Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia A DUBLAT numărul prostituatelor

Nu există ofertă fără cerere

Slobozia A DUBLAT numărul prostituatelor

«A apărut o piesă nouă!» este jargonul pentru identificarea unei noi practicante a celei mai vechi meserii din lume pe raza municipiului Slobozia. Deși nimeni nu recunoaște că le frecventează, toată lumea le cunoaște. Poliția Locală, una dintre instituțiile care se confruntă direct cu acest fenomen, susține că în ultimul an, numărul prostituatelor care se vînd la marginea Sloboziei s-a dublat. Prostituatele susțin că ceea ce vedem noi e doar partea văzută a acestei afaceri și că, în spatele lor, stau «balîcii».

Cererea stimulează oferta
Într-un oraș de provincie în care «toată lumea cunoaște pe toată lumea», a recunoaște că frecventăm prostituatele Sloboziei este rușinos. Și totuși, susțin oficialii Poliției Locale, fenomenul este unul în creștere. «Din constatările noastre aceste prostituate frecventează zone precum cele de la Kaufland, zona „hard“, de la Abatorul Avicola la fostul Complex de la Gheorghe Lazăr unde pot fi întîlnite frecvent 3 fete... Și mai sînt și cele de la limita cu județul Călărași, la Brîncoveni. Nu le-am surprins în flagrant, dar ele recunosc senin că practică această meserie. Tot ce am putut face a fost să aplicăm amenzi!» ne-a declarat Valentin Nedelcu, inspectorul șef adjunct al Poliției Locale Slobozia referitor la acest subiect. Potrivit datelor oficiale, o confirmare a faptului că numărul prostituatelor din oraș s-a dublat o reprezintă și numărul de avertismente și amenzi aplicate. Dacă, în 2013, Poliția Locală a înregistrat un total de 58 de avertismente verbale și amenzi, în cursul anului 2014, pînă la jumătatea lunii septembrie, numărul acestora aproape s-a dublat, ajungînd la 104. Din păcate, în ciuda eforturilor polițiștilor comunitari, fenomenul este în plin proces de extindere, dată fiind cererea.

Povești de pe variantă
Potrivit polițiștilor care au aplicat amenzile, povestea prostituatelor e întotdeauna aceeași. Provin din familii destrămate, nu au locuri de muncă, au fost abuzate de angajatorii pentru care au lucrat... Pe Variantă însă, fetele povestesc cîte în lună și în stele. Marga are 22 de ani, dar arată de 30. Un trup tînăr, îmbătrînit prematur. «Face șoseaua» la Abator. Nu mereu, că e navetistă. «Eu stau în București, în Ferentari. Acasă sînt femeie serioasă, că mă rîde lumea. Dar cînd nu am bani, fac cu mîna la ocazie și vin aici. E vad bun, nu mă bate nimeni, vin mai mult bărbați de prin oraș. Zic că s-au săturat de p.... de-acasă!». La Marga, tarifele sînt fixe și nu se negociază. «300 de mii oralul, 400 normal, 500 combinata. De-ăia vechi, nu te speria!». La Kaufland fetele vorbesc greu. Dar dacă insiști și plătești, primești și vorbe. Poze însă nu! «Eu am fost fată de „balîc“. Adică am muncit în Italia. Produceam și 10 mii pe lună. De euro, de euro! Îi trimiteam aici, la Slobozia. Dacă îl întreba cineva de unde primește atîția bani, spunea că sînt nevasta lui. Acuma a găsit alta, mai tînără. Iar eu am ajuns traseistă. Acuma sînt pe cont propriu. Două-trei sute de lei tot le fac pe zi. M-aș duce la muncă, dar nu mă mai ia nimeni. Mă cunoaște lumea. Dar am copil mic acasă, ce să fac?!».

Damele «de lux» ale Sloboziei Fetele de pe Variantă, indiferent dacă practică meseria pe cont propriu sau sînt asistate de «balîci», reprezintă o formă extremă și de exploatare. Slobozia are și variante mai evoluate ale acestei practici. Damele «de lux» ale Sloboziei percep tarife între 50 și 100 de euro, au propriile apartamente în care își primesc clienții și, spre deosebire de colegele lor din Capitală (care sînt recomandate de clienți), își recomandă «din gură-n gură» clienții, dat fiind faptul că oferta de acest gen e mai mare decît cererea. Există chiar și variante virtuale ale acestui tip de servicii, dar acestea pot fi accesate doar de clienții externi. Despre toate acestea și, poate, chiar o hartă a cartierelor orașului cu cele mai scumpe tarife, într-unul dintre numerele viitoare ale publicației noastre.

7 Octombrie 2014, 13:45 (15749 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Prostituatele din Slobozia au datorii la Primărie de 2,1 milioane de lei
Prostituția de lux, sub lupa procurorilor locali
Ion «Tera» Tămîrjan, CONDAMNAT la închisoare cu executare

Comentariile cititorilor:


Fara nume :
(10 Februarie 2016, 01:39)
Hai sa va zic cad am fost bătuta in strada la cobinat si sunt si camer de filmat nu sa loat masuri am fost la ijepe poliția din Slobozia si nu sa loat nici o măsura si certificat medico-legal da si am pus martore si niste fete care cad le-a chemat au spusa ca nu-i adevărat ca e terorizate de Niculaie sp asa cv nu se poate
andreea:
(17 Octombrie 2014, 17:41)
politia spune ca ne a plicat amenzi dar asa nu spune ca k politaiul nicu spircu cand ne prindea ne  lua la sectie si ne batea CU BASTONU NE DADEA SI IN CAP SI PESTE TOT PE MN MA LEGRAT PE SRADA ASTA ESTE  DACA NU GASIM LOCURI DE MUNCA CE SA FACE DOAR NU MURIM DE FOAME POLITIA SA SE DUCA SA PRINDA HOTI SI CRMINALI SA NE LASE PE NOI IN PACE 
Nineta:
(14 Octombrie 2014, 09:29)
N-ar fi rau sa ne prezentati si un profil al utilizatorului. S-ar putea sa avem ceva surprize.
gigi duru:
(12 Octombrie 2014, 13:28)
Balac ( cu a cu caciulita) = peste in turceste. Presupun ca la asta se refera
Julia:
(9 Octombrie 2014, 09:22)
Viata in aer liber, program flexibil, venituri nesupuse impozitarii, clientela diversificata social, posibilitatea contractarii BTS. Atitea avantaje si mai aveti si pretentii.
altcineva:
(9 Octombrie 2014, 08:14)
Da taxa de protectie, cit e taxa de protectie?
cineva:
(9 Octombrie 2014, 07:14)
Poate politia cauta si gaseste in sfarsit pe cine trebuie.,,Balacii" care au vile si masini de lux de pe urma acestor amarate .
Mara Banica:
(9 Octombrie 2014, 05:01)
Si ce? Prostituatele nu e si ele oameni? Nu trebuie sa traiasca si ele? Ia sa fiti voi in locul lor.
Bonibon:
(9 Octombrie 2014, 04:58)
Asta cu dublatul e o dovada ca in ciuda tuturor circotelilor Slobozia e un tinut prosper favorabil desfasurarii activitatilor de tot soiul. Numa industria, comertul si taximetria nu merge, in rest totul e ok.
mircea:
(8 Octombrie 2014, 16:20)
trebuie sa fii foarte disperat si frustrat sa apelezi la serviciile respectivelor napastuite de soarta, ele fac o....meserie, beneficiarii insa sunt itr-adevar demni de mila...sau, in alta ordine de idei, sunt de condamnat....toata compasiunea pentru ele, nici un pic de intelegegere pentru beneficiari...doar niste manelari
Patrocle:
(8 Octombrie 2014, 14:43)
Articolul vorbeste de la sine. Comentariile sinequa non.
Gion:
(8 Octombrie 2014, 13:07)
Balic e o prescurtare ingenioasa de la babalic? Daca nu curge, pica. Doua trei milioane pe zi nu-i de colo. Noi am invatat la scoala ca si politica-i o curva, totusi nu zace la orice colt de strada o Elena Oodrea.
Vasile:
(8 Octombrie 2014, 12:13)
Trebuie sa admitem ca nu zace un Richard Gere la orice colt de strada.
citizen:
(8 Octombrie 2014, 10:26)
     Am o curiozitate: cum obtineti informatiile ?  banuiesc ca vizitati locatiile  ; cine investigheaza ? A. sau M. pura curiozitate
gigolo: