Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».

8 Decembrie 2014, 21:10 (10350 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Procurorii și polițiștii caută un grup de cămătari
Ialomița a încasat 1,8 milioane de lei din «taxa pe stîlp»
Polițiștii și procurorii din Slobozia, pe urmele contrabandiștilor de țigarete
Proxenet, căzut în plasa procurorilor
«Spaima buticurilor» a căzut în plasa polițiștilor

Comentariile cititorilor:


yku:
(10 Decembrie 2014, 10:05)
E bine.........deocamdata hazul a ramas nearestat, dar sa nu ne pripim :)
Matilda:
(9 Decembrie 2014, 18:00)
Apropo. Sper ca Stoica n-are de gind sa-i zica megaparcarii- Turnul World Trade Center.
@Larisa:
(9 Decembrie 2014, 17:37)
Da lasa ca si Putin i-a-nghesuit bine pe ei.
Ringo:
(9 Decembrie 2014, 17:23)
In portul din Liverpool n-aveau in mod sigur ce cauta ca Beatlesii nu mai sint demult.
Leno:
(9 Decembrie 2014, 17:21)
Barja a fost deturnata de cetateanul ucrainean in colaborare cu cei doi romani fara sa aiba habar de continutul acesteia, in speranta ca vor putea debarca in siguranta in portul din Rotterdam. Au bagat olandejii marijuana sub pretul pietii.
Francois:
(9 Decembrie 2014, 16:56)
I-a scapat serviciile franceze si de grija Sacalului.
Larisa:
(9 Decembrie 2014, 16:39)
E mai greu sa inghesui po barja un batalion de prostituate asa ca ucrainienii inghesuie si ei ce poate.
30 de arginti:
(9 Decembrie 2014, 16:34)
Mamaia Lenuta fumeaza la coltul blocului si-i suduie pe hingheri ca i-au saltat potaia favorita. Dubla invinuire, nu credeti?
Micu terorist:
(9 Decembrie 2014, 16:31)
Am inteles, i-ati gabjit p-astia cu furtul benzinei, cu prostitutia si cu chistoacele de tigari, da pe Carlos Sacalul cind il prindeti daca tot v-au scapat serviciile americane de grija lui Bin Laden?
Hela:
(9 Decembrie 2014, 13:56)
Cind vorbim de economie subterana inseamna ca si-a bagat dracul coada?
Valurile:
(9 Decembrie 2014, 13:28)
Niste mine acvatice plasate pe Dunare si rezolvati elegant problema.
Sandu:
(9 Decembrie 2014, 13:25)
Cu atitea structuri calificate pe centimetru patrat e de mirare ca mai are cineva curajul sa puna gura pe tigare. Inopinat te trezesti inconjurat de o ceata de mascati care te arunca in beciurile securitatii acuzindu-te de complicitate la evaziune fiscala si complot impotriva sanatatii.
Pt. DIICOT:
(9 Decembrie 2014, 13:13)
Cel mai simplu ar fi daca problema ar fi eradicata de la radacina: nu te mai obosesti sa asculti, sa filezi, sa somezi, pur si simpu dai iama in cimpurile cu tutun si intrerupi procesul de productie. Nu lua seama la sperietorile de ciori aflate la fata locului, incearca si ele sa supravietuiasca in vrun fel.
Doru:
(9 Decembrie 2014, 13:03)
Am impresia ca DIICOT l-a angajat pe Eliot Ness in ultima vreme si cum el nu mai fumeaza de vro 50 de ani e explicabil.
Nico:
(9 Decembrie 2014, 12:56)
O idee ar fi sa ingrase porcii cu ele in ajunul craciunului. Face tutunul un ten de invidiat.