Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mocănescu, «filopeleristul» de la AJOFM

Georgian Mocănescu este director al Agenției de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița. O slujbă călduță, liniștită, moștenită pe filieră PNL, partid în care domnul Mocănescu a făcut figurație ani buni. Numai că partidele, ca și imperiile, au și ele momente de declin. Iar domnul Mocănescu, trăitor sub vremi, își securizează și el poziția cum se pricepe mai bine.

Un prefect fără vocație
Înainte de a ajunge prefect sub Tăriceanu, Georgian Mocănescu era, în ciuda carierei sale, un ilustru necunoscut. Nu-i vorbă, că și după ce a ajuns prefect a rămas la fel (n.red.: la fel de ilustru, domnu’ Mocănescu!), dar altfel te învîrtești de-o slujbă de director de descentralizată cînd ai CV-ul îmbogățit politic. La AJOFM, domnul Mocănescu nu doarme, ci gîndește după cum urmează: «Chiar ieri am revenit asupra unor evaluări ale activității agențiilor și am ajuns la concluzia că ar trebui să se externalizeze niște servicii. În străinătate, consilierea și medierea muncii o face o firmă privată. Care se ocupă de șomerul ăla 2-3 ani după ce îi găsește slujba. Îl consiliază, oferă sprijin psihologic, discută cu patronul, mă rog, tot ce trebuie făcut... Noi, în Ialomița, avem 7000 de șomeri și 30 și ceva de oameni toți... Nu e simplu deloc!». Pentru gîndurile sale, Georgian Mocănescu este plătit cu circa 4500 de lei lunar. În timpul liber, așa cum vă spuneam, Georgian Mocănescu cochetează cu noile tendințe politice la modă. Și-a declarat public înclinațiile «filopeleriste», a participat la întîlnirea electorală pe care a avut-o Călin Popescu Tăriceanu la Slobozia «doar pentru a-i strînge mîna» și, în general, e dispus să facă orice pentru a-și conserva fotoliul de șef de descentralizată pe care îl are. Cît despre răspunsul la întrebarea «Cum vedeți instituția fără dumneavoastră!?», domnul Mocănescu a declarat mucalit: «Știți bancul ăla?... Cum se muncește domnule cu șeful ăsta? Bine! Și fără șef? Păi, fără nu muncește nimeni!...».

28 Octombrie 2014, 15:30 (16724 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ajo man:
(5 Iulie 2019, 21:14)
Ar trebui sa se externalizeze servicile AJOFM-ului, buna idee?!?
Pai dupa cum se observa ce program are d-nul Mocanescu, chiar il iinteleg!
Radu:
(2 Iulie 2019, 11:41)
Se vede treaba că nu e om deștept tipul. Sau e prea șmecher! Cert este că pupă sigur c.ruri grase. El însuși propteste rude și prieteni! Ca la noi....
i30:
(2 Iulie 2019, 00:10)
Linge bine de a rezistat atatia ani pe scaunul acela, genul asta de jeg nu are nici o treaba cu bunul simt sau sa-si faca procese de constiinta ca nu are ce cauta acolo!
Conteaza?: :
(11 Iunie 2018, 12:46)
Esti un idiot veritabil amice si ai ajuns acolo prin nesimtirea de care dai dovada. Un jeg de om frustrat .
Ohoho:
(28 Martie 2015, 12:04)
Asta e un mitocan nemernic,afara cu el..
T.T::
(17 Martie 2015, 19:11)
S-a mutat in Slobozia, nu mai face naveta. Deja s-a certat cu jumatate din vecinii de pe scara blocului actualului domiciliu, Deviza lui este " Asa Vreau Eu " ( sa fac ), atunci cand ocupa locul de parcare platit de alti vecini, cand a intrat si ocupat cu forta boxa din subsol al altui vecin sau cand a vandut un calorifer de la parterul blocului  si faptul ca a reusit sa atraga bani din partea asociatiei ( din fondul constituit lunar de fiecare locatar in parte ), fara a cere parerea nimanui, pentru a-si renova respectiva boxa.
AGENTUL X:
(13 Noiembrie 2014, 20:47)
Bine punctat Chewbacca!   La dl Gheorghe Lazar. Ia zi tu  mastera Nicoleta, am ghicit?
CHEWBACCA:
(9 Noiembrie 2014, 14:54)
Acest oxiur este inscris la PLR, partidul fantoma al lui Tariceanu, dar pupa dosurile si plateste spaga pentru post la PSD. Ghici unde? ia zi tu Nicoleta, unde cotizeaza acest orangutan oportunist
BLA BLA :
(31 Octombrie 2014, 15:42)
Uffff   Cred ca aspira la functia de prefect :)))) Domnule draga, de trei luni incerc sa intru in audienta la dumneata, dar esti tot timpul plecat la prefectura.  Mai stai domnule si pe la biroul tau! La orice ora te-am cautat, secretarele, saracele de ele mi-au spus ca esti plecat la prefectura.  Au incercat sa ma trimita la alte birouri si m-am dus pana la urma. M-am saturat sa tot vin in audienta ai program de audiente degeaba pe usa aia asa sa fie si ea. PS Pestele de la cap se impute
dottore:
(30 Octombrie 2014, 23:13)
Ce moaca are parca ar fi Yoda din Razboiul Stelelor :))) Doar că ăla era maestru, ăsta seamănă ... nici el nu știe cu cine :D Oricum cred că AJOFM-ul se descurcă foarte bine și fără el
xxx:
(30 Octombrie 2014, 21:08)
Da! Il cunosc. Si-aduce copilul in fiecare dimineata la scoala cu masina unitatii. Il 20 ajo.
anonim:
(30 Octombrie 2014, 17:29)
Dle Moca..., de unde stii mneata ca fara sef nu munceste nimeni? asa faceai mneata cand erai pe post executie ?
carmen:
(29 Octombrie 2014, 22:52)
un ''mocan'' care isi jigneste subalternii, in randul carora se va intoarce in curand si va culege ce a semanat...
Violeta:
(29 Octombrie 2014, 16:16)
Asta pe la ce partid mai atirna ? De regula e in barca puterii indiferent ce dosuri trebuie sa linga !
cetatean:
(29 Octombrie 2014, 15:41)
Popescu unde sunt posturile, la ajofm?