Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Noul an școlar a debutat fără surprize

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au declarat că debutul anului școlar a fost unul lipsit de surprize neplăcute. Potrivit informațiilor oficiale, 97% din cele 250 de unități școlare din județ au aviz sanitar de funcționare, igienizarea spațiilor școlare a fost finalizată, iar cadrele didactice au fost pregătite pentru un nou an școlar. «Școlile sînt pregătite pentru elevi! Mai există probleme tehnice care nu țin de noi și, deocamdată, nu pot fi rezolvate... Dar, per ansamblu, ne-am prezentat bine!» a declarat Ileana Condruț, inspectorul general școlar.

Declarații de început de an
După o vară agitată, marcată de epurările politice ale directorilor de școli și licee, activitatea Inspectoratului Școlar Ialomița tinde să reintre în normalitate. La sfîrșitul săptămînii precedente, inspectorul general școlar Ileana Condruț a declarat că toate școlile și grădinițele din județ au fost pregătite pentru un nou an școlar. «Din cele 250 de unități scolare din județ, doar 9 nu au aviz sanitar de funcționare. Este un procent foarte bun, în condițiile în care, în alte județe, doar 30% din unitățile școlare au acest aviz. Este vorba de două corpuri de clădire la Sălcioara, unde nu există apă curentă, de grădinița din Căzănești, unde această autorizație a fost retrasă, de corpul B de la Colegiul Național „Mihai Viteazul“, un fost internat în care cubajul sălilor nu corespunde normelor actuale, de alte două corpuri de clădire de la Condeești și Bărcănești, de grădinița din Balaciu, dar acolo se va da în folosință o grădiniță nouă, de școala gimnazială din Bărbulești, care nu are o sursă de apă și de niște săli de clasă de la Liceul Pedagogic, care, de asemenea, au clase fără spațiu suficient. În rest, școlile sînt pregătite pentru elevi!» a susținut oficialul Inspectoratului Școlar.

Un an școlar cu multe proiecte
Pe lîngă preocuparea pentru debutul în bune condiții a noului an școlar, oficialii instituției s-au declarat preocupați de implementarea unor proiecte școlare noi, care să cimenteze legătura dintre școală, părinți și elevi. Pentru îndeplinirea acestui deziderat, Inspectoratul Școlar lucrează la finalizarea unui plan managerial care va fi făcut public pe site-ul instituției în perioada imediat următoare. Planul a fost realizat pe baza unei diagnoze a sistemului local de învățămînt și își propune creșterea calității procesului instructiv-educativ, îmbunătățirea rezultatelor la evaluările naționale și un parteneriat eficient dintre școală și familiile elevilor. O altă noutate supusă atenției publice în noul an școlar o reprezintă orientarea instituției către susținerea învățămîntului de tip profesional. Pentru atingerea acestui obiectiv, Inspectoratul Școlar a reușit să creeze 18 clase: «Se pune din ce în ce mai mult preț pe școlile profesionale. Anul trecut au fost doar 15 astfel de clase. Sîntem hotărîți însă să mărim numărul acestor clase. Anul acesta vor fi 18, iar numărul lor va crește an de an, în funcție și de solicitările venite din partea agenților economici!». «Durata acestor cursuri este de 3 ani, iar părinții au înțeles că specializarea într-o meserie poate fi la fel de bună ca o facultate...» a mai precizat Ileana Condruț.

22 Septembrie 2014, 09:30 (5063 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Meditații școlare pe bani europeni
Epurări politice în învățămîntul ialomițean
50 de școli din Ialomița, în prag de comasare
Ialomița este pregătită pentru un nou an școlar

Comentariile cititorilor:


mimi:
(28 Septembrie 2014, 08:16)
este foarte corect ce spui zuza, uita-te in poza, tona de fard pe d-na inspectoare si cam atat, nu cred ca are neuroni.Stii ce nu inteleg daca vad ca nu sunt competenti de ce nu-si dau demisiile?  
zuzu:
(25 Septembrie 2014, 18:36)
Bravo -zuza- ai curaj, asa oameni ne trebuie in invatamant.
Adriana:
(25 Septembrie 2014, 17:59)
Corpul B al CNMV este ca un grajd. Nu se mai poate, ați băgat capul in nisip prea mult timp! E un lăcaș umilitor, e puțin zis!! Am zis-o de atâtea ori, am primit "pumni"! Am știut de la ce mi se trage! Vă bateți joc, de zeci de ani, de cei mai buni copii ai acestui județ amărât! Faceți ceva! Autorizație de funcționare nu este, dar copiii și profesorii se chinuie și înjură! Pe cine? Pe cine pot!
zuza:
(25 Septembrie 2014, 12:26)
D-na Ileana Condrut v-as recomanda sa stati si dvs. doar o saptamana in corpul B al Colegiului Mihai Viteazul, unde, inainte erau cazati maxim 8 copii in acea camaruta iar acum invata 28 copii.Este inuman ce se intampla, iar dvs aveti tupeul sa iesiti si sa spuneti ca scolile sunt pregatite pentru elevi.Daca dvs. numiti ceea ce se intampla "problema tehnica" sunteti niste mizerabili.Iesiti in fata cu tupeu doar sa dati bine la presa in loc sa faceti ceva pentru acesti elevi.Sa va fie rusine, mancati niste bani de la stat doar sa ocupati niste scaune, in rest nu aveti nici o initiativa.