Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

  Armata a ratat Ziua Națională

De 1 Decembrie, la Slobozia

Armata a ratat Ziua Națională

Cel mai așteptat moment al sărbătorii dedicate Zilei Naționale, parada tehnicii din dotarea Armatei, a fost ratat de militari la Slobozia. Unul dintre echipamente s-a defectat înainte de defilare și nu a mai putut fi pus în funcțiune. Din cauza mașinii stricate, circulația pe bulevardul Cosminului a fost întreruptă cîteva zeci de minute. La fel de stînjenitor a fost și momentul dezvelirii statuii lui Mihai Viteazul. Sub privirile slobozenilor, primarul Alexandru Stoica a încercat zadarnic să ridice pînza cu care domnitorul a fost acoperit. Un cetățean a explicat hîtru situația: «Probabil i-a fost rușine să-l vedem. Mihai Viteazul acesta nu seamănă deloc cu originalul...».

Cum a fost de 1 Decembrie la Slobozia
Față de edițiile precedente, evenimentele de la Slobozia dedicate Zilei Naționale s-au dorit a fi altceva. Eforturile autorităților județene și locale au fost umbrite însă de cîteva incidente care au dat peste cap întreaga organizare. Nici ochii vigilenți ai jandarmilor și nici figurile solemne ale oficialilor care au supravegheat cetățenii adunați în Piața Unirii de la tribună nu au putut salva situațiile stînjenitoare. Primul moment s-a petrecut în timp ce primarul Alexandru Stoica s-a apropiat de statuia domnitorului Mihai Viteazul pentru a o dezveli. Încercările oficialului au eșuat în momentul în care pînza cu care voievodul a fost acoperit s-a prins de pana de la căciulă. Gheorghe Dumitru, un cetățean din Slobozia, a savurat din plin întîmplarea, iar cînd statuia a fost, în cele din urmă, dezvelită, a declarat zîmbind: «Probabil i-a fost rușine să-l vedem. Mihai Viteazul acesta nu seamănă deloc cu originalul!Este prea gras. Mihai Viteazul adevărat era un erou, avea altă constituție!».

Șenilată, abandonată în timpul paradei
Iar acest incident nu a fost singular. Defilarea militarilor de la Garnizoana Slobozia s-a făcut cu mai puține mașini decît era programat inițial. Toate acestea pentru că unul dintre echipamente, o șenilată, a cedat cu cîteva momente înainte de paradă. Așa se face că mașina care staționa pe bulevardul Cosminului a rămas încremenită în drum. Zeci de curioși s-au strîns lîngă ea și au început să-și facă fotografii. «Asta o pun direct pe Facebook, să vadă toți prietenii mei!» a exclamat unul dintre martorii oculari.

1 Decembrie 2014, 13:40 (15678 vizualizări - 48 comentarii)

Citiți și:
Slobozenii au primit sarmale de 1 Decembrie
20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni
Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Comentariile cititorilor:


Zorba:
(8 Decembrie 2014, 15:43)
Important e sa nu rateze ziua de salariu.
mircea:
(4 Decembrie 2014, 20:53)
@ialomitean, nu am inteles ce referire faci la mine, fi mai clar
Ialomitean:
(4 Decembrie 2014, 19:21)
Rafael,singura greseala gramaticala e intre ghilimele.Acu aflai cine fu in comisie,fie-sa,poate citeste si mircea!problema e, Sandu ,unde plm fu,inainte sa se faca receptia,ca doar el e ordonator de credit!
Adriana:
(4 Decembrie 2014, 18:15)
Ați scos statuia prin care a fost numit și orașul ăsta pe un post tv..... De ce? Nu e mândria celor care înțeleg arta și artiștii?! Consumatorii de artă din Slobozia, născuți și educați de familii bengoase, de foști activiști PCR, au înțeles cubismul D-lui Aionesei! E artist, e vizionar, e original! Noi suntem proștii, că îndrăznim să comentăm hidoșenia! O romalină grasă de i se freacă creierii ca pulpele ei sub nădragi, a fost indignată, domnilor! Statuia și creatorul ei nu pot fi înțeleși de oricine! Trebuie să ai imaginație, să ai simțul valorii pentru a cuantifica o operă grasă și frumoasă(?).....Păcat de dalta și.....ciocan!!
mircea:
(4 Decembrie 2014, 17:46)
suntem de rasu' plansu' , ne-a vazut toata tara cum, cu miscarile-i caracteristice de papusa dezmembrata, primarul-TNT s-a chinuit sa traga cearceaful de pe oroarea de statuie...in sfarsit, un moment penibil, dar altceva este ma grav, din cate am inteles, autorul oribilitatii, nu este altcineva decat tatal arhitectei - sefe a orasului, angajata a primariei,si, daca este adevarat ca pentru chestia aia a primit 150.000 RON adica un miliard si jumatate lei vechi....este mai mult decat bataie de joc, cred ca, ar trebui sesizat ministerul culturii, sa-si dea cu arerea experti....oricum, primarul - bomba ne-a tras inca odata clapa....
Ivi:
(4 Decembrie 2014, 11:45)
Intr-un cotidian national in ale carui pagini era povestita intimplarea noastra cu statuia se zicea ca ea a fost realizata din donatii, lucru la care nici unul dintre noi nu s-a gindit. Bine, asta nu-i creste valoarea artistica dar cel putin am sti ca bugetul local n-a girat o asa bazaconie. Bineinteles mai exista si posibilitatea intoxicarii. Prinse cu sacii in caruta autoritatile sint in stare de orice ca sa aiba pe unde sa scoata camasa.
ANONIM:
(4 Decembrie 2014, 09:57)
UNDE SUN UNITATILE MILITARE CARE AU FOST? DE CE NU SE MAI FACE ARMATA? ERA BUNA CA II INVATA PE TINERI CE E ALA RESPECTUL,BUNA CUVIINTA NU CA ACUM GOLANEALA TOATA NOAPTEA! SA NU MAI DEA STATUL ATATEA AJUTOARE SOCIALE SA TINA UNITATILE MILITARE CA ACOLO SE INVATA ORDINEA SI DISCIPLINA .
ialomitean:
(4 Decembrie 2014, 09:48)
Cu parcarea a dat-o in bara,cu piata revolutiei asemenea bai da si cu statuia dao ma ......................... Astia(conducerea judetului) nu sunt buni de nimic? Cand se termina lucrarile in 2016 cand vor avea loc alegeri? Am si yo o interbare cine poate sa-mi raspunda, unde se mai tin focirile de artificii anul acesta ? RUSINE,RUSINE,RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!!! 
Gresie :
(3 Decembrie 2014, 15:12)
S.a lamurit treaba! E o conspiratie.Arhitecta...in anii studentiei a intrat in posesia unor informatii despre blocuri de piatra ( se puteau obtine gratis) ce aveau proprietati autocopiative. Aratai foto cu un personaj-piatra imita.Abia acum a reusit utilizarea pietrei minune,obtinand profit.Ca d'aia a studiat fata.Pentru un viitor profitabil. Insa spiritele pietrei de la Buiesti s.au razbunat precum piramidele pe jefuitori.Ma rog, la alta scara. Si....a iesit chipul domnitorului iar de la gat in jos-blestem!! Pe pagina cu voievodul era reclama cu comicul italian Fantozzi !!! Na belea!
nostalgic:
(3 Decembrie 2014, 10:24)
In anii '70, un hatru, privind sculptura amplasata pe un soclu in fata CMP (Cooperativa Munca si Productie), probabil "creatie" a elevilor din tabara de la Magura, spunea: "Mai bine puneau un cizmar cu sula-n mana!" Acuma, e bine ca macar mandrul nost' voievod tine palosul!
mircea:
(2 Decembrie 2014, 19:28)
@ialomitean...ca este oribila, n-am ce zice, este o oroare, dar sa stii ca toti am platit banuti frumosi pentru ea....ia sa dea primaria unn comunicat in care sa ne spuna cat a costat acest shrek de piatra si cum a fost selectat artistul????
Rafael:
(2 Decembrie 2014, 19:18)
@ialomițean. Nene, te apreciez, cu înjurătură, cu tot, cu geșelile de scriere....ești ialomițean! Așa "o operă de artă" n-ai să vezi în toată istoria artei predată cândva de V. E. (!!!!!).... S-a reprodus cum știe ea: lucru manual! Statuia va fi ajustată. Femeia asta va vorbi singură, jalnică, neregulată și.....neajustată, de Meșterul ei!
nehalitu' patriot:
(2 Decembrie 2014, 19:07)
Auziti bre, dar niste mititei de ce nu au impartit la sarbatoriti??
Ialomitean:
(2 Decembrie 2014, 18:41)
Mai fratilor,toate ca toate,da statuia  asta ,cu care ne-aam pricopsit,e de tot rahatu' ! E mai urita ca ''Rod bogat'' pe care au exilat-o la Ialomita ! De  asta nu mai scapam in veci. O statuie mai oribila  ca  asta putea ''creea'' oricare dintre noi,pe bani mai putini. Cine plm,pardon,da nu ma pot abtine, a putut produce  abjectia asta,si cine  a fost in comisia de licitatie!??.
Uli:
(2 Decembrie 2014, 17:17)
Urmind exemplul lui Obama care gratiaza in fiecare an cite un curcan cu ocazia traditionalei Thanksgiving Day, presedintele nostru ales ar putea sa-si inaugureze mandatul eliberind citiva porci din posturi cheie prin gaura carora indivizii nu se mai pot strecura de mult.