Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ion Dumitru, «nemuritorul» de la Pensii

Alegerile vin și trec, descentralizații rămîn. Iar cînd vorbim despre Ion Dumitru, directorul Pensiilor ialomițene, afirmația capătă caracter de lege. Deși a trecut prin nenumărate scandaluri publice, Ion Dumitru pare dăltuit în piatră pe scaunul pe care moțăie de vreo 5 ani și mai bine.

Un director «nemuritor»
Casa Județeană de Pensii Ialomița are angajați competenți și responsabili. Nu o spunem noi, o spun zecile de mii de pensionari care trec anual pragul acestei instituții. Ceea ce spunem noi e că, din păcate, acești angajați îl au ca director pe Ion Dumitru, un penelist tras pe linie moartă de partid și uitat acolo. Ca și vecinul său de deasupra, directorul Georgian Mocănescu de la AJOFM (căruia îi cerem scuze pe această cale fiindcă noi avem cei 7 ani de-acasă, iar el nu!), Ion Dumitru a fost în vremuri imemoriale înalt funcționar public (subprefect) și chiar primar la Fetești. De atunci a curs multă votcă în pahare, iar domnul Dumitru a renunțat să mai creadă în reclamele venite de la clinicile de dezalcoolizare. Asemeni lui, după săptămîni de eforturi, telefoane și mesaje, și noi am renunțat la speranța de a-l mai intervieva. În ciuda eforturilor noastre, directorul Pensiilor ialomițene nu a putut fi găsit nici pentru a da declarații, nici pentru a reconfirma insinuările pe care le formulăm în articolul de față... Angajații din subordinea sa au confirmat însă, prin tăceri prelungite și priviri expresive, că și cu el, și fără el instituția funcționează, că, atunci cînd vine la serviciu, nu deranjează și că nimeni nu-și poate explica cum a rămas în funcție după scandalul din octombrie 2012, cînd a fost reclamat că vine beat la serviciu. Acestea fiind spuse, singurul lucru pe care credem că nu-l știe opinia publică e că domnul Ion Dumitru este remunerat, potrivit declarației sale de avere, cu aproximativ 4500 de lei lunar. Dacă e prea mult sau prea puțin, vă lăsăm pe dumneavoastră să decideți. Vă avertizăm însă că, potrivit consultantului pe probleme economice al publicației noastre, suma amintită este considerată prea mică comparativ cu creșterile de preț înregistrate de băuturile alcoolice în ultimii ani.

11 Noiembrie 2014, 13:05 (8515 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Directorul Dumitru I. Ion e «diriginte de șantier»
Directorul Casei Județene de Pensii, beat la locul de muncă

Comentariile cititorilor:


Ohoho:
(28 Martie 2015, 11:58)
Merita dat afara Purice,ca jigneste tot ce intalneste,mai ales colegii, urat de tot,nu merita nimic
GEO:
(18 Noiembrie 2014, 11:23)
Mai lingailor. Asa arata un om beat?Care vrea sa-i ia locul de se tine de capul lui.Eu cred ca este prea sever cu puturosii.Cucoanele de la ghisee se invatase la ciubucuri si Dumitru le-a taiat craca.
Anton:
(13 Noiembrie 2014, 13:09)
S-o fi indreptat omul intre timp, mai stii? Poate ca i s-a mai acordat o sansa si a profitat de ea. Sa nu fim rai. Oricine stie ca atunci cind cazi in galeata cu rahat e foarte greu de iesit. Si oricum prea multa bautura pe toate drumurile.
Bote:
(12 Noiembrie 2014, 13:29)
E frate bun cu Bacchus. Nu cred ca-l imbraca Versace.
Matusalem:
(11 Noiembrie 2014, 22:39)
Domnul inginer Purice este competent si merita functia de director.