Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Recepție oficială «parțială»

Slobozia: 1 Decembrie în sala cu geometrie variabilă

Oficialii județeni au serbat Ziua Națională a României în sala de spectacole cu geometrie variabilă din cadrul Consiliului Județean. Deși «parțial finalizată», sala a fost amenajată special pentru a găzdui tradiționala recepție organizată de administrația Ciupercă.

Ialomița ilustră și Ialomița anonimă
Finalizată «la comandă» pentru a găzdui cea de-a șasea recepție anuală a președintelui Consiliului Județean Ialomița, sala de spectacole cu geometrie variabilă a oferit zecilor de oficiali care au răspuns «prezent» o amintire de neuitat. Nu insinuăm, evident, că, după 20 de ani, sala e gata doar pe jumătate... De asemenea, nu facem referire nici la momentele artistice, extrem de apreciate de auditoriu. Ne referim strict la discursul președintelui Silvian Ciupercă, parcă tot mai inspirat cu fiecare an care trece. Anul acesta, din cîte am înțeles noi, umili mînuitori ai cuvîntului, tema discursului prezidențial a fost Ialomița ilustră versus Ialomița anonimă. Iată un fragment din acest discurs pe care, nu ne îndoim, istoria îl va prețui la justa sa valoare peste alți 20 de ani, cînd cealaltă jumătate a sălii va fi inaugurată în cadrul unei recepții oficiale... finale: «Ce este Unirea? O dăinuire stearpă, lipsită de fior creator? Sau este una care adaugă valori noi, una care ne face să fim mai mîndri de fiecare zi pentru că îi unim și pe marginali, și pe cei care sînt în centru, îi unim pe anonimi cu iluștri... Pentru că nimeni nu este ilustru fără ca mii de anonimi să fi zidit la picioarele lui un soclu mai important. Îi unim pe cei care sînt într-o lume prea rurală și pe cei care sînt într-o lume prea urbană, aici, trăitori în Ialomița, și pe cei care sînt dincolo de granițele țării...  Și pe cei din Moldova, și pe cei din Basarabia, și pe cei de la Madrid sau de la Paris! Și încercăm să-i unim. Să-i unim pentru că, așa cum vedem noi dăinuirea, ea nu este decît o permanentă provocare, un angajament de destin personal și destin colectiv. Dumnezeirea ne-a dat această permanentă încercare. Ca să înțelegem că ceea ce noi numim dăinuire sau transformare nu e decît datoria unei existențe mîndre și frumoase. (...) Și toți, deopotrivă, facem parte din ființa acestei extraordinare entități colective care se numește Ialomița!».

1 Decembrie 2014, 22:50 (11138 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»
«Gaura neagră» a Consiliului Județean Ialomița nu are hidroizolație

Comentariile cititorilor:


BOBUTZ:
(4 Decembrie 2014, 19:26)
De ce acum in sala asta si acu un an, acu doi ani, de ce nu anul viitor? Sper sa nu mai ajungi Ciupi sa vorbesti vreodata din sala asta si poate nici din alta sala. Asa sa ne ajute cel de sus. Zic io ....
Michelle:
(4 Decembrie 2014, 13:58)
Am auzit cu totii de expresia "Finis coronat opus" si asteptam cu incredere ca onor presedintia CJI sa o puna in aplicare cu tot fastul necesar. Ca invitati de onoare, mai jos decit Obama nici nu ma gindesc.
Ce m-aș rîde:
(4 Decembrie 2014, 12:18)
In calitate de absolventi ai scolii de arte si meserii, primarul, viceprimarii si tot CL-ul mamii lor, nu m-ar mira sa fi dat unde verde unui proiect care include o parcare subterana traversata de principala artera rutiera a orasului si nimeni sa nu se fi prins de chestia asta. C-o sa iasa ceva in final nu ma indoiesc, mai rau decit era inainte nu se poate. Ma-ntreb in schimb pe unde s-ar face devierea circulatiei ca sa fie toata lumea in culmea bucuriei. O sa aflam, stati fara grija.
Ipoteza shoc:
(4 Decembrie 2014, 12:07)
Are cineva idee de ce peste drum de groapa comunala din centru se excaveaza una asemanatoare? Se intentioneaza cumva contopirea celor doua gropi urmind ca circulatia sa fie deviata sine die pe la calendele grecesti? Noua de ce nu ne-a spus nimeni?
Eugen:
(4 Decembrie 2014, 12:01)
Sper ca n-or s-o bage in conservare si or s-o foloseasca din an in paste desi parca vad ca asa o sa se intimple. Cite evenimente de marca din viata judetului vor merita sa fie sarbatorite intr-o sala poleita cu aur si batuta in diamante dupa cum arata facturile decontate. Demisia de onoare a presedintelui CJI ar fi suficienta.
dan fb.:
(3 Decembrie 2014, 23:56)
20 de ani si nu e gata? Ba,te pomenesti ca astia au ciordit din afacerea asta! Nea ciupu ia scoate buzunarele pe dos!
Spok:
(3 Decembrie 2014, 13:52)
Daca se organiza o luare de ostatici, decapitam toate institutiile publice din judet. Ii faceam disparuti intr-o alta dimensiune sau in desert, unde era mai profitabil da io zic ca tot prima varianta e mai buna si puneam altii mai tineri, mai proaspeti si mai entuziasti in locul lor. Niste romulani are cineva la indemina?
Poly:
(3 Decembrie 2014, 13:42)
Cel putin un aspect pozitiv e de remarcat in aspectul noii sali de spectacole intrate in patrimoniul orasului: lipsesc turturii de pe fata spectatorilor, caracteristica obisnuita a stagiunilor de iarna slobozene, semn ca in sfirsit au aflat si ai nostri ca s-a inventat sistemul de termoficare.
Nero:
(3 Decembrie 2014, 13:29)
Atit de conventionale sarbatorile astea ca ne-am si saturat. Niste tigri, lei si gladiatori n-ar baga si ei.
Discursul regelui:
(3 Decembrie 2014, 13:27)
Cind DNA-ul iti sufla in ceafa e greu sa faci un discurs demn de ceremonia Oscarurilor. Putea sa-si sacrifice domnul presedinte banii de buzunar si sa angajeze un scriitor care sa-i furnizeze un spici ceva mai original ca de traducere nu ne putem plinge, e totusi in limba romana.
Luca:
(3 Decembrie 2014, 13:01)
Momentele oficiale au intotdeauna o doza mare de ridicol. Oficialii locali cel mai adesea reusesc sa depaseasca linia si sa cada in penibil. Domnul Ciuperca este un maestru si de aceasta data a reusit chiar sa se autodepaseasca. Cu lemnul din limba poti sa asiguri binisor incalzirea populatiei rurale iarna asta.
Mary:
(3 Decembrie 2014, 12:30)
       Acelasi joc de glezne patetic, in piesa prost regizata si interpretata, de "actori" ai scenei ialomitene, ce se joaca cu casa inchisa de 25 de ani,   "Sufita rosie".
Lionel:
(3 Decembrie 2014, 12:24)
Dintr-o piele de vaca a iesit o teaca. Mai aveau putin si toata sala era ocupata de scena regenerabila spectatorii avind locuri rezervate pe spatiile verzi din apropiere. Inauntru ar fi incaput numai artistii si ecoul.
ionel:
(3 Decembrie 2014, 10:19)
Parte buna e ca facem parte parte din "fiinta unei entitati colective extraordinare care se numește Ialomita". Partea proasta e ca o facem prin reprezentantii nostri. Ei filosofeaza si isi dau spectacole doar pentru ei, pt ca se invita doar pe ei in sala. Cat de tupeist sa fii sa vorbesti de cei multi si anonimi, cand tu te izolezi doar cu cativa in sala. Si mai vrei sa pari social-democrat.
Ana:
(3 Decembrie 2014, 10:03)
minunat...felicitari...de ce nu publicati mesajele bune...