Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acuzat de «tâlhărie» la 17 ani

Infracțiunile afectează școlile ialomițene

Acuzat de «tîlhărie» la 17 ani

Un adolescent de 17 ani, din Gîrbovi, se află de o săptămînă în stare de arest preventiv, după ce și-a tîlhărit un coleg de școală, de 15 ani. Victimei i-a fost furat un lănțișor de aur, pe care-l purta la gît. S-a întîmplat la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. Agresorul era pe lista neagră a chiulangiilor și primise deja mai multe avertismente în acest sens. Profesorii susțin că, în afara absențelor, băiatul nu a creat probleme. De cealaltă parte, sînt colegii tînărului teribilist care, sub protecția anonimatului, declară că era un adevărat pericol pentru toți elevii. «Acesta amenința și agresa foarte mulți elevi prin școală!» este mesajul unuia dintre colegii adolescentului, trimis pe adresa electronică a ziarului Independent. Procurorii din Urziceni sînt și ei pe fir și continuă cercetările în acest caz!

Agresat pe holurile școlii Bogdan Vasile are 17 ani și a fost elev în clasa a XI-a la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. În urmă cu o săptămînă a fost arestat la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni, după ce a tîlhărit un coleg de școală de 15 ani. Mai multe camere de supraveghere l-au surprins pe adolescent în timp ce, într-o pauză, pe scara elevilor, îl agresează pe elevul mai mic și-i fură de la gît un lănțișor de aur. Victima a mers acasă și a povestit totul părinților, iar apoi aceștia au mers la școală și au cerut explicații profesorilor. «Într-adevăr, incidentul s-a petrecut pe scara elevilor, pentru că avem imagini pe care le-am pus la dispoziția polițiștilor. Regretăm ceea ce s-a întîmplat, vom face toate demersurile pentru a susține cercetările oamenilor legii...» ne-a declarat profesorul Sultana Ioniță, directorul Liceului Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni. Potrivit conducerii unității, elevul teribilist nu a creat niciodată probleme la școală, însă era fruntaș în rîndurile chiulangiilor. Pe semestrul I al acestui an școlar reușise să acumuleze deja 31 de absențe și era la un pas de exmatriculare. «Elevul are deja două sancțiuni. O mustrare scrisă și un preaviz pentru exmatriculare. Dar toate din cauza absențelor! Nu știm de ce nu venea la școală, cert este că în afară de acest incident, probleme în școală nu a creat...» a adăugat profesorul Sultana Ioniță.

Arestat preventiv pentru 15 zile Întîmplarea nu i-a lăsat indiferenți pe colegii adolescentului. Într-un mesaj anonim transmis pe adresa electronică a ziarului Independent, unul dintre colegii adolescentului teribilist scoate la iveală detalii surprinzătoare despre modul în care acesta se comporta chiar sub ochii profesorilor. «Vreau să evidențiez că acesta amenința și agresa foarte mulți elevi prin școală, dar aceștia, de frică, nu spuneau nimic și suportau batjocura acestuia. Să știți că a mai participat la această infracțiune și colegul lui de clasă (...). După ce aceștia au furat lănțișorul băiatului de clasa a IX-a s-au dus la amanet și după aceea au băut la restaurant o parte din banii de pe lănțișor» se arată în mesajul transmis redacției Independent. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni, adolescentul Bogdan Vasile a fost reținut preventiv pentru 15 zile. Ancheta în acest caz continuă.

Elevi-infractori în școlile ialomițene Cazul petrecut în urmă cu o săptămînă la Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina» din Urziceni nu este singular la nivelul județului. În fiecare an, zeci de minori ajung în fața organelor de cercetare penală ca urmare a infracțiunilor pe care le comit. În anul școlar precedent, statistica Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că 13 minori, cu vîrste cuprinse între 14-18 ani (asupra cărora se poate începe urmărirea penală), au intrat în vizorul organelor de urmărire penală. Toate faptele de care acești adolescenți se fac vinovați s-au petrecut în școală. Cele mai multe dintre fapte vizează acte de violență sau furturi de telefoane mobile din ghiozdanele colegilor. În multe cazuri, bunurile sustrase au fost recuperate și înapoiate părților vătămate.

11 Decembrie 2014, 18:25 (5923 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Elevii din școlile ialomițene au chiulit 138 de ani
Școală ialomițeană de gravide, infractori și analfabeți

Comentariile cititorilor:


Manu:
(13 Decembrie 2014, 13:05)
O alta sansa ar fi extirparea lobilor temporali.
mircea:
(12 Decembrie 2014, 21:23)
@dragos...calugaria omule, presupune sacrificiu, regasire, constiientizare...fiinta asta, la fel de inteligenta ca o amiba...este dincolo de tot ce este omenesc, pe scurt, este o fiinta cacacioasa, mancacioasa si reproducatoare....cam la atat se reduc trairile lui....
Romica:
(12 Decembrie 2014, 18:35)
S-o fi crezind un mic rebel, un brigant. Nu e decit un tembel. Puscariile sint pline de altii asemenea si daca nu-i vine mintea la cap cit mai repede trebuie sa stie ca din Jilava, Gigi Mina Lunga isi cauta nevasta.
Dragos:
(12 Decembrie 2014, 18:25)
In citiva ani o sa aiba propria retea de prostitutie si bancomatele n-or sa mai fie in siguranta cind o sa treaca pe linga ele. Ar mai fi o sansa calugaria.
Petre:
(12 Decembrie 2014, 18:19)
Astia trebuie aruncati in temnita si dupa aia sa ratacesti cheile.
George:
(12 Decembrie 2014, 18:07)
Un terorist in carne si oase. DIICOT-ul ce pazeste?
Eleonora:
(12 Decembrie 2014, 17:37)
Mai putin internet si mai multe ore de pian clasic.
mircea:
(12 Decembrie 2014, 08:00)
cocalar....mai bine il nastea ma'sa in wc...
Aurel:
(12 Decembrie 2014, 01:49)
Este regretabil ceea ce se intampla. Si totusi sa nu dam cu pietre in oameni pe care nu ii cunoastem. Cunosc numerosi oameni care in liceu erau niste lichele needucate dar trecand de perioada adolescentei acestia au devenit oameni foarte responsabili. Il cunosc din vedere pe Bogdan si va pot spune ca face parte dintr-o familie foarte bună, de oameni muncitori si seriosi. Ratacirea lui este una pe care o pun pe seama teribilismului specific varstei. Mai cercetati si alte licee sa vedeti profesori batjocoriti si injurati in fata. Elevii problema de culoare nu sunt abordati prea de des de anchetatori pentru tupeul si nesimtirea specifica rasei (nu e o forma de rasism ci doar constat niste lucruri). Nu incerc sa-i scuz faptele dar va garantez ca gestul facut de el este unul teribilist deoarece situatia financiara a familiei este una cel putin decenta.
Mesaj tricou:
(11 Decembrie 2014, 22:05)
Ce sa ii cerem? Idiotul injura fara a deschide gura.Vezi mesajul bluzei. Nu stia nimeni din familie ca este un elev problema? Greu de crezut.