Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la Centru. În amintirea acelor vremuri (și pentru că se plictisește de moarte în biroul său!), Gigi Petre și-a încordat pentru ultima oară mușchii care l-au făcut celebru în presa locală și a încercat să ridice din cenușa politicii ialomițene un partid nou-nouț. Efortul administrativ al prefectului (spunem administrativ pentru că, evident, demersurile sale politice au fost făcute în timpul programului), s-au soldat însă cu un eșec răsunător. Niciunul dintre primarii liberali la ușa cărora a bătut nu a acceptat  să profite de ordonanța lui Dragnea pentru a trece la un partid-satelit și fără pedigree. Ba, spun martorii oculari, prin unele birouri de țară, primarii și-au adus aminte de datorii și au pomenit ceva despre grijaniile politice ale prefectului: «Știm că prefectul Gigi Petre a încercat să convingă primarii PNL din Ialomița să treacă la Partidul Liberal Reformator al domnului Tăriceanu. Și chiar și pe cîțiva dintre primarii PSD... Spre mîndria noastră, niciunul dintre aceștia nu a acceptat să fie altceva decît este: adică un liberal mîndru de statutul său!» ne-a confirmat oficial Ioan Martin rătăcirea prefectului Gigi Petre. Nu știm care este finalul acestui eșec administrativ și nici nu ne interesează prea mult. Ni s-a părut însă interesant de consemnat, în context. Și îi recomandăm domnului prefect o sală de forță. Pentru că, și mușchii ăștia politici, ca și cei din dotare, pentru a fi arătați trebuie tonifiați.

Marin Constantin, subprefectul apolitic numit în funcție de către PSD, face bine. Atît de mult bine, încît în politica ialomițeană nici iarba nu crește fără știința sa. Vorba unuia dintre primarii din subordinea partidului: «Dacă Costică nu vrea, atunci nici Ciupercă nu poate!».
Costică, cerberul iadului PSD Acest text n-ar fi trebuit să existe! Dar, pe de o parte, nu vrem ca prefectul Gigi Petre să se simtă singur și al nimănui. Iar pe de altă parte, ca să nu se simtă cumva neglijat, îi facem și subprefectului Marin Constantin același hatîr al publicității gratuite. Prin urmare, vom spune că și pe subprefectul Marin Constantin, ca și pe prefectul Gigi Petre, administrația îl plictisește de moarte! Ca să nu-și piardă mințile privind în gol la microfoanele din zidurile biroului, acesta face politica de cadre a partidului care l-a propulsat în funcție. Pe de o parte, pentru că, așa cum singur declară «la asta se pricepe cel mai bine», iar pe de altă parte pentru că, în lipsa sîngelui proaspăt, partidul nu are cu cine să îl înlocuiască. În acest context, cel care face numirile, acolo unde interesele de grup sau de partid o impun, este Costică. Fie că vorbim de un director de școală, de un șefuleț la vreo descentralizată uitată de Dumnezeu, de conducerea Spitalului Județean sau de vreo slujbă de bugetar pentru vreo odraslă ieșită de pe băncile școlii, omul proverbial este subprefectul Marin Constantin. Vorba unuia dintre primarii PSD care, aflat la nevoie, a trebuit să apeleze la serviciile neprețuite ale domnului subprefect. «Ăsta-i mersul lucrurilor. Dacă trebuie să obții ceva, trebuie să treci și pe la el. Și să te ferească Dumnezeu! Dacă Costică nu vrea, atunci nici Ciupercă nu poate!». Dar, în general, subprefectul Marin Constantin vrea. Și nu vă grăbiți să judecați, pentru că aceasta e jumătatea plină a paharului. Cum de ce? Pentru că subprefectul Marin Constantin vrea gratis. Ori dacă nici acesta nu e social-democrație, atunci care mai e?!

23 Septembrie 2014, 05:20 (6887 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Prefectul Gigi Petre vrea să candideze independent oriunde!
Prefectul Gigi Petre aduce fermierilor prejudicii de 1 milion de euro
Operațiunea «INVENTARIEREA» a fost finalizată

Comentariile cititorilor:


Danut:
(28 Septembrie 2014, 06:37)
@SORIn   Faci exercitii de logica speculativa de.. doi bani!! Parca ai fi vreun fanatic de realizator de la A3:) Despre ce zice independentul in articol...te doare la basca:)) Tu simti ca trebuie sa mu.... PNL l...si sa nu zici ceva de social democratia asta..in care postezi de pe calculatorul de la slujba:)) Esti nenorocit rau, co........are dreptate MC, ca ai fost o jivina relationata cu securitatea, gramaticul puiului meu:))
SORIN:
(25 Septembrie 2014, 06:52)
Când aud de pedigree la P.N.L., îmi vine să râd. Da, partidul liberalilor a avut pedigree până în 1990, când a fost penetrat, ca și țărăniștii, de toate fosilele comuniste, incluzând aici și fosilele mai tinere, ca să zic așa. Poate aveți vreo statistică din care să reiasă câți foști comuniști, și aici nu mă refer la simplii membri, se află în fiecare din partidele cu "pedigree". Liberalii care s-au alăturat lui Tăriceanu sunt aceia care și-au păstrat discursul anti Băsescu și gașca lui de infractori, pe când "junele" Antonescu, probabil șantajat sau mituit, a schimbat macazul, alăturându-se, cu cal și căruță, celor pe care i-a suduit de-a lungul vremii. Dacă până și Băsescu, Udrea și alte hahalere politice s-au dezis de alde Blaga, Macovei, Anastase, Berceanu, Videanu și alți "experți" pedeliști, cum vă explicați apropierea liberalilor de aceștia? Arată bine veteranul și venerabilul ploieștean Chintus alături de mincinoasa tupeistă Anastase?! Că ziaristul-escroc Sorin Roșca Stănescu, liberal sadea crede el,  s-a alăturat hoților de meserie pe care-i făcea albie de porci pe unde apuca ( da' pe unde n-apuca?!), arată nemernicia politicii "liberale". O să se potolească toată presa după alegerea președintelui și după rezultatul "autodeconspirării" altei mari hahalere din presa audiovizuală: Robert Turcescu, un colonel cu statut "liberal". Și, vorba lu' Geoană, "Nici nu mai știm câți suntem"

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 15 Iul 2020
76 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

14 Iulie 2020, 18:10


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Fierbinți Târg!

Pentru remedierea unei avarii la conducta principală de alimentare cu apă de pe Calea Urziceni, din localitatea Fierbinți Târg-Ialomița, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 16:20
(43 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 544 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 14 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 544, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 13:05
(124 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Ordin de protecție pe numele unui bărbat care și-a lovit mama

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 39 de ani, din Movilița, care și-ar fi lovit mama. Astfel, sâmbătă, 11 iulie a.c., în jurul orelor 10,00, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2020, 11:20
(56 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri pentru prevenirea răspândirii noului Coronavirus

Și în cursul zilei de duminică, 12 iulie a.c., au continuat activitățile de monitorizare și control privind respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă, legate de prevenirea și limitarea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 14:55
(119 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la Regimul Rutier

Sâmbătă, 11 iulie a.c., în jurul orelor 19,00, polițiștii rutieri din Jilavele au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 28 de ani. Întrucât șoferul nu avea asupra sa documentele ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 14:50
(92 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 537 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 13 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 537, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2020, 13:05
(245 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 522 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 12 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 522, cu un caz mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2020, 13:05
(102 vizualizări - 0 comentarii)


8

Roșiori: Răniți de un șofer fără permis

Inconștiența unor tineri era să-i arunce în brațele morții. În dimineața zilei de duminică, 12 iulie 2020, aceștia s-au urcat în mașina condusă de un tânăr de 24 de ani care nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2020, 08:30
(195 vizualizări - 1 comentariu)


9

Grupul de Comunicare Strategică: 521 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 11 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 521, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2020, 13:05
(194 vizualizări - 0 comentarii)


10

Marsilieni: A fost găsit ialomițeanul evadat din Penitenciarul Rahova

În seara zilei de vineri, 10 iulie 2020, polițiștii ialomițeni au reușit să-l identifice pe tânărul de 32 de ani care, în luna martie, a evadat din Penitenciarul Rahova. Acesta se afla pe un câmp din localitatea ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 20:20
(379 vizualizări - 2 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

10 Iulie 2020, 17:15


12

USR PLUS Ialomița susține strângerea de semnături on-line

Organizația USR PLUS Ialomița trage un puternic semnal de alarmă în ideea în care România se pregătește de Alegerile Locale care vor alea loc duminică, 27 septembrie 2020. Conform Legii 115/2015, fiecare ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 16:10
(166 vizualizări - 0 comentarii)


13

Slobozia: Reținut după ce a furat portofelul unei bătrâne

Un bărbat de 53 de ani, din Slobozia, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a furat portofelul unei bătrâne de 71 de ani, plecată la cumpărături la un supermarket din oraș. Femeia a sesizat dispariția ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 16:05
(178 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 514 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 10 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 514, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2020, 13:05
(240 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Beat la volan, a derapat cu mașina

Un cetățean din Gura Ialomiței a sesizat joi dimineața, 9 iulie a.c., în jurul orei 3,00, faptul că un autoturism a derapat pe raza localității. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au identificat ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:25
(221 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:20
(182 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Miercuri, 8 iulie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 34 de ani. În urma verificării în bazele de date, s-a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:15
(179 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Bărbulești

Razie la Bărbulești

Peste 160 de efective ale Poliției și Jandarmeriei au descins în dimineața zilei de joi, 9 iulie a.c., în comuna Bărbulești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 15:10
(216 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 503 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 9 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 503, cu 39 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2020, 13:05
(311 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 464 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 8 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 464, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 13:05
(386 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește municipiul Fetești/Ialomița, RAJA Constanța va sista furnizarea apei, joi, 9 iulie ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 09:40
(168 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Gimbășani: Bărbat salvat de pompieri dintr-un canal de vizitare elevator

Evenimentul a fost semnalat de un lucrător al unei firme marți, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,25. În sprijinul bărbatului de 43 de ani s-au deplasat de urgență 3 echipaje de salvare de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2020, 08:40
(256 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Ion Roată: Utilaje agricole cuprinse de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu care a cuprins două utilaje agricole, puse în funcțiune pe un câmp din zona localității Ion Roată. Cel mai probabil flăcările au izbucnit ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 16:05
(331 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare meteo-Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, cu vijelii (ce vor atinge în anumite intervale viteze de 80-90 km/h), averse ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:55
(137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența alcoolului

În urma unei acțiuni de prevenire a accidentelor rutiere, polițiștii ialomițeni au identificat , pe raza localităților Rădulești, Slobozia și Țăndărei, 4 conducători auto care circulau pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:50
(185 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Movila

Incendiu la o casă din Movila

Pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și membrii serviciului voluntar cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru stingerea unui incendiu care ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 15:05
(149 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 455 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 7 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 455, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

7 Iulie 2020, 13:05
(246 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Calendarul privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021 a fost reactualizat

În urma promulgării de către președintele României, Klaus Iohannis, a Legii pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 58/2020 privind luarea unor măsuri pentru buna funcționare a sistemului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 21:20
(347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 iulie a.c., în jurul orei 9,30, polițiștii din Slobozia au oprit pentru control, pe raza localității Misleanu, un autoturism condus de un tânăr de 28 de ani, din aceeași localitate. În urma solicitării ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2020, 16:10