Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Epurări politice în învățământul ialomițean

Alți directori, aceleași școli

Epurări politice în învățămîntul ialomițean

Social-democrația ialomițeană a reușit să zdrobească și ultima rămășiță de liberalism din școlile ialomițene. Printr-un ordin semnat de actualul șef al învățămîntului județean, de la 1 august 2014, 19 directori, 11 directori adjuncți și 6 inspectori de specialitate, cu simpatii anti PSD, au rămas fără funcții! Ileana Condruț, actualul inspector școlar general al județului, a reușit astfel s-o detroneze pe Otilia Dumitru, considerată maestra schimbărilor politice din școli. Puțini dintre noii șefi ai unităților școlare sînt însă eligibili pentru a ocupa aceste funcții...

Schimbări de sus în jos
Noile numiri comandate de Ileana Condruț au început, firește, cu Inspectoratul Școlar Județean. De la 1 august 2014, instituția a rămas fără inspector general adjunct, Carmelușca Prelucă fiind schimbată după ce a deținut această funcție timp de un an. Alături de ea au plecat și alți 5 inspectori de specialitate, printre care și cei de Matematică sau Istorie. În ceea ce privește structurile de conducere ale școlilor din județ, surse avizate din învățămîntul ialomițean precizează că un număr de 19 directori și 11 directori adjuncți au fost schimbați din funcții pe criterii politice. Valul epurărilor a lovit puternic în Țăndărei și Fetești, orașe în ale căror școli circula un puternic curent anti PSD. Așa se face că, după doar un an în fruntea Liceului Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei, Laura Copilău, fost inspector școlar adjunct în vremea ex-generalului Gheorghe Petre, a fost înlocuită cu Cristina Vardianu, director al unității în vremea Otiliei Dumitru. Liceul Tehnologic din Țăndărei are, de asemenea, un nou director, numit în persoana Adrianei Spînu. Și tot la Țăndărei, Steluța Mitrea, director al Școlii Generale Nr. 1, se pregătește să-i cedeze locul Cătălinei Vasile, profesor de Istorie în cadrul aceleiași unități școlare. Cea mai importantă schimbare politică din Fetești s-a petrecut la Liceul Teoretic «Carol I». Astfel, după ani buni în fruntea unității, directorul Vasile Mitu a fost înlocuit cu Viorel Dobre, fost inspector de Istorie. Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia are, de asemenea, un nou director. Adriana Dumitru, fosta șefă a unității școlare, a revenit în sînul Inspectoratului Școlar Județean. Ea a fost numită inspector pentru Implementarea Descentralizării Instituționale și Învățămînt Particular.

«Yes-manii» din școli
Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la valul de schimbări produs în școlile din județ, Ileana Condruț, șefa învățămîntului ialomițean, a evitat să facă declarații. Ea a răspuns sec că: «Atunci cînd vom avea ok-ul Ministerului Educației vă vom da detalii. Bine?». După care a închis telefonul. Vizibil dezinteresați de situația din teritoriu, oficialii din cadrul Ministerului Educației oferă însă detalii surprinzătoare despre modul în care sînt numiți în funcție directorii de școală. Potrivit informațiilor, șefii unităților școlare atît din Ialomița, cît și din celelalte județe, sînt în realitate doar un grup de «yes-mani» susținuți de formațiunile politice. Aceștia sînt numiți în funcții pe perioade determinate, fără a susține vreun concurs în acest sens. Totul pentru a fi schimbați cît mai repede, în cazul în care activitatea lor deranjează reprezentanții politici ai sistemului de învățămînt. Practica este acceptată de Ministerul Educației și denumită «detașare în interesul învățămîntului», conform declarației lui Daniel Tomoni, purtătorul de cuvînt al instituției.

Directori «ilegali» în școlile ialomițene La momentul de față, toți cei 112 directori de școală din județul Ialomița au ocupat funcția prin numire directă, fără fi participat la vreun concurs. Și mai interesant este faptul că 41 dintre aceștia ar fi numiți în condiții care contravin Legii Educației. Concret, aceștia sînt profesorii fără prea multă experiență, nu au grade didactice sau cursuri de experți în managementul educativ. «Acești oameni nu sînt titulari ai sistemului educativ sau nu fac parte din corpul experților în management educativ, condiții esențiale pentru a fi director de școală, așa cum scrie în lege!» ne explică Traian Mitrea, liderul Uniunii Sindicatelor Libere din Învățămînt, filiala Ialomița.

8 August 2014, 09:39 (20909 vizualizări - 57 comentarii)

Citiți și:
Inspectoratul Școlar Ialomița «a tuns, ras și frezat» 20 de directori

Comentariile cititorilor:


Laura:
(12 August 2014, 20:22)
Ganditi-va cum s-au facut titularizarile in ultimii ani!Dezastru.Au intrat analfabeti si semianalfabeti,ii ironizeaza elevii in timpul orelor,sunt mult mai informati si mai buni cunoscatori fata de dobitocii ce stau pe scaunul de la catedra.In cel mai fericit caz cedeaza presiunii si se transfera la alta scoala.Pe astia nu-i mai dai  afara pana la pensie si vai de generatiile ce vor incapea pe mana acestor neprofesionisti!
Laurențiu:
(12 August 2014, 14:27)
Școala românească s-a deteriorat iremediabil, de 2-3 generații, adică a scos rebut după rebut, cam din 1980 încoace...Mai multe generații cu diplome pe bani grei, pile, mită....Salvarea este în salarii motivante. Și trecerea prin sită deasă la toate examenele...
Adriana:
(12 August 2014, 14:06)
@gramatică. Mulțumesc. M-am corectat imediat in spațiul nepublicat de redacție. Nu știu de ce lipsește cuvântul << subânțeles >>! Noroc cu foștii mei elevi, sper, foarte atenți și cu spirit critic, indiferent de persoana care trebuie taxată! Nu concep să fie vreo Romalină cea care m-a taxat...imposibil! Deci, nu acceptați Greșelile scrierii în limba română. Gramatica e cu noi!!
gramatica:
(12 August 2014, 13:27)
@ Adriana Sărăcuțul ”subânțeles”...grav ar fi dacă am preda limba română...dar înțeleg (sau subânțeleg) că nu este cazul. Cumplită caniculă!
Adriana:
(12 August 2014, 11:33)
<>!.....Canicula!....S-auzim de bine!
Adriana:
(12 August 2014, 11:24)
@Sorin: Acord subânțeles cu subiectul ,,situația". "Situația"! Las-o baltă, am greșit! Și...?!
Patruped:
(12 August 2014, 11:21)
@adelab. Este evident! Ești unul din cei mulți proști! Nu-i grav, se poate trăi și așa!!
aleinad6:
(12 August 2014, 10:05)
@ patruped :) sunt sigura ca n-o sa ajungi biped nici intr-o viata viitoare:) iar cu ultima parte a ad...cred ca te descurci foarte bine :) si apropo, nu te grabi sa-mi ceri ajutorul, nu te ajuta nici fata nici potenta intelectuala.......
SORIN:
(12 August 2014, 07:29)
@ Adriana. "...dezastrul legat de conducerea politică a școlilor este veche!". Crezi că ai folosit corect acordul?! Cu ce ai acordat "este veche!"?! Sigur, știu ce ai vrut să spui, numai că formularea este cel puțin incompletă, ciudată, dorindu-se subtilă. În rest, numai bine!
Patruped:
(11 August 2014, 16:10)
@girofar, cred că nu ești proasta! Nu da nimic ca @adlab....este unul de la una din disciplinele enumerate!!!
aleinad6:
(11 August 2014, 14:49)
@ girolamo inspectorii la disciplinele enumerate de tine "matematica, geografie, engleza " sunt oameni bine pregatiti profesional, respectati si sustinuti de colegi si iti garantez ca nu erau inregimentati politic (astia enumerati de tine). Chiar sunt profesionisti,eu nu la ei ma refer cand scriu despre migratia politica in scopul apararii scaunului....Incearca alte usi te rog, avem destule baleme migratoare, nu este cazul sa ataci inspectorii de la disciplinele mentionate mai sus.....Daca-mi lasi o adresa de mail o sa-ti dau mai multe explicatii....... 
Adriana:
(11 August 2014, 11:46)
ELIMINȚI PENSIONARII TRECUȚI DE 70 DE ANI, DE LA ORE!! Sunt bolnavi și săraci, știu!! Au ieșit la pensie din învățământul românesc!! Știu! Dacă ei inșiși nu realizează penibilul, directorii să-i refuze politicos, cu mulțumiri pentru ce au făcut pănă acum! Aici pot și părinții cu minte, să zică OUT!!!!
Adriana:
(11 August 2014, 11:29)
Bravo, ,,giorola...''!! Zi-le, măi dragă, dar e cam târziu! Alții urlă de zeci de ani și tot degeaba! Inspectorii au mare eficiență, sunt absolut necesari dacă: sunt foarte bine pregătiți, sunt foarte buni psihopedagogi, au deja notorietate, sunt numai bipezi ( nu patrupezi, la ordin!), au o moralitate cristal, sunt motivați pecuniar, fără lăcomie de a mai avea....ETC....în primii ani, un debutant are nevoie de inspector bun și de un metodist dezinteresat de peșcheș....vise!
girolamo:
(11 August 2014, 10:20)
Porcaria asta de inspectorat ar trebui desfiintat. Cum sa coordoneze invatamantul o echipa de nulitati, fara rezultate si fara pic de prestanta in randul cadrelor didactice?Cine dracu a pomenit ca o persoana de 60 de ani, care 40 de ani a fost doar educatoare, conducand doar copii de 3-5 ani, sa conduca o institutie care raspunde de 2000 de cadre si poate 20 000 de elevi. Apoi, pacalicii care faceau pe inspectorii si care nu se duceau in scoli, pentru ca n-aveau prestanta si habar n-aveau de atributii. O gasca de profitori, care si-au aranjat transferuri si titularizari in posturi bune, de felul amintitului Dobre, mare titular la scoala 4 Fetesti, transferat (Mitrea zicea bine, unii iau functii fara sa fie macar titulari ai invatamantului, doar al unitatii de invatamant, ceea ce e altceva) la teoretic dupa ce a devenit pseudoinspector si acum numit director. Vai de bietul liceu! Iar la matematica, geografie, engleza s.a, cine erau inspectorii pestelui?
aleinad6:
(11 August 2014, 10:06)
@ lili ai auzit vorba aia sper "da-mi Doamne dusmani destepti si ferete-ma de prieteni prosti ". Mataluta aivenit pe pagina asta cu temele nefacute din cate bag eu seama si plina de venin fara a emite nici o idee pertinenta despre  subiect.Apropo, sa te fereasca Dumnezeu de prostul care prinde o functie de conducere, o sa aibe impresia ca este si calificat sa emita idei. Femeie, cultura generala nu se face cu ajutorul citatelor celebre descoperite pe net, iar acei oameni "cinstiti "de care vorbeste Maria Ta sunt cinstiti pentru ca multi dintre ei nu au avut ocazia sa fie necinstiti....Asa ca mergi draga si te mai documenteaza si apoi treci la postari veninoase nu de alta dar trebuie sa-ti argumentezi ideile si din cate vad eu nu prea ai cu ce.....