Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la Centru. În amintirea acelor vremuri (și pentru că se plictisește de moarte în biroul său!), Gigi Petre și-a încordat pentru ultima oară mușchii care l-au făcut celebru în presa locală și a încercat să ridice din cenușa politicii ialomițene un partid nou-nouț. Efortul administrativ al prefectului (spunem administrativ pentru că, evident, demersurile sale politice au fost făcute în timpul programului), s-au soldat însă cu un eșec răsunător. Niciunul dintre primarii liberali la ușa cărora a bătut nu a acceptat  să profite de ordonanța lui Dragnea pentru a trece la un partid-satelit și fără pedigree. Ba, spun martorii oculari, prin unele birouri de țară, primarii și-au adus aminte de datorii și au pomenit ceva despre grijaniile politice ale prefectului: «Știm că prefectul Gigi Petre a încercat să convingă primarii PNL din Ialomița să treacă la Partidul Liberal Reformator al domnului Tăriceanu. Și chiar și pe cîțiva dintre primarii PSD... Spre mîndria noastră, niciunul dintre aceștia nu a acceptat să fie altceva decît este: adică un liberal mîndru de statutul său!» ne-a confirmat oficial Ioan Martin rătăcirea prefectului Gigi Petre. Nu știm care este finalul acestui eșec administrativ și nici nu ne interesează prea mult. Ni s-a părut însă interesant de consemnat, în context. Și îi recomandăm domnului prefect o sală de forță. Pentru că, și mușchii ăștia politici, ca și cei din dotare, pentru a fi arătați trebuie tonifiați.

Marin Constantin, subprefectul apolitic numit în funcție de către PSD, face bine. Atît de mult bine, încît în politica ialomițeană nici iarba nu crește fără știința sa. Vorba unuia dintre primarii din subordinea partidului: «Dacă Costică nu vrea, atunci nici Ciupercă nu poate!».
Costică, cerberul iadului PSD Acest text n-ar fi trebuit să existe! Dar, pe de o parte, nu vrem ca prefectul Gigi Petre să se simtă singur și al nimănui. Iar pe de altă parte, ca să nu se simtă cumva neglijat, îi facem și subprefectului Marin Constantin același hatîr al publicității gratuite. Prin urmare, vom spune că și pe subprefectul Marin Constantin, ca și pe prefectul Gigi Petre, administrația îl plictisește de moarte! Ca să nu-și piardă mințile privind în gol la microfoanele din zidurile biroului, acesta face politica de cadre a partidului care l-a propulsat în funcție. Pe de o parte, pentru că, așa cum singur declară «la asta se pricepe cel mai bine», iar pe de altă parte pentru că, în lipsa sîngelui proaspăt, partidul nu are cu cine să îl înlocuiască. În acest context, cel care face numirile, acolo unde interesele de grup sau de partid o impun, este Costică. Fie că vorbim de un director de școală, de un șefuleț la vreo descentralizată uitată de Dumnezeu, de conducerea Spitalului Județean sau de vreo slujbă de bugetar pentru vreo odraslă ieșită de pe băncile școlii, omul proverbial este subprefectul Marin Constantin. Vorba unuia dintre primarii PSD care, aflat la nevoie, a trebuit să apeleze la serviciile neprețuite ale domnului subprefect. «Ăsta-i mersul lucrurilor. Dacă trebuie să obții ceva, trebuie să treci și pe la el. Și să te ferească Dumnezeu! Dacă Costică nu vrea, atunci nici Ciupercă nu poate!». Dar, în general, subprefectul Marin Constantin vrea. Și nu vă grăbiți să judecați, pentru că aceasta e jumătatea plină a paharului. Cum de ce? Pentru că subprefectul Marin Constantin vrea gratis. Ori dacă nici acesta nu e social-democrație, atunci care mai e?!

23 Septembrie 2014, 05:20 (6758 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!
Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro
Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

Comentariile cititorilor:


Danut:
(28 Septembrie 2014, 06:37)
@SORIn   Faci exercitii de logica speculativa de.. doi bani!! Parca ai fi vreun fanatic de realizator de la A3:) Despre ce zice independentul in articol...te doare la basca:)) Tu simti ca trebuie sa mu.... PNL l...si sa nu zici ceva de social democratia asta..in care postezi de pe calculatorul de la slujba:)) Esti nenorocit rau, co........are dreptate MC, ca ai fost o jivina relationata cu securitatea, gramaticul puiului meu:))
SORIN:
(25 Septembrie 2014, 06:52)
Când aud de pedigree la P.N.L., îmi vine să râd. Da, partidul liberalilor a avut pedigree până în 1990, când a fost penetrat, ca și țărăniștii, de toate fosilele comuniste, incluzând aici și fosilele mai tinere, ca să zic așa. Poate aveți vreo statistică din care să reiasă câți foști comuniști, și aici nu mă refer la simplii membri, se află în fiecare din partidele cu "pedigree". Liberalii care s-au alăturat lui Tăriceanu sunt aceia care și-au păstrat discursul anti Băsescu și gașca lui de infractori, pe când "junele" Antonescu, probabil șantajat sau mituit, a schimbat macazul, alăturându-se, cu cal și căruță, celor pe care i-a suduit de-a lungul vremii. Dacă până și Băsescu, Udrea și alte hahalere politice s-au dezis de alde Blaga, Macovei, Anastase, Berceanu, Videanu și alți "experți" pedeliști, cum vă explicați apropierea liberalilor de aceștia? Arată bine veteranul și venerabilul ploieștean Chintus alături de mincinoasa tupeistă Anastase?! Că ziaristul-escroc Sorin Roșca Stănescu, liberal sadea crede el,  s-a alăturat hoților de meserie pe care-i făcea albie de porci pe unde apuca ( da' pe unde n-apuca?!), arată nemernicia politicii "liberale". O să se potolească toată presa după alegerea președintelui și după rezultatul "autodeconspirării" altei mari hahalere din presa audiovizuală: Robert Turcescu, un colonel cu statut "liberal". Și, vorba lu' Geoană, "Nici nu mai știm câți suntem"

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 30 Mar 2020
216 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Prefectura Ialomița, Coronavirus: Posibil infectat cu noul Coronavirus, decedat la Țăndărei

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a inițiat o anchetă epidemiologică în urma decesului unui bărbat, de 39 de ani, din orașul Țăndărei. Acesta a fost consultat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, unde ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:40
(622 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

Ialomița: Polițiștii sunt la datorie pe străzile din județ

În urma unei acțiuni preventive desfășurate la nivelul județului joi, 26 martie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente, cele mai multe dintre acestea sesizate pe numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:35
(248 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 30 martie-3 aprilie 2020, în anumite zone din localitățile Urziceni, Rași ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 16:30
(169 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Obținerea certificatului de situație de urgență

În Monitorul Oficial nr. 248, a fost publicat Ordinul nr. 791/24.03.2020, privind acordarea certificatelor de situație de urgență operatorilor economici a căror activitate este afectată în contextul pandemiei ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:35
(128 vizualizări - 0 comentarii)


4

Incendiu la un autocamion pe Autostrada A2/km 146

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 23,35, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la un autocamion cu semiremorcă, produs pe Autostrada A2, în zona podului de la ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:10
(141 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 26 martie, a.c., în jurul orelor 19,15, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ciochina. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2020, 11:05
(90 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La volan sub influența drogurilor

Un tânăr de 21 de ani a intrat în vizorul organelor de anchetă fiind depistat în trafic sub influența substanțelor interzise. El a fost oprit pentru un control de rutină în ziua de miercuri, 25 martie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:45
(137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițeni cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile

Doi bărbați, de 40 și 33 de ani, domiciliați în Gheorghe Lazăr și Slobozia, sunt cercetați penal pentru că și-au agresat soțiile. În ziua de miercuri, 25 martie a.c., ambii au fost reclamați, prin numărul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:40
(149 vizualizări - 0 comentarii)


8

Prefectura Ialomița, Coronavirus: Peste 2500 de ialomițeni sunt autoizolați la domiciliu

Potrivit unei informări transmise de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița, la nivelul județului nostru există 77 de persoane aflate în carantină și alte 2551 autoizolate la ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 17:35
(237 vizualizări - 0 comentarii)


9

Federația «Solidaritatea Sanitară»: Dacă refuzați în continuare testarea personalului atunci nu va mai avea cine să vă trateze!

Deși Președintele României a solicitat public autorităților să testeze cu prioritate salariații din Sănătate;
În condițiile în care absența testării a generat tragedia de la Spitalul Județean Suceava ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2020, 10:20
(206 vizualizări - 0 comentarii)


10
Făcăeni: L-ați văzut?

Făcăeni: L-ați văzut?

Polițiștii ialomițeni au dat în urmărire un tânăr de 17 ani, domiciliat în comuna Făcăeni, care a dispărut de la domiciliu. Miercuri, 25 martie a.c., familia acestuia a sesizat Poliția precizând faptul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:25
(475 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Platformă digitală adresată profesorilor

Ministerul Educației și Cercetării a lansat platforma Digital pe educred.ro (digital.educred.ro), un spațiu creat pentru toate cadrele didactice care doresc să valorifice noile tehnologii în activitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:20
(198 vizualizări - 0 comentarii)


12

RAJA SA Constanța: Înrerupere apă la Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul 150 mm, de pe strada Vlad Țepeș, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:15
(131 vizualizări - 0 comentarii)


13

ISU Ialomița: Măsuri de prevenire a incendiilor de vegetație uscată

Pompierii ialomițeni adresează cetățenilor o serie de recomandări cu privire la arderea controlată a vegetației uscată care acoperă miriștile. Operațiunea este strict interzisă, dacă nu este aplicată ca ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 16:10
(129 vizualizări - 0 comentarii)


Federația «Solidaritatea Sanitară»: Modelul pe care se bazează Guvernul în gestionarea crizei Coronavirus este greșit!

Federația «Solidaritatea Sanitară» lansează o solicitare publică, adresată Guvernului, de reanalizare a strategiei ce stă la baza managementului crizei declanșate de COVID 19, propunând două completări ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 12:05
(157 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat de presă al Comitetului de Supraveghere al Băncii Naționale a României

Comitetul de Supraveghere al Băncii Naționale a României, întrunit în ședință de urgență, a clarificat modul în care băncile și IFN-urile din România trebuie să aplice reglementările în vigoare în contextul ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2020, 11:50
(199 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Unde se pot obține relații despre procedura de finanțare a șomajului tehnic?

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția angajatorilor ce urmează să trimită salariații în șomaj tehnic, două numere de telefon și o adresă de e-mail mail dedicată, ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:50
(248 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu, emis de polițiști

Polițiștii din Slobozia au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat de 46 de ani, care domiciliază în oraș. În cursul zilei de luni, 23 martie 2020, oamenii legii au fost sesizați de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:45
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Slobozia: Polițiștii au aplicat amenzi de 62000 de lei

Intrarea în vigoare a Ordonanței Militare Nr. 2 s-a lăsat cu amenzi la Slobozia. 37 de persoane au fost sancționate contravențional de polițiști în seara zilei de luni, 23 martie 2020, deoarece nu și-au ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2020, 16:40
(657 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Urziceni: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani a murit și un altul, în vârstă de 19 ani, a fost grav rănit după ce mașinile în care se aflau au fost implicate într-un accident rutier. Automobilele s-au ciocnit în dimineața zilei ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:55
(494 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Rănit într-un accident rutier

Un bărbat de 34 de ani a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind victimă a unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în ziua de 22 martie 2020, pe raza localității Grivița, ca urmare a impactului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:50
(332 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Două tone de furaje s-au făcut scrum

Pompierii din Urziceni au intervenit sâmbătă, 21 martie 2020, pentru stingerea unui incendiu produs în gospodăria unui localnic din localitatea Jilavele. Flăcările au cuprins un grajd, în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:45
(307 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Incendii de vegetație

Pompierii din Țăndărei au intervenit, în ziua de 21 martie 2020, pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată, sesizate pe raza localității Platonești. Astfel, au ars aproximativ 600 mp de teren ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:40
(252 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Coș de fum, cuprins de flăcări

Locatarii unui imobil din localitatea Maia au trecut duminică, 22 martie 2020, prin clipe de panică. Totul din cauza unui incendiu care a cuprins coșul de fum al centralei termice, pe care oamenii o foloseau ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:35
(151 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC: Se suspendă depunerea declarației privind beneficiarul real

Activitatea Oficiului Național al Registrului Comerțului, în sensul depunerii declarației privind beneficiarul real, se suspendă din cauza epidemiei provocată de noul Coronavirus. Suspendarea vizează întreaga ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:30
(217 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Conducea în stare de ebrietate

Polițiștii din Fetești au depistat în trafic un bărbat de 41 ani, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența buturilor alcoolice. În urma testării cu aparatul Drager, acesta a indicat o ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2020, 14:20
(209 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Șofer de ocazie la 16 ani

Un minor de 16 ani din comuna Bărbulești i-a pus pe jar pe polițiștii din zonă. Acesta a furat un automobil și a făcut câteva ture prin localitate. Pentru a fi oprit, polițiștii au instituit filtre și l ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:50
(330 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prinși la volanul mașinilor pe care le-au furat

Doi tineri de 19 și 28 de ani, din localitățile Adâncata și Manasia, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic, pe data de 19 martie 2020, la volanul unor automobile pe care le-au ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:45
(289 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Circula pe drumurile publice cu viteză ilegală

Polițiștii ialomițeni au întocmit un dosar penal unui cetățean bulgar, în vârstă de 51 de ani, care a fost depistat conducând pe drumurile publice cu viteză prea mare. El a fost tras pe dreapa în ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 14:40
(369 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru protejarea angajaților din fermele zootehnice

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează administratorii fermelor de animale din județ cu privire la implementarea unor măsuri de autoprotecție a angajaților. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2020, 12:55