Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Puia, directorul fără partid

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Puia, directorul fără partid

Mihai Puia este unul dintre puținii directori de instituții descentralizate care nu a fost înregimentat politic. Prin 2009, pentru acest păcat, a plătit un an și jumătate cu funcția. După 27 de ani de muncă la Direcția Sanitară Veterinară Ialomița spune că nu-l mai miră nimic. Și că, oricîte ar ști, în fiecare zi rămîne loc pentru învățat ceva nou.

Omul care nu și-a găsit partidul
Mihai Puia este șef al Direcției Sanitară Veterinare de aproape 15 ani. Cu o pauză, prin anii 2009-2010, de care nu mai vrea să-și amintească... Nu insistăm, că avem întrebări prestabilite. «Cea mai grea zi? Depide de cît te implici. Dacă nu te implici în ceea ce faci, dacă tratezi totul superficial, atunci e ușor. Dacă te implici, e greu. Aici, la DSV, vorbim de sănătatea oamenilor, așa cum derivă ea din sănătatea animalelor și din calitatea alimentelor furnizate. O spun fără falsă modestie, responsabilitatea e extraordinar de mare. Tot timpul trebuie să fii atent, să citești legislația, să comunici... Fără să excluzi lipsa de personal, deficitul de fonduri, problemele zilnice care apar... Și, chiar dacă muncim, fiindcă toți muncim, dacă mă întrebați pe mine tot nu sînt mulțumit! Oricîte aș ști, în fiecare zi apare ceva nou, ceva ce trebuie învățat, o reglementare care trebuie studiată, interpretată...». Pentru «nemulțumirea» sa, Mihai Puia primește un salar care depășește cu un lat de unghie suma de 4000 de lei. Nici mult, nici puțin, dar suficient cît să te tragă ața la birou dimineața. Ceea ce îl deosebește însă de majoritatea colegilor săi din fruntea descentralizatelor e faptul că nu s-a lăsat înregimentat politic în ciuda presiunilor sau, dimpotrivă, a simpatiilor pe care le-a nutrit de-a lungul anilor. «Nu a fost să fie. Am toată considerația pentru colegii mei care fac politică, cred că e necesară, dar eu nu m-am regăsit în această activitate. Și-atunci, decît să fac ceva fără convingere, am preferat să nu o fac. Cum v-am spus, dacă vrei să nu te implici, e ușor. Eu nu pot să fac ceva fără să mă implic!».

20 Noiembrie 2014, 09:40 (5586 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@Puia:
(25 Noiembrie 2014, 13:28)
Tin sa va reamintesc in mod respectuos ca de la 1 ianuarie 2015 toti ciinii trebuie microcipati si inregistrati iar cei care nu sint inscrisi la asociatia chinologica musai sa fie sterilizati. Ce aveti de gind sa intreprindeti in aceasta directie intrucit aveti atributii de control prin lege? Poate ii luati cu duhul blindetii pe proprietari ca sa nu ne trezim cu un val de abandonuri iresponsabile cum ar putea fi inclinati majoritatea sa o faca.
Babe:
(25 Noiembrie 2014, 13:16)
Si anul asta avem derogare de la asomarea europeana a porcilor de craciun? N-as zice cum a zis un destept ca vesnicia s-a nascut la sat ci ca barbaria s-a nascut acolo. Vedeti domn Puia, nu-i lasati decit fo citeva milioane anu asta.
Recl.2:
(24 Noiembrie 2014, 15:38)
Ca sa nu mai vorbim de stolurile de ciori care au impinzit orasul de frica carora cele citeva lebede supravietuitoare din oras nu pot sa-si desavirseasca dezvoltarea personala in liniste.
Mermoz:
(24 Noiembrie 2014, 14:29)
Mi se pare Fals baiatul asta!
Reclamatie:
(24 Noiembrie 2014, 13:04)
Ca veni vorba, domn' Puia. Aveti un compartiment care se ocupa cu bunastarea animalelor si speram noi ca nu e chiar fantoma. Ati trimis vreodata un inspector sa verifice situatia de la adapostul de caini din oras unde multe grozavii se intimpla, incepind de la mizeria din custi, hrana insuficienta si omorirea lor prin metode barbare? Aveti nevoie de o sesizare? V-o fac eu acum: SESIZARE.
Arabiatul:
(24 Noiembrie 2014, 12:31)
De cind nu mai sint maidanezi pe strazi au incetat si alarmele false cu cazuri de rabie. Stranie coincidenta. Se mai distra lumea.
ion:
(23 Noiembrie 2014, 19:11)
Mai da-ti o...aviara sa mai luati de la tarani cate ceva ...rate ,gaste si curcani ca sa aveti cu ce sa faceti petrecerile la D S V . nu uitati muzica!!
Iasmin:
(23 Noiembrie 2014, 11:58)
Puia, Puia, Puia. Nu l-a alintat nimeni pe dumnealui si am simtit nevoia.
bacioiu:
(23 Noiembrie 2014, 10:19)
esti profesionist *stiu ce vorbesc*bravo