Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Opera Română, în Ograda lui Ionel Perlea

Opera Română, în Ograda lui Ionel Perlea

Trei artiști ai Operei Române au lăsat scenele din București pentru o oră de spectacol în Ograda lui Ionel Perlea. Prestația lor a fost aplaudată la scenă deschisă de toată suflarea localității de unde marele compozitor și dirijor ialomițean a plecat către marile scene ale lumii. Evenimentul s-a petrecut joi, 30 octombrie 2014, la Căminul Cultural din comuna ialomițeană Ograda.

Muzica la ea acasă
Sopranele Amelia Antoniu și Mioara Manea Arvunescu, alături de tenorul Cătălin Petrescu, toți trei artiști ai Operei Române din București, au venit la Ograda pentru a-i delecta pe locuitorii comunei unde s-a născut Ionel Perlea cu un moment de muzică clasică. Spectacolul artiștilor a durat o oră, timp suficient pentru ca publicul prezent să simtă magia transmisă de vocile soliștilor din Capitală. Sala a fost plină pînă la refuz, iar după fiecare interpretare aplauzele abia au mai putut fi potolite. A fost, după cum au explicat împătimiții genului, aceeași atmosferă pe care Ionel Perlea reușea să o creeze prin spectacolele organizate în curtea casei sale, cu ocazia scurtelor sale vizite în satul natal, după ce a cunoscut succesul mondial. Povestea din interpretările soliștilor a avut în prim plan dragostea. Pe scenă, artiștii au iubit și au suferit, alături de publicul care a venit să-i vadă. Fiecare pe rînd, apoi toți împreună, soliștii de la Operă au strălucit în fața celor aproximativ 100 de oameni prezenți la evenimentul organizat în cinstea muzicianului Ionel Perlea. «A fost foarte frumos. Așa ceva nu vezi tot timpul, mai ales la Ograda... Bunica mea mi-a povestit de Ionel Perlea și de muzicienii pe care i-a adus în sat cînd era ea tînără... Mi-a plăcut spectacolul pentru că a fost vesel!» ne spune Mioara, o localnică din Ograda venită să vadă spectacolul care s-a desfășurat la ea în localitate.

«Ionel Perlea, un mare dirijor»
Și nu se poate vorbi despre vreun eveniment dedicat lui Ionel Perlea fără a afla impresii despre acesta. La ediția din acest an a evenimentului «Ograda Vals», cel care a amintit despre valoarea marelui muzician născut la Ograda a fost dirijorul orchestrei care i-a acompaniat pe soliștii de la Operă, Lucian Vlădescu. Pe un ton vesel și impresionat de publicul Ogradei, maestrul și-a amintit cu plăcere de ultimul spectacol pe care Ionel Perlea l-a susținut la Ateneul Român, în anul 1969, sau despre colecția de viniluri pe care este imprimată muzica lui Ionel Perlea acompaniind celebra  Orchestră Simfonică din Bamberg. «Eram încă elev la Liceul de Muzică „Dinu Lipatti“ cînd am mers la Ateneu să-l ascult pe Ionel Perlea. A fost un spectacol extraordinar de frumos. A fost ceea ce Ionel Perlea știa să facă cel mai bine: să umple pînă la refuz sălile, iar spectatorii să-i aprecieze muzica cu milioane de aplauze. Tatăl meu l-a văzut chiar într-un spectacol în străinătate și țin minte de la el că a rămas impresionat de Ionel Perlea!» ne-a declarat muzicianul Lucian Vlădescu. Folosind același ton, dirijorul din București a vorbit despre cît de apreciată este muzica clasică în Capitală și ce trebuie să facem pentru a ne dezvolta cultura muzicală. «Să știți că există public pentru muzica simfonică sau clasică, chiar dacă muzica de la televiziunile comerciale pare să aibă mai mult succes. Este drept că școala trebuie să facă mai mult chiar și în acest sens, să-i educe pe elevi către acest gen de muzică, să le formeze o cultură... Profesorii ar trebui să pună mai puțin accent pe teoria muzicală și să-i învețe pe elevi sau studenți să asculte muzică bună...» a încheiat maestrul Lucian Vlădescu.

10 Noiembrie 2014, 08:35 (5902 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Artiștii Operei Române, în concert la «Ograda Vals»
«Ograda Vals» în casa lui Ionel Perlea

Comentariile cititorilor:


CRONICAR:
(11 Noiembrie 2014, 17:01)
Sorine, ai intuit perfect. Pentru știrista, care se pricepe și la operă, în special la cea de trei parale, ar fi fos bine să i se cânte , ca pe vremea când lipea la căminele culturale afișe scrise cu cretă pe hârtie roșie cu anunțul : „ Duminică are loc joia tineretului ”. Utecista mamii, apărătoare a democrației de azi,  dorește refrene cu ...„Sculați , voi oropsiți ai vieții”... Să fie primit!
SORIN:
(10 Noiembrie 2014, 15:23)
@Cârcotașa. Măi să fie! Auzi: "(asta nu e părerea mea, ci așa mi s-a părut că au gândit...)". Este o logică tipică Ionicăi Ghinea, căreia numai i s-a PĂRUT, fără a fi PĂREREA "mea". Este ca și acel telefon dat lui Turcescu de una care o simpatiza pe Elena Udrea, "acoperitul" descoperind-o pe baza urechii sale muzicale. Maneaua este un gen muzical, deci nu poți face referire la versuri, catalogându-le a fi cu "accente maneliste", chiar de ar conține "dușmanii mei". Să cred, cumva, că Eminescu a scris versuri "maneliste", referindu-se la "Criticilor mei"?! Ești pe pustii.
Cârcotaşa:
(10 Noiembrie 2014, 11:19)
Memoria lui Ionel Perlea ar fi meritat mai mult. Or fi fost ei soliști de la Operă, talentați, nu-i vorbă, dar repertoriul ales a cam lăsat de dorit. Ce au cântat, de fapt? Operetă, vodevil, cu ușoare accente maneliste (mă refer la versuri aici, nu la muzică)? Și subiectul n-a fost dragostea, ci femeile, i-au tot tras cu femeile, că mă întrebam când vor apărea și "dușmanii mei". Din păcate, tendința de comercilizare se face simțită chiar și în acest domeniu. Sau o fi fost vorba numai de disprețul față de cei de la țară care nu pot priecepe - nu-i așa? - muzica mai cultă (asta nu e părerea mea, ci așa mi s-a părut că au gândit cei care au ales repertoriul). Publicul își formează gustul după ceea ce i se dă. Spectacolul de anul trecut, de exemplu, tot de la Ograda-vals, a fost mai reușit și mai aproape de atmosfera care trebuie să fi fost cândva, pe vremea lui Perlea...