Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Fărădelege la Axintele

Preotul din Brătia are casă în curtea școlii

Curțile unităților de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară, sînt la dispoziția potentaților locali. De ani buni, aceste locații sînt utilizate pentru amplasarea ilegală a magazinelor, buticurilor sau frizeriilor comunale. Fostul preot din satul Brătia, comuna Axintele, a plusat, iar cu acordul tacit al autorităților locale și-a ridicat în curtea fostei școli o casă parohială...

Scandalul din curtea școlilor
Unitățile de învățămînt din Ialomița, scoase din rețeaua școlară a județului de cîțiva ani, provoacă adevărate scandaluri publice. Deși sînt aflate în administrarea Consiliilor Locale, autoritățile au nevoie de avize de la Ministerul Educației pentru a putea efectua lucrări de întreținere, reparație sau schimbare a destinațiilor acestor obiective. De la teorie la practică distanța este astronomică, puțini dintre reprezentanții autorităților locale ținînd însă cont de prevederile legale care există în acest sens. Prefectura Ialomița a reclamat în nenumărate rînduri ilegalitățile care se petrec în curțile școlilor dezafectate din județ. Oficialii instituției au constatat foarte multe cazuri în care în respectivele locații au fost amenajate, fără ca Ministerul Educației să fie sesizat, magazine, buticuri sau frizerii comunale.

Casa parohială ilegală de la Brătia
O situație similară a fost constatată în satul Brătia, care aparține de comuna Axintele. În curtea grădiniței din sat, un teren de peste 8000 metri pătrați aparținînd fostei școli, fostul preot al comunității și-a ridicat casa parohială. Situația durează de 7 ani și a ieșit la iveală recent, cînd autoritățile locale au încercat să adopte o hotărîre de consiliu local prin care au încercat să-l împroprietărească pe actualul preot cu imobilul și terenul pe care a fost construită respectiva casă parohială. Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor recunosc situația și speră ca situația să fie remediată. «Într-adevăr există o casă parohială în respectiva curte. Ea s-a construit demult și nu are avize... S-a făcut mai mult în baza unei înțelegeri verbale a fostei administrații de la Axintele și fostul duhovnic al satului» a explicat situația Nicușor Dascălu, purtătorul de cuvînt al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Prefectura Ialomița nu a dat aviz de legalitate
Proiectul de hotărîre prin care Consiliul Local Axintele a încercat să legitimeze construcția a fost considerat ilegal de către reprezentanții Prefecturii Ialomița. Surse din cadrul instituției au confirmat faptul că această construcție nu are avizul Ministerului Educației. La începutul acestui an școlar, oficialii Inspectoratului Școlar au constatat că imobilul cu destinația «casa parohială» de la Brătia împarte aceeași curte cu o grădiniță, unde învață 60 de preșcolari. Ea a fost ridicată cu bani de la Banca Mondială și a fost inaugurată la 15 septembrie. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au explicat însă că activitatea unității de învățămînt nu este afectată. «Cele două imobile, casa parohială și grădinița, sînt în aceeași curte, dar acest lucru nu împiedică activitatea didactică. Cele două clădiri sînt împrejmuite cu garduri, iar distanța dintre ele este destul de mare. Nu sînt probleme din acest punct de vedere» a confirmat situația Ileana Condruț, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

DREPT LA REPLICĂ
Dezinformare referitoare la preotul din satul Brătia
În săptămînalul Independent din 13 noiembrie 2014, au fost publicate sub protecția anonimatului informații eronate și jignitoare la adresa preotului Marian Bolborici din satul Brătia, comuna Axintele, județul Ialomița, care slujește de aproape 10 ani în această parohie misionară. Pentru corecta informare a opinei publice, facem următoarele precizări:
În primul rînd, informația că autoritățile locale au încercat să adopte o hotărîre de consiliu local prin care să-l împroprietărească pe preot este falsă. Casa parohială nu constituie un bun imobiliar al preotului Marian Bolborici, ci al comunității creștin-ortodoxe din satul Brătia, comuna Axintele.
În al doilea rînd, construirea casei parohiale a început în anul 2003 la inițiativa fostului preot Daniel Oancea, cu acordul verbal al fostului primar Stelian Butoi, care a înțeles nevoile comunității creștin-ortodoxe de a avea un preot care să locuiască în parohia Brătia. Întrucît părintele Daniel Oancea a fost transferat în anul 2005 la Parohia Sfînta Treime-Urziceni, noului preot Marian Bolborici i-a revenit datoria de a continua și finaliza lucrările de construcție, Astfel, părintele Marian Bolborici a reușit să realizeze branșamentul casei la rețeaua de electricitate a comunei și finisajele. În paralel, părintele Bolborici a făcut demersuri pe lîngă Primăria comunei Axintele în vederea rezolvării situației juridice a terenului, avînd în vedere faptul că aceasta aparține Ministerului Educației si Cercetării.
În al treilea rînd, este jignitoare atitudinea jurnaliștilor anonimi ai săptămânalului
Independent care compară biserica cu hramul Sfânta Treime-Brătia cu un magazin, butic sau frizerie. Preotul paroh Marian Bolborici desfășoară o intensă activitate pastorală și numeroase acțiuni social-filantropice pentru familiile sărace din localitate. În acest sens, le reamintim modul exemplar în care preotul paroh a acționat în timpul căderilor abundente de zăpadă din iarna trecută.
În concluzie, articolul anonim din săptămînalul
Independent este tendențios și denotă lipsă de deontologie, invidie și ură față de Biserică și slujitorii ei. (Serviciul de presă al Protopopiatului Urziceni)

13 Noiembrie 2014, 09:30 (5367 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Valentina:
(28 Septembrie 2016, 14:13)
Doamne ajuta !
Axinteanu:
(22 Noiembrie 2014, 00:45)
Stimati domni de la redactia ziarului INDEPENDENT..incercati sa va documentati mai bine asupra faptelor care le inserati in acest articol pentru ca esenta adevarata a acestui articol il puteti dezlega numai printro investigatie minutioasa cu destul timp in urma pentru ca asa cum s-a spus de d-l Cristi acel teren pe care s-a construit casa parohiala are ca regim juridic o confiscare de teren luata de comunisti de la adevaratul propietar din familia Bratienilor si dat spre folosinta fara nici un act jumatate de teren fostei scoli din satul Bratia iar cealalta parte spre folosinta CPADM-AXINTELE ACOLO UNDE A FUNCTIONAT UN MAGAZIN MIXT  multa vreme si pe care s-a construit actuala casa parohiala cu mentiunea ca tot timpul cele doua trupuri de teren au fost departajate prin imprejmuiala iar acceptul tacit de constructie a casei parohiale nu a fost dat de fosta administratie a Primariei Axintele ci de fostul conducator al lanturilor de magazine CPADM D-L Robe MIHAIL CEL CARE AVEA SUB CONTROL ACEST TEREN  care a devenit ulterior loc viran prin dezafectarea fostului magazin si care a fost donat spre folosinta comunitatii -cu mentiunea ca TERENUL PE CARE S-A RIDICAT ACTUALA GRADINITA din satul AXINTELE fost Bratia si pe care a functionat vechea scoala Bratia nu are nici o tangenta ca propietate a MEI ci doar de vecinatate si atat !!!  
Cristi:
(21 Noiembrie 2014, 20:54)
S-a interesat cineva de situatia exacta a subiectului luat in discutie ? Mama mea locuieste in satul Bratia de 75 ani . Terenul respectiv a fost al unui boier . Casa boierului  a fost transformata in scoala . .. asa s-a ajuns dupa moartea boierului ca terenul sa fie luat de comunisti abuziv si trecut la scoala. in anul 2002 oameni din sat au inceput constructia casei parohiale pe acel teren viran ( scoala fiind doar o ruina , nu mai era functionala ) urmand sa primesca aprobare de la primarie, etc..dar terenul a intrat in litigiu ( primaria si nepotii boierului ) si nu au mai primit aprobarile ... acu am inteles ca  locuitorii din sat au cerut concesiunea terenului  in favoarea bisercii prin preotul Ciprian ..   Casa este construita din paianta , prin claca , nu prin fonduri europene pe locul unde a fost magazia boierului apoi o carciuma , nefiind in posesia scolii sau a primariei atunci .
Doru:
(20 Noiembrie 2014, 12:17)
Atit ar mai lipsi, fonduri europene pentru lucrari bisericesti. La cit sint de intreprinzatori purtatorii de sutana am avea ulita si biserica si nici creierii muntilor nu cred c-ar scapa nelobotomizati.
Mimi:
(20 Noiembrie 2014, 11:32)
Fondurile de la Banca mondiala au fost pentru gradinita, nu pentru casa popii desi textul articolului e putin neclar. E evidenta totusi destinatia banilor, n-arunca scirtarii aia banii asa, aiurea, decit atunci cind le convine.
costel:
(20 Noiembrie 2014, 09:17)
Stau si ma intreb cum au putut accesa fonduri europene pentru ridicarea acestei constructii care nu are autorizatie de construire si in plus pe terenul care nu ii apartine. Cine a declarat eligibil acel proiect de finantare nu are nimic de declarat ( in fata celor de la DNA)?
Silviu:
(19 Noiembrie 2014, 10:39)
Multumim pentru publicarea dreptului la replica. Asta inseamna profesionalism. Felicitari !
Vlad:
(15 Noiembrie 2014, 13:16)
Auzi parinte, da cu craciunu cind veniti? Sa stim sa legam purceaua si sa dam drumu la caini.
Hella:
(14 Noiembrie 2014, 15:03)
Ce si-o fi zis parintele: ian uite cum sta degeaba frumusete de locsor, sa-mi trag io un acaret pina nu-l ocupa pasarile migratoare. S-a uitat in dreapta, s-a uitat in stinga si daca nimeni n-a zic nimica, lasa pielea porcului de-o parte si peste noapte isi ridica o frumusete de palat. Plus ca eludarea legii nu face parte din cele sapte pacate capitale.
Sfintul Petru:
(14 Noiembrie 2014, 14:01)
Adica doamna Condrut vrea sa zica ca nu e cazul sa ne mai incurcam intr-o foaie de hirtie acuma, avizul ala va fi dat oricum, fapta s-a prescris, doar n-o sa dam popa afara din casa. Cred ca le tremura nadragii pe ei la gindul c-ar putea parintele sa-i afuriseasca cumva. Improprietari-ti-l naibii odata si sa ne vedem de treaba ca oricum e o formalitate.
SORIN:
(14 Noiembrie 2014, 09:56)
Eu pup poala popii, popa pupă p...a mea! Chiar dacă acea construcție ridicată ilegal "... nu împiedică activitatea didactică", doamna inspector general, oricât de credincioasă ar fi alături de toți pesediștii din ziua de azi, mai mult sau mai puțin penali, ar trebui să ia atitudine și să obțină evacuarea IMEDIATĂ a lui Scharaoțchi în sutană de pe "moșia" Învățământului. Ce dracu, au ajuns popii să facă regulile în țara asta fără să-i tragă nimeni la răspundere, doar pentru că au burta și barba mari?! Iar o să-mi sară-n cap alde pupători de oase "binefăcătoare". Ăstora le-aș propune să primească în curtea și grădina lor câte un Popa-paișpe, care să-și construiască o casă parohială, poate chiar o bisericuță, ca să nu se mai deplaseze "gazda", poate face și niscaiva bani, cu chestia asta. Cât tupeu pot avea unii de-și zic "trimișii Domnului" pe Pământ! Nu  mai zic nimic, fiindcă mi se ridică ... părul, ha, ha, ha!