștri. Nu e vorba nici de mine, nici de colegul meu de scenă politică, respectiv domnul Cazacu. Funcțiile pe care le avem acum sînt vremelnice. Ceea ce este important e că eu fac parte, la acest moment, din conducerea operativă a județului, iar în toate celelalte 66 de localități am decis de comun acord să creăm majorități în sens constructiv. Nu vorbim de o colaborare mecanică, ci de un specific local de care ținem cont și la care ne adaptăm!» a declarat Ioan Martin, cu gîndul la USL care trăiește în Ialomița.

6 August 2014, 08:20 (6779 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă
Ciupercă visează (din nou) la șefia PSD Ialomița
Partidul Social Democrat, condamnat să repete istoria
Ciupercă și Martin rămîn împreună
Scenarii politice de week-end

Comentariile cititorilor:


MMMMMMMMMMMMMMMMM:
(8 August 2014, 19:13)
CAZACULE vezi ca a intrat Voiculescu urmezi si tu
Ion:
(8 August 2014, 17:14)
Da' jigodia asta penala mai taraganeaza mult dosarul ala din 2008 ca are amanari peste amanari si ma rog sa fie macar jumatate din completurile de judecata ca cel de astazi si sa aiba parte de ele astia care au saracit judete intregi si si-au insusit bani si pamanturi pentru cateva generatii bune ce le vor urma.Dar nu stiu cat de bine vor trai din bani furati si odata si odata o sa vina si rasplata faptelor,si vor deconta,poate,copiii lor sau copiii copiiilor lor,caci pacatele nu se sterg,se transmit la generatiile viitoare.Nu uitati invataturile !
SORIN:
(8 August 2014, 07:23)
@ xxx. Ești nedrept. Știu la cine te referi și să știi că n-ai dreptate. Este veche acolo, chiar dacă n-a avut funcție de conducere, și-a văzut de treaba ei, și-a completat studiile și e o.k.. Mai bine vezi ce-a fost soțul ei, și ce-a ajuns. Acolo s-ar putea să-ți dau niscaiva dreptate.
xxx:
(7 August 2014, 12:31)
Un exemplu atâta vreau ce a făcut cazacu pentru județ cât a fost prefect în afara faptului că a pus o ospătăriță de la Malu sefă la pensii, praf în ochi când ajung acolo toți uită de noi suntem băgați în seamă doar o dată la 4 ani. 
Mimi:
(7 August 2014, 11:03)
Treaba este simpla. Ca sa fii politician in Romania trebuie sa fii un mare C....Eu ii evit,nici macar nu i salut,nu cumpar nimic de la ei si nici nu le vand nimic
jihad:
(7 August 2014, 08:44)
creTinel nu mai coace nimic? L-a sapat pe Marinica din toate pozitiile dar a tras cartea necastigatoare cu Lenutza hatza-fatza. Nu se lasa politrucul asta cu una cu doua , asteptam urmatoarea mizerie sa ne minunam de marsavia lui
N.Balasoiu:
(6 August 2014, 19:09)
De ce trebuie sa nu mai votam Ponta si PSD ? Pentru ca sa nu mai mergem la Ciuperca , sa asteptam patru zile o audienta ,sa-i cerem un loc de munca sau o relatie la... , ca sa nu mai cumparam apa la pet ,, pentru ca educatia in Ialomita sa nu mai fie condusa de Otilia si Ileana Condrut care vind examenele , vind titularizari si mai nou vind si posturi de directori de scoli , pentru ca sanatatea Ialomiteana sa scape de Olaru si Berbece care incaseaza 2000E pt un post de asistent si sa-i trimeata la racoare si slabit ,pentru a nu mai fii ca tinar investitor 'cotropit " te tot felul de hoarde de functionari in control ce aduna birul pt. PSD ,pentru ca sa nu te mai fraiereasca marii arendasi PSD -isti si sa-ti spuna ca terenul tau e slab si a produs putin ,vezi Carolica ,Nica,Poienaru ,Vaduva, .... , daca v-ati saturat si daca vreti sa schimbati ceva , acum va fi ultima sansa !!! Eu am incredere in Iohanis ,in PNL si in Martin !
Steluța:
(6 August 2014, 13:45)
Ce parșivi sunt politicienii ăștia de peșteră! N-au demnitate, n-au tată, n-au mamă! Și eu voi vota 0!0...
Georgeta:
(6 August 2014, 12:04)
E momentul sa scapam de ciuma rosie a lui Ponta si Ciuperca ! Nu v-ati saturat sa le pupati inelul !  Martin are dreptate , totul e f.serios ! Atentie insa la oportunisti , se vor aseza la masa sa ocupe locurile de pe acum ! 
SORIN:
(6 August 2014, 11:12)
C'est un mélange a trois (n-am reușit accentul grav pe a). Totul se va sfârși cât mai curând, odată cu venirea pe fotoliul de la Cotroceni a lui IOAN GHIȘE, care va fi un președinte mult mai bun jucător decât veșnicul matrafoxat. Sper din suflet să fie așa, fiindcă este singurul candidat cu adevărat oponent al lui Băsescu, ceilalți făcând figurație și coabitare, cu toate lătrăturile schelălăite ale pițifelnicilor impotenți și imberbi. Pe plan local rămâne cum au stabilit eternii vremelnici.
bizidei:
(6 August 2014, 08:39)
Perfect adevarat, dl. Martin se gandeste cu nostalgie la usl-ul pe care domnia sa il mentine in teritoriu, adica in comunele noastre. Degeaba ne pupam si ne imbratisam la Bucuresti, daca jos, acolo unde se afla doar masinaria de vot, sursa de inaltare in tronuri a domniilor lor , ne scuipam , ne injuram si ne mentinem aceleasi pozitii din 2012, adica huo pdl, traiasca usl!Cazacu si Martin ar trebui sa se gandeasca bine la aceste lucruri, daca vor ca si in Ialomita sa ia sfarsit dinastia rosie.