Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În căutarea brand-ului pierdut

Feisbuc administrativ

În căutarea brand-ului pierdut

Mario Ernest Caloianu este deputat de Ialomița. A intrat în Parlament prin ușa din dos a PP-DD, a trecut recent la UNPR și se visează lansînd proiecte economice și peste 10 ani, pentru că această activitate i se pare una profitabilă. Vorba aia: «Proștii votează pentru ca deștepții ca deputatul Mario să aibă o viață mai ușoară....»

O fotografie pentru veșnicie
Spre deosebire de faliții administrativi ai rubricii, care își pigmentează deșertul social în care trăiesc postînd fotografii, Mario Caloinau este un amator. Iar pagina sa de feisbuc aproape insipidă. Cîteva poze de familie, două-trei instantanee de pe la reuniunile de partid, un portret tip buletin... Nimic care să impresioneze sau care să-l aducă măcar în faza preselecțiilor pentru această rubrică. Pînă la începutul acestei luni cînd, după cum vedeți în imaginea alăturată, Mario a ținut morțiș să se pozeze alături de primarul Alexandru Stoica și un grup de pseudo-investitori italieni în... Parcul Industrial al Sloboziei! După care a postat fotografiile pe feisbuc, notificînd electoratul cu privire la această ispravă deputățească... Părerea oficială a primarului Sloboziei după această vizită sîntem în măsură să o consemnăm și noi. «M-a rugat să fac cu ei un tur prin parc... Am făcut-o! Că așa-i cînd ești primar, nu faci doar ce vrei tu. Dar cred că ăia pe care i-a adus or să se întoarcă să investească aici cînd mi-oi vedea eu ceafa!» ne-a declarat Alexandru Stoica. Mario Caloianu e însă de altă părere. Și, între două acuzații de «infracțiuni economice și fals în declarații», acesta a revenit săptămîna trecută la Slobozia și ne-a declarat referitor la vizita investitorilor italieni în Parcul Industrial: «Printre proiectele promovate de mine se numără și cel privind promovarea brand-ului românesc în paralel cu cel occidental, italian, spaniol, care este deja argumentat de calitate și cumpărat în Occident. (ha!) Mai exact, sub un brand recunoscut să existe și marca românească suficient timp pînă cînd brand-ul românesc ajuge la maturitate! (ho!)». Ați înțeles? Cum?! Absolut nimic? Nu disperați! Nici deputatul Caloianu nu înțelege că tipul ăsta de brașoave nu mai prind nici măcar la alegătorii PP-DD, d’apăi la cei ai PSD, unde domnia sa speră să migreze pentru un nou mandat.

4 Noiembrie 2014, 01:15 (5919 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Unul din Braila:
(27 Mai 2020, 17:16)
De ce nu il întreabă nimeni pe domnul Caloianu Mario Ernest de anii petrecuti in închisoarea din Madrid pentru furt?
mircea:
(6 Noiembrie 2014, 17:38)
@bingo...au figuri de mafioti din filmele-parodie despre mafioti, eu le-as spune cocalari...sau ptitiponci....sau manelari....sau nimicuri....cam asa !
bingo:
(6 Noiembrie 2014, 15:37)
Uitati-va cu atentie la aia sa vedeti ce fete de mafioti au,nu??
Mary:
(5 Noiembrie 2014, 15:10)
        Domn primar le are cu "afacereza". Cascatul face parte din dialogul purtat, cu "liniuta" de la cap, aia ramasa de la cascheta.
mircea:
(5 Noiembrie 2014, 08:04)
dupa cum arata, astia, astia-s niste cocalari italieni....mai ales ala cu ochelari albi....parca-i frate cu salam....cat despre primarul-dinamita, ala care casca...zice ca le-a oferit un tur al parcului...trebuie sa fi tampit sa te plimbi pe niste alei betonate in mijlocul campului...puteau sa vada tot din mersul masinii, dar la viteza cu care proceseaza ei informatia este normal sa se uite o ora la un camp gol sa isi dea seama ca este gol...
Muhammad obi Taciturnus:
(4 Noiembrie 2014, 13:41)
Parintii lui au fost rasa incrucisata? la ce nume pocit are. D-aia unii copii nu pot duce si ei o viata normala de om. Sa-l fi chemat Vasile, Gheorghe sau Ion acum conducea si el atelajul de cai subnutriti pe drumurile desfundate ale comunei natale.  Nu c-am fi pierdut ceva.
Mona:
(4 Noiembrie 2014, 12:42)
Bine ca platim taxe si impozite ca sa ni se iroseasca banii pe proiecte nerentabile. Astia ce viseaza noaptea tin neaparat sa transpuna in realitate palpabila chiar daca utilitatea se prevestea din start a fi minora. O sa fie un loc bintuit la fel ca visele lor lipsite de glagorie (vezi dex 1986).
Sanchi:
(4 Noiembrie 2014, 11:29)
Cam au o figura clasica de mafioti, acesti presupusi investitori italieni. N-are rost sa ne incurcam noi destinele cu asa specimene care inspira incredere doar pina la genunchiul ornitorincului. Cit despre Stoica se vede cit e de interesat: doar ca nu l-a inghitit pe cel mai dolofan dintre vizitatori, presupun ca burta reprezenta totusi un mic impediment. Sau doar amusina dincotro bate vintul. Al istoriei evident.
SORIN:
(4 Noiembrie 2014, 09:44)
Vă dați seama ce discuții interesante se purtau, dacă pe primar l-a "luat" căscatul?! Nu cred ca discuțiile să fi fost atât de interesante încât să-l fi lăsat cu gura căscată. Cel puțin așa interpretez eu fotografia.