Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara este liderul stațiunilor balneare

Amara este liderul stațiunilor balneare

În urmă cu o săptămînă, stațiunea balneară Amara a fost gazda unui eveniment inedit. În cadrul unei întîlniri oficiale, reprezentanți ai administrației locale, județene și centrale au înființat Clusterul Balneoclimateric «Muntenia»-Regiunea Sud. Manifestarea permite tuturor stațiunilor balneare din zona de sud-est a țării asocierea sub o singură entitate. Scopul cu care a fost creată este acela de a promova o imagine de calitate pentru destinațiile cu potențial turistic din această zonă a țării, al cărei epicentru devine Amara.

Eveniment de marcă la Amara
Întîlnirea oficială s-a desfășurat la Hotelul Parc din stațiune. La aceasta au participat inițiatorii ideii de a uni toate stațiunile balneare din sud-estul României într-o singură entitate, ce poartă numele de Clusterul Balneoclimateric «Muntenia»-Regiunea Sud. Această inițiativă a aparținut lui Victor Moraru, primarul orașului Amara și președinte al Asociației Naționale a Stațiunilor Balneare și Balneoclimaterice din România, precum și Răzvan Filipescu, președintele Autorității Naționale de Turism. Totodată, au răspuns invitației reprezentanți ai stațiunilor din domeniul balnear, primari și agenți economici din zonele unde există turism balnear. Scopul acestei manifestări a fost acela de a dezvolta din punct de vedere turistic stațiunile balneare din zona de sud-est a țării. Mai mult, asocierea tuturor stațiunilor sub emblema «Clusterul Balneoclimateric Muntenia» oferă posibilitatea atragerii unui număr cît mai mare de turiști și crearea de servicii turistice mai eficiente. «Clusterul nou constituit are un rol hotărîtor în dezvoltarea economico-socială a Regiunii Sud și reprezintă forma organizatorică care asigură cadrul pentru cooperarea diferiților actori implicați. Scopul acestui cluster este de a promova membrii și de a construi notorietate și reputație națională și globală» a declarat Victor Moraru, primarul orașului-stațiune Amara.

2 Septembrie 2014, 12:25 (5136 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Prima seară de muzică nemuritoare
Amara: «TROFEUL TINEREȚII» a ajuns la a 48-a ediție
Amara a ascultat doar muzică LIVE!

Comentariile cititorilor:


victor:
(4 Septembrie 2014, 03:59)
Aceasta inițiativă ar fi fost una foarte bună dacă nu ar face parte din planurile domnului primar de a reveniân atenția opiniei publice cu orice preț. Dincolo de comunicatele publicate în ziarele locale, unele beneficiare ale anumitor avantaje din fonduri publice, întâlnirea a fost un eșec total. Dacă citiți cu atenție veți vedea că la contituirea acestui cluster nu au participat decât ce "obligați" să participe: - Victoraș-disperat; - Neacșu - condamnat, îl folosește pe Victoraș pentru a lupta împotriva lui Ciupercă; - Andra Marius - consilier, fost vicepreședinte al Patronatului Tinerilor Întreprinzător din România, este patron de firme de consultanță și nu mar mira să încaseze ceva bani de la Victoraș deci trebuia să participe; - Răzvan Filipescu - președinte Autoritatea Națională de Turism are în fișa postului participarea la astfel de activități; - despre ceilalți participanți dacă nu citeam comunicatele nici nu știam că există asemenea asociații care de altfel, într-un fel sau altul sunt finanțate din bani publici. Căt despre ASOCIAȚIA NAȚIONALĂ A STAȚIUNILOR BALNEARE ȘI BALNEOCLIMATERICE eu zic că, cu excepția stațiunii Amara nu mai există nici o altă stațiune care să fi aderat. Dacă greșesc îmi cer scuze și să mă contrazică Victoraș publicând lista celor care au plătiti cotizațiile pe anul acesta. PS: Până mai ieri Victoraș era președinte al Asociaâiei Naționale a Stațiunilor Turistice care s-a desființat(transformat) tocmai pentru membrii asociației au dorit să scape de el.
SORIN:
(3 Septembrie 2014, 06:54)
@Marius. Fără să vrei, ai pus punctul pe "j". Că orașul evoluează "spre bine" e una, iar preocuparea pentru îngrijirea  a ceea ce înseamnă "STAȚIUNE BALNEOCLIMATERICĂ", e alta, din păcate. O stațiune trebuie să aibă apa corespunzătoare tratamentului, să fie curățată de alge și alte mizerii, plajele să fie curate, amenajate corespunzător și, de ce nu?!, așa cum spui, locații pentru recreere și distracție, nu numai pentru cei veniți la tratament, bine'nțeles în limitele bunului simț.  În rest, e bine.
Marius:
(2 Septembrie 2014, 20:35)
Amara s-a facut din ce in ce mai frumoasa ca si statiune. Pacat ca nu se face nimic cu lacul... Ca idee... O faleza pe lac,restaurante si o viata de noapte mai animata in statiune,ar atrage nu numai oameni la tratament ci si oameni la distractie... Plus ca plajele si lacul lasa mult de dorit... In rest,se observa o evolutie spre bine a orasului. Felicitari primarului!