Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Țeapa» de la Provident

«Țeapa» de la Provident

Un dosar penal, instrumentat de procurorii DIICOT Ialomița, a fost trimis recent în judecată. Respectiva cauză vizează modul în care două persoane din Slobozia au reușit să păcălească societatea nebancară Provident. Aceștia și-au făcut linii de creditare folosind documente falsificate. De cealaltă parte a baricadei, respectiva unitate ar funcționa la limita legii. Pe internet, foarte multe persoane reclamă modul abuziv pe care societatea îl folosește pentru a recupera sumele împrumutate clienților...

Un nou dosar marca DIICOT
Învinuiți în dosarul de înșelăciune al procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, sînt Aurel Ciuraru și Mioara Gheorghescu. Din actele de urmărire penală ale anchetatorilor a reieșit faptul că aceștia, în perioada octombrie 2008-aprilie 2009, s-au asociat cu scopul de a comite mai multe infracțiuni de înșelăciune, prejudiciind astfel societatea nebancară Provident. «Țeapa» a fost dată prin obținerea unor linii de creditare folosindu-se documente fictive. Pe parcursul cercetărilor, procurorii DIICOT au constatat faptul că suspecții au folosit 7 adeverințe false, pe care era imprimat antetul societății SC Costrans SRL Slobozia, firmă deținută de inculpatul Aurel Ciurar. Respectivele adeverințe atestau faptul că șapte persoane erau angajate la societatea suspectului. Cazul se judecă la Tribunalul Ialomița.

Cămătărie «soft» Mirajul împrumuturilor facile pe care Provident le promovează este demontat chiar de către clienții societății. Pe forumurile de pe internet, zeci de oameni se plîng de faptul că administratorii firmei ar recurge la practici similare cu cele ale cămătarilor pentru ca firma să recupereze banii împrumutați. Site-ul economic financiarul.ro precizează, de asemenea, că politica Provident de recuperare a ratelor neachitate este una abuzivă. Astfel, clientul care a întîrziat cu plata unei rate poate fi penalizat să achite întreg creditul în maxim 15 zile. O altă penalizare practicată ar fi aceea a majorării dobînzilor cu peste 50%...

5 Septembrie 2014, 05:30 (11428 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Slobozia, piață de desfacere pentru droguri ușoare
Minor de 7 ani, filmat și obligat să se masturbeze
Ialomițeni traficați în mahalalele din Istanbul

Comentariile cititorilor:


Nelu:
(14 Decembrie 2015, 12:29)
In tara asta de cacat toti parlamentari sint bagati in toate afacerile si prostimea plateste .niste nenorociti de oameni,de unde au bani de la saraci ca fara ei ar fi ei saraci cu toti bani care ii au ar muri de foame .daca omul de rind nu ar mai produce ce fac ei cu bani ca de foame nu tin probabil lear da foc sa se incalzeasca.in consecinta niste gunoaie care ar merita sai trimitem pe toti in siberia sa terminam cu tot jaful care a dus tara in saracie lucie .hotilorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
miri:
(8 Noiembrie 2015, 01:27)
niste javreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem,camatari, dar hai cu ei la DNA sai vedem dupa gratiiiiiiiiiiiiiiiii,,,,,cine stie ce demnitar sta ascuns in spate
ana:
(13 Octombrie 2014, 19:45)
Intra-devar,se leaga de istia mai mici si ii calca in picioare care stau stresati si se chinuie sa-si plateasca datoriile  la bugetul statului ca sa aiba ce fura altii!..
Dănuț:
(7 Septembrie 2014, 06:05)
Ce limbă albastră are Dobrinescu...((())) ori a supt pixul și s=a mânjit de pastă....ori a pus indigoul invers când lua declarații la marele grup ce-a prăduit Providentul...și s-a mânjit pe lăbuțe...și gândind la dictare ,cu dejtul în gură,s-a albăstrit la bot, bovina cu cașchetă))))))))))))Fără mama, măi mu......:))
Dobrinescu:
(6 Septembrie 2014, 20:40)
Dănuț Ce Plm este infecția Ebola a acestui site. Bine că apare mai rar și rău că totuși apare! E un nesimțitor căruia i se rupe de observații, chiar repetate. Cea mai bună treabă, ignorați-l că nu merită băgat decât in pzd mă-sii...
Dănuț:
(6 Septembrie 2014, 15:08)
))))))))))Da Ercuș L, ce plm, vă freacă grija de mine în loc să scrieți ceva despre  tema articolului. Ridicați ode DIIcotului..și lăsați-mă pe mine, că nu mă schimb io că nu vă sunt pe plac. Altfel mai toți vă plângeți că vă fură politicienii , că administrația e coruptă...dar când vedeți o mare realizare a DIICOT..picați pe spate de satisfacție și sunteți indignați că duc io în derâdere marea acțiune de destructurare a unui grup de infractori:)) Iar de tine, Gica...mi se rupe......))
Gica:
(6 Septembrie 2014, 12:33)
@Danut chiar esti "bun" la toate. Inainte iti citeam comentariile dar acum nu mai dau doi bani pe ele...esti jalnic. Iti place doar rautatea si contrariul...cel putin asa rezulta din postari.
Ercuș L.:
(6 Septembrie 2014, 07:35)
@dănuț, zis și ,,ce plm!''....ești mare dom'le! Toate le știi, dar ca un diletant!
!@#$%:
(5 Septembrie 2014, 18:31)
BV Gica. Danut un retard cu diploma dar omu e  curent cu toate la orice ce ora si in toate domeniile...e dat draq asta...capul lui se pare ca a mai fost la un c_r de baba !!!
Dănuț:
(5 Septembrie 2014, 16:15)
Vai..scuze Gica...dar să știi că n-am postat pentru tine...am citit articolul și m-a luat criza văzând cu ce=și pierde timpul Diicot, dar ai dreptate, sunt cam vulgar....iar de manele, toată ziua aud la vecini:)) Asta cu 5 bani chiar m-a distrat și am căutat-o pe net s-o trimit în pagină sau perete, cum plm îi zice la wall ul de fb:))
Gica:
(5 Septembrie 2014, 09:15)
@Danut scrii urat rau,mai rau decat un om cu 4-5 clase. Unde ai invatat sa te exprimi asa cu  "plm" Ut" etc ? In ce mahala stai ca vrei sa pari inteligent si cu gusturi "fine" dupa cum scrii de Manele. 
Ana:
(5 Septembrie 2014, 08:08)
Ce tribunal mai! S-a judecat deja si apelul la curte! Vai de jurnalismul vostru!
Ana:
(5 Septembrie 2014, 08:03)
Care politica abuziva?? ca agentii merg la usa si roaga frumos clientii sa dea macar 5 lei din rata. A ti vazut executat vreun client Provident?? Vreau si eu sa-l vad!
Dănuț:
(5 Septembrie 2014, 07:36)
Vrăjeală...ia uite cu ce=și pierde Diicot vremea..cu un agent de la provident ce a acordat niște credite...șapte la număr...maxim 15000 toate:))Așa se căcau pe ei și cu țepele alea de la bănci, unde funcționarii bancari erau Corupți..pe mână cu împrumutații:)) Să se ducă dracului DIICOT și să ne spună dacă au rezolvat-o cu motorina din portul Ion Roată...să ne spună ce plm au făcut cu prejudicii de milioane de euro...să nu-i mai .ută grija că a fost țepuit provident, că n-a fost..sau a fost țepuit de un angajat al Provident;))..și Provident să-și păzească banii, să vadă pe cine angajează..dar ce plm am ajuns cu dosare de căcat ca-n manele 5 bani..10 bani..15 bni..25 de bani:)) Nuuu treb să le intre în cap la ăștia de Diicot că o instituție bancară sau nebancară..nu poate fi țepuită fără complicitatea angajaților bancari..că doar nu angajează banca fraieri..și povestitori ca ăștia de la DIICOT:)