Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoare sociale

Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoare sociale

Tinerii din Ialomița depind de ajutoarele sociale. O statistică oferită de reprezentanții Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, la momentul de față, peste 4000 de ialomițeni cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani figurează pe listele subvențiilor acordate de stat.

Statul plătește pentru susținerea familiilor tinere din Ialomița
Opinia publică cu privire la acordarea ajutoarelor sociale este aceea că mulți dintre beneficiari ar trebui să fie vîrstnici neputincioși. Raportat la nivelul județului Ialomița, tinerii alcătuiesc o categorie însemnată de beneficiari abonați la mila statului. Datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că, la nivelul județului, există un număr total de 4396 de persoane cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani, care beneficiază de ajutoarele sociale aferente alocației pentru susținerea familiei sau ajutorul social, în care se încadrează beneficiarii plătiți în baza Legii 416, a venitului minim garantat. Între cele două forme de sprijin, cei mai mulți dintre tinerii beneficiari de ajutoare sociale sînt cei care și-au depus documentele pentru a primi alocația pentru susținerea familiei. Astfel, în luna octombrie, AJPIS Ialomița avea în plată pentru această formă de sprijin 3031 de persoane, cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani. Alocația pentru susținerea familiei se acordă lunar, pe bază de cerere și declarație tip, însoțită de actele doveditoare privind componența familiei, veniturile acesteia și, după caz, privind frecventarea cursurilor școlare de către copiii aflați în întreținere. Toată documentația se înregistrează la primăria localității în a cărei rază teritorială domiciliază sau își are reședința familia. Începînd din luna octombrie a acestui an, Guvernul a decis să dubleze cuantumurile aferente alocației pentru susținerea familiei, în baza OUG 65/2014. Astfel, familiile cu ambii părinți al căror venit net lunar per membru este sub sau egal cu 200 de lei primesc între 82 și 328 de lei pe lună. Familiile cu ambii părinți al căror venit mediu net lunar per membru este cuprins între 201 și 530 lei beneficiază de un sprijin cuprins între 75 și 300 lei. Familiile monoparentale care încasează un venit lunar per membru sub sau egal cu 200 de lei primesc între 107 și 428 de lei pe lună, în timp ce același tip de familie, care are însă un venit net per membru cuprins între 201 și 530 de lei pe lună, primesc între 102 și 408 de lei lunar. Potrivit prevederilor legale, ordonanța a intrat în vigoare din această lună.

Tineri și asistați social
În ceea ce privește ajutorul social, raportat la nivelul județului Ialomița, statistica Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că numărul tinerilor cu vîrste cuprinse între 21 și 40 de ani care beneficiază de acest sprijin financiar acordat de stat a fost în luna octombrie de 1365 de persoane. Ajutorul social se acordă, potrivit prevederilor legale, persoanelor ale căror venituri se situează sub nivelul lunar al venitului minim garantat stabilit prin ordonanță de urgență. Cuantumul lunar al Venitului Minim Garantat (VMG) este stabilit prin raportare la indicatorul social de referința cărui valoare este stabilită prin lege la 500 de lei. Valoarea ajutorului social este cuprinsă între 142 de lei pe lună, pentru o persoană singură, și poate ajunge pînă la 527 lei pe lună, pentru o familie alcătuită din cinci persoane.

1,2 milioane de lei investiți în ajutoare sociale Raportat la nivelul județului Ialomița, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a plătit în luna octombrie 1,2 milioane de lei pentru beneficiarii ajutoarelor sociale care se încadrau în criteriile de acordare ale alocației de susținere a familiei și ajutorului social. În prima categorie de beneficiari s-au încadrat 4077 de familii, iar în cea de-a doua 3797.

2 Decembrie 2014, 09:20 (2874 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale
Tinerii (nu) vor să muncească

Comentariile cititorilor:


Tanar cetatean :
(10 Decembrie 2014, 02:03)
Sunteti cretini orasu Slobozia e mort ,  normal ca sunt abonati la ajutoare sociale daca nu faceti locuri de munca  , i-a trebuit la primar Reabilitarea pietei revolutiei si parcare subterana , numai prosti , daia se inchide , combinate si industri si tot...:) Investi proaste cu scopul traiului bun a PORCILOR IN COSTUM ! :) 
El cinicus:
(3 Decembrie 2014, 17:15)
Atunci cind crezi ca chiar nu mai ai ce pune pe masa, adu-ti aminte ca intotdeauna exista cineva care are nevoie de un rinichi, un lob de ficat sau un copil de-al tau.