Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Orașul Slobozia este o GROAPĂ DE MOLOZ

Concluzie logică

Orașul Slobozia este o GROAPĂ DE MOLOZ

Neutralizarea unei tone de moloz în Slobozia costă 100 de lei. În aceste condiții, tot mai multe firme preferă să arunce molozul în zonele periferice ale municipiului. Mai bine orientați, clienții politici ai administrației, aruncă molozul «la cerere», acolo unde reprezentanții administrației locale decid. Cine vrea să fie cinstit și să plătească legal acest serviciu, regretă «Am plătit de mi-au sărit ochii din cap. Op’șpe milioane pentru o remorcă. Am zis că nu-i adevărat!» explică revoltat proprietarul unei case în construcție.

Neutralizarea molozului costă bani grei
De zeci de ani, sub ochii îngăduitori ai autorităților locale, Slobozia se umple de gropi de moloz neautorizate. Independent a scris în ultimii ani despre groapa de gunoi de pe Nordului sau despre gropile de gunoi de la marginea lizierelor orașului. Cum s-a ajuns însă aici? Explicația e simplă. SC Servicii Comunale SRL percepe pentru neutralizarea unei tone de gunoi 100 de lei. Proprietarul unei case în construcție din Slobozia ne oferă propria sa versiune asupra situației. «Am cumpărat un teren cu o casă pe el. Și am decis să o demolez, ca să fac loc celei noi. N-am vrut să fac ca toată lumea și să arunc molozul noaptea, la marginea orașului. Așa că am sunat la firmă. După ce mi-au luat molozul, mi-au trimis factura. Op’șpe milioane pentru o remorcă. Adică un milion tona. De-aia ajungem să aruncăm pe unde ne vine!» ne-a explicat acesta sub protecția anonimatului. Problema proprietarului nostru, plătitor de taxe și impozite, este problema fiecăruia dintre cei care decid să demoleze o clădire în Slobozia. Iar amenda pentru depozitarea ilegală a molozului rezultat din demolări este, în cazul persoanelor fizice, de minimum 150 de lei.

Clienții politici au metodă
Dacă în cazul proprietarilor de terenuri riscurile sînt relativ mici, în cazul firmelor acestea cresc exponențial. Ca și amenzile. Pentru a le evita, acestea preferă să negocieze cu administrația locală locul în care să arunce molozul rezultat din dezafectarea clădirilor. Este cazul firmei SC Oyl Company Holding AG, care a răsturnat săptămîna trecută o remorcă de moloz în curtea cimitirului. Sesizat printr-o plîngere scrisă, șeful Poliției Locale oferă următoarea explicație: «Am primit o sesizare cu privire la faptul că în curtea cimitirului persoane necunoscute aruncă moloz. Am luat legătură cu domnul Costea care se ocupă de administrarea cimitirelor și mi-a comunicat că dînsul cunoaște aceste aspecte, iar molozul a fost adus pentru a se nivela acea surpafață de teren pe care intenționează să amenajeze parcări pentru cimitir...» ne-a declarat Laurențiu Abaza. Numai că singurul loc transformat, oficial, în spațiu de depozitare a molozului, este la ieșirea din oraș, în zona industrială a orașului, în imediata vecinătate a ACR (vezi foto). Despre ce se întîmplă acolo și cum abuzează firmele de acest spațiu oferit de autorități, vom reveni cu amănunte într-unul dintre numerele viitoare ale ziarului...

11 August 2014, 12:20 (3762 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Vijay:
(25 August 2014, 17:42)
@ Cineva. Dacă nu face parte din grupul de șmecheri cum a obținut locul ca am un prieten de famile care a vrut loc și răspunsul a fost  că acolo nu este loc de stupină vă dau peste canal, și dacă nu mai folosește stupii de ce mai ține locul să pună ceapă cumva, pe 300 metri de pădure tăiată ce zici am dreptate, vezi că ți cu ursu.
Cineva:
(25 August 2014, 11:40)
De ce ,, grup de smecheri ''? Am un prieten de familie care detine un loc pe Strada Trandafirilor, insa nu cred ca deranjeaza cu absolut nimic ! Nu este apicultor, are cativa stupi, insa nu ii foloseste, i-a folosit in trecut. Asa ca va rog sa nu-i mai bagati pe toti in aceeasi oala. ,, Grup de smecheri ''...
vijay:
(24 August 2014, 09:38)
@ cineva. Acest domn vijay este cineva care încearcă să atragă atenția asupra faptului că un grup de șmecheri au distrus pădurea orașului de care ar trebuii să ne bucurăm cu toții, dar toți ne facem că nu vedem nimic, și fără jicniri te rog.
Contribuabil:
(23 August 2014, 07:12)
Asta am vrut si am votat ! ! ! Asta meritam ! ! !
Cineva:
(21 August 2014, 11:57)
As vrea sa stiu cine este acest/a domn/a Vijai. Ce ,, una dintre cele mai frumoase strazi ale orasului''? =)))))))). Hai ca ma faci sa rad. Pai cocina era si inainte, fir-ai tu al naibii sa fii. Ca nu stii ce vorbesti.
curios:
(15 August 2014, 09:46)
  Parca se laudau autoritatile ca vor finaliza utilitatile si vor asfalta pe str Filaturii-Lactilrom ! Au transformat orasul si locuitorii in bataia lor de joc ! Au cerut curent  si asfalt in zona - na ca le-au dat gunoi ! Chiar ca au innebunit !
Vijai:
(14 August 2014, 19:52)
Să vedeți ce cotețe au făcut apicultorii pe strada Tranadfirilor și cum au depozitat toate gunoaiele din oraș pe aceste locuri dar toată lumea se face că nu vede să nu deranjeze cumva pe șmecherii care le dețin RUȘINE SĂ VĂ FIE CĂ AȚI TRANSFORMAT UNA DINTRE CELE MAI FRUMOASE STRĂZI ÎNTR-O COCINĂ, RUȘINE DEMOLAȚI ODATĂ COTEȚELE ASTEA  ÎMPUȚITE ȘI PLECAȚI DE AICI. 
silvia:
(14 August 2014, 06:54)
Oare comisarul sef de la Garda de Mediu nu trece niciodata peStrada Filaturii sa vada groapa de gunoi ,sau nu poate zice nimic pentru ca si el descarca pe unde apuca masinile lui de gunoi
M:
(13 August 2014, 21:29)
Au inebunit reprezentantii nostrii se cred pe o alta planeta pun taxe  care nu sunt in concordanta cu realitatea si cu salariile de subexistenta care le avem nu putem decat sa platim impozitele si sa acoperim cheltuielie familiei.Cred ca 85% dintre cetateni nu sunt de acord cu imaginatiile mentale celor care i-am ales asa ca ar trebui sa lase sa voteze cetatenii legile acestui oras(asa cum se intimpla in Elvetia ei sa propuna legile si taxele iar populatia sa le voteze)Nu cetateanul de rand care este cinstit sa traga ca nebunul cu speranta ca va vedea lumina de la capatul tunelului dar nu o va vedea niciodata(de 24 ani incoace asta se intimpla).Ne-am saturat de stilul asta de viata,tare as vrea ca primarul sa se puna in pielea unui muncitor care munceste de la 8 pm pana la 22 am pentru 1000 lei carand saci de ciment sau alte munci grele(cei care fac munci grele sunt cei mai prost platiti pentru ca nu au "studii") si sa vada ca dupa o luna de munca si dupa o repartire economicoasa a salariului nu ii mai ramane nimic(sa nu mai vorbim de visuri"as vrea sa imi cumpar o masina,as vrea sa-mi trimit copilul in vacanta,sa stric magazia maica-mi si sa chem masina autorizata sa ia daramaturile").Lasati "domnilor alesi de noi" sa avem si noi un CUVANT CACI NE-AM SATURAT
Ion:
(13 August 2014, 11:56)
Titlul articolului spune totul despre Slobozia in mandatul lui Stoica,cel mai slab primar din istoria orasului.