Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Mărturii din infern

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Normele privind combaterea violenței domestice sînt ambigue și greoaie. Legiferarea ordinelor de protecție, prin care agresorii sînt ținuți la distanță de victime, rezolvă problema doar pe jumătate. În multe cazuri, femeile care au cerut să fie apărate de abuzurile soților au rămas fără speranțe. Celor care au reușit să învingă sistemul, statul le-a pus tot felul de piedici. Ca să-și demonstreze dramele de-acasă le-au fost solicitate probe temeinice și obligate să aștepte luni bune. În tot acest timp, teama că abuzurile s-ar putea repeta pîndea la tot pasul. Iar județul Ialomița nu este străin de aceste situații. La tot acest tablou se adaugă și refuzul efectiv al victimelor de a iniția astfel de demersuri. Reporterii Independent au aflat ce eforturi a făcut Petronela pentru a se apăra de cel care i-a jurat să-i fie alături pînă la moarte...

22 de ani de chin
O femeie cît un țîr se așează pe scaun și privește în gol. Din ochii albaștri încep să-i curgă lacrimi în momentul în care începe să mărturisească drama prin care a trăit. Îi promitem că-i vom păstra confidențialitatea numelui așa că o vom numi, la întîmplare, Petronela. «Totul a fost bine și frumos în primele luni după căsătorie, cînd am născut primul copil... Pe urmă au început scandalurile, bătăile care nu s-au mai oprit... Și pe mine și pe copii ne hulea și lovea în fiecare seară», mărturisește femeia. Zilele alături de soțul ei semănau ca două picături de apă: bătăi, scandaluri, fuga de-acasă în toiul nopții la vecini sau rude apropiate, plîngeri depuse și retrase la Poliție, iar și iar și iar... Timp de 22 de ani! «Ce să vă mai spun?! Că am dormit și-n gară de frica lui, am dormit și-n șura de paie... Fugeam noaptea cu copiii din casă după ce ne bătea și așteptam să se culce ca să se liniștească apele...» rememorează Petronela. Așa s-a întîmplat și anul acesta, pe 13 februarie, cînd soțul i-a mai aplicat Petronelei și copilului lor de 12 ani încă o corecție. «De data asta a fost la un pas să mă omoare. A sărit cu cuțitul la mine și-a încercat să mă înjunghie! Copilul m-a tras însă din fața lui și cuțitul s-a înfipt în pat!» povestește femeia clipele de groază prin care a trecut.

A așteptat 3 luni să fie apărată
A fost ultima dată cînd Petronela a mai răbdat să fie lovită, abuzată. După ce polițiștii i-au bătut la ușă a acceptat să-și ia copilul în brațe și să ceară ajutor specializat. «Nici nu mai știu cîte declarații am dat la Poliție și le-am retras. Mi-era rușine să plec de-acasă, mă gîndeam la ce-or să spună vecinii. Dar una dintre fetele mele mari, pentru că mai am două fete în afară de băiat, mi-a zis: „Adică ție nu ți-e rușine de faptul că toată lumea te vede fugind noaptea pe străzi și că dormi pe unde apuci și ți-e rușine să faci ceva cu tine?!“. Am înțeles, am acceptat și am plecat să caut ajutor...» precizează Petronela. Așa a ajuns femeia una dintre beneficiarele Centrului de Primire în Regim de Urgență pentru Victimele Violenței în Familie. A stat aici timp de 6 luni, timp în care a învățat să accepte că nu este rușine să ceri ajutor asistat. La insistențele angajaților Centrului a făcut demersuri pentru a cere instanțelor de judecată un ordin de protecție, acel document prin care statul îi ține pe agresori departe de victime. Procedura a fost una extrem de greoaie... «M-au purtat pe drumuri, am avut 3 înfățișări la proces... Mi-au cerut probe, martori, timp în care el avea un avocat care îl apăra. Din fericire l-am obținut, dar a fost tare greu!» spune femeia. De o săptămînă, ordinul de protecție al Petronelei a expirat, iar femeia se cutremură la gîndul că va fi nevoită să treacă prin aceleași chinuri pentru a se simți apărată...

Dramă demonstrată cu hîrtii
Ordinul de protecție, singurul mijloc prin care victimele se pot apăra instituțional din calea agresorilor, este o facilitate care se obține în urma unor eforturi imense. Toate acestea în condițiile în care statul nu garantează protecția exclusivă a victimelor, agresorii putînd oricînd să încalce ordinul. Datele Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că, din cele 4 ordine pe care polițiștii le-au avut anul trecut sub supraveghere, 3 dintre ele au fost încălcate. Agresorii riscă însă să fie trași la răspundere pentru nerespectarea unor hotărîri judecătorești, demers care durează luni de zile pînă cînd se poate demonstra acest aspect. La fel se întîmplă și cu obținerea unui ordin de protecție. Victima trebuie să dețină un dosar complet de probe pentru a demonstra că este abuzată. Așa-zisele probe sînt alcătuite din plîngerile depuse la Poliție precum și un act medico-legal care să ateste leziunile, document eliberat pe cheltuiala victimei. Cînd totul a fost întocmit corespunzător, victima face o cerere pe care o depune la instanță, iar judecătorii stabilesc un termen. Practica judiciară a arătat că aceste procese se desfășoară pe perioade de timp cuprinse între 3 luni și chiar jumătate de an sau mai bine... În tot acest timp, «victima este protejată dacă apelează la serviciile pe care noi le oferim în cadrul Centrului de Asistență, destinat victimelor violenței domestice. În caz contrar, dacă victima refuză asistența din Centrul nostru specializat, nimeni nu-i poate garanta protecția pînă la eliberarea ordinului!» precizează Denisa Iordache, consilier juridic în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița. O modalitate mai facilă prin care se poate obține un ordin de protecție mult mai repede este prin intermediul procedurii denumită ordonanță președințială. «Procedura de obținere se realizează în urma unui proces, iar orice proces durează. Prin ordonanța președințială timpul de desfășurare se reduce la jumătate!» a explicat avocatul Viorica Donose, decanul Baroului Ialomița. Dincolo de chichițele legislative contează și voința victimelor de a se apăra. Din acest punct de vedere, chiar și în Ialomița, puține femei sînt dornice de a lupta împotriva agresorilor...

30 de ordine de protecție emise în ultimul an Deși sînt greu de obținut, ordinele de protecție îi pot ține pe agresori la o distanță de 150 metri de victime, copii sau rudele acestora. De asemenea, victima, în baza documentului, îl poate evacua din locuința conjugală pe soțul agresor. Cu toate acestea, statistica arată că, la nivelul județului Ialomița, în 2013 și 2014, au fost instituite doar 30 de ordine de protecție. «Multe dintre victime fie refuză categoric să obțină ordinele, fie pe parcursul demersurilor legale intervine concilierea cu agresorul și renunță la proceduri...» precizează Denisa Iordache, consilier juridic în cadrul DGASPC Ialomița. Toate acesta, în condițiile în care, potrivit unui raport al aceleiași unități, numărul victimelor care au cerut ajutor instituționalizat în Centrul de Primire în Regim de Urgență pentru Victimele Violenței în Familie Ialomița a crescut de la 35, în 2011, la 49, în 2014. Aceasta este însă doar partea cuantificabilă a acestui flagel greu de combătut. În realitate, numărul victimelor violenței domestice este mult mai mare, însă ele refuză să ceară ajutorul, preferînd să-și trăiască dramele în anonimat pînă la sfîrșitul zilelor.

5 Decembrie 2014, 19:10 (7428 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Instanțele din Ialomița au eliberat 10 ordine de protecție

Comentariile cititorilor:


Lora:
(9 Decembrie 2014, 13:35)
Da pentru barbatii care o incaseaza de la consoartele batause exista astfel de adaposturi sau cusca lui Azorel este suficienta pentru depasirea momentelor dificile?
Fani:
(9 Decembrie 2014, 12:31)
Au avut probleme de genul asta si Jennifer Lopez in filmul Enough si Julia Roberts in Cu dusmanul in pat. Daca tipii sint determinati si se mai au si bine cu politia, nimic nu merge. Femeile trebuie sa-si ia soarta in propriile miini, sa treaca la saltea cum se zice si sa le vina de hac ticalosilor by their own. Nimic nu e mai satisfacator decit un pumnal de vinatoare implintat pina la prasele, o pusca descarcata accidental in cordul batausului sau o foarfeca in stinga si un penis neerect in dreapta.
Caritate:
(8 Decembrie 2014, 21:26)
Este mare păcat să ridici mâna la o femeie! În țările normale sunt pedepse....de le trece cheful de box cu o femeie! Porcii nu pot fi dresați
@poni @miu:
(8 Decembrie 2014, 19:35)
Felicitari daca aveti cer senin la orizontul familiei! Se pune problema foarte des a violentei barbatilor catre femei.Mai grav- in cuplu. Ca voi va tratati nevesticile cu cotu' n gura si va tolereaza...Super! Ca se consuma alcool in cantitati din copilarie...corect. Ideea este ca nu se opresc idiotii si idioteniile. Batai date in fata copiilor....Voi " sunteti in alt film" . Chiar! V.a placut scena din "Codin"? Alcool,somnica,ulei incins....urechiusa... Hai, ca nu e de uitat scena. Aia da femeie! Cat sa mai suporte de alde " poni" .." muiu"....Pa !
Poni:
(8 Decembrie 2014, 17:25)
Nu mai intarcati copiii cu rachiu si nu le mai dati desene animate violente pe piine si-n felul asta nu le mai trasati viitorul.
Miu:
(8 Decembrie 2014, 16:14)
Daca nu merge cu terapia de cuplu (100 de dolari ora), apelati cu incredere 9595, doctorul Cristian Andrei face minuni. Pentru reparatii dentare si suturari faciale incercati 112.
ani:
(8 Decembrie 2014, 15:50)
in urma unui proces am obtinut un ordin de protectie dar fostul meu sot l-a incalcat de multe ori -De fiecare data am chemat politia care nu a luat nici o masura  desi legea spune ca acest fapt se pedepseste cu inchisoare-In continuare ne luptam singure nu ne apara nimeni de betivi si criminali
Liv:
(8 Decembrie 2014, 15:17)
Copiii pot fi traumatizati pe viata daca sint supusi timp indelungat unui climat violent. Problemele comportamentale pot fi vizibile din copilarie sau vor iesi la iveala mult mai tirziu cind adulti fiind vor reproduce comportamentul parintilor. Fetele vor deveni niste victime sigure pentru sotii inclinati spre violenta iar baietii nu-si vor menaja consoartele. Folositi des "draga mea", "floricica mea", "nasturelul meu iubit" si in acest fel veti reduce considerabil sansele ca copiii vecinilor dvs. sa se joace cu un viitor Ted Bundy sau parintii lor sa-si dea barba jos la frizeria lui Sweeney Todd.
@virgil:
(7 Decembrie 2014, 21:08)
Bine ma puternicule! Bravo ! Cum dam de tine sa iti aratam ruptura de rai????? Al dracu' mizerabil- ai vrea ca dupa ca ii tragi vreo doua crosee,un upercut si un sut prin ficat- sa se ridice amarata,sa iti repete ca la primull sarut ca te iubesteeeeeee...Sa iti puna sa mananci,sa te asculte....primitivule!!!!! Asa o bubuia pe maica.ta jumatatea? Ii arata treaba cu raiul?? Mari tampiti lasa chinuitele de femei in viata.Punem pariu ca fiind femeie- daca stia maica.ta cumm vei gandi - te lesina cu bataile pana te traumatiza ??? Bate.te cu unul pe masura ta.Boule !!! Inapoi in pestera puternicule!
Anica:
(7 Decembrie 2014, 18:43)
Bărbatul violent nu merită iertat niciodată! Doar dacă este țigan. Ei și ele nu concep viața fără pumni în gură. Și românii jigodii din rasa ciobănesc, tot cu pumnii comunică.
mircea:
(7 Decembrie 2014, 17:16)
virgil face parte din categoria celor pentru care barbatul este om si femeia femeie...ma mir ca a invatat sa scrie si sa citeasca....
T.B.:
(7 Decembrie 2014, 13:19)
Din pacate multi pitecantropi au acest drept, dreptul la casatorie, perpetuand la nesfarsit obiceiul mostenit de la parintele lor, acela de a-si altoi femeia ori de cate ori e suparat, beat, sau mandria lor a avut de suferit. Un reflex de las care simte nevoia de a se arate "viteaz" cu cei mai slabi decat ei:copii sau sotie.
@Virgile:
(7 Decembrie 2014, 13:12)
in logica ta, barbatul sa mearga la puscarie pt ca prima crima din istoria omenirii a savarsit-o el: Cain si-a omarat fratele.
nina:
(6 Decembrie 2014, 23:55)
eu am trait o asemenea experienta zece ani dar am avut taria sa plec,chiar afara din tara ,am avut totusi sprijinul parintilor mei.cred ca unele femei nu pleaca uneori din cauze precum-nu cunoaste legea si ce drepturi aresau de teama viitorului,teama de a o lua de la capat,
mircea:
(6 Decembrie 2014, 17:31)
multumesc dottore, ceeac ce nu inseamna ca esti si bun, impaunarea cu acest pseudonim nu-ti face cinste, cam atat pentru tine, acum pentru george, poti termina o relatie fara sa dai cu pumnul, o poti face elegant...corect?