Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Elena Pacală, un pesedist cu vocație culturală

O nouă săptămînă, un nou director de instituție descentralizată. Astăzi, Elena Pacală, șeful Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița. Doamna Pacală conduce acestă Direcție din 1996, «de pe vremea cînd politicul nu făcea presiuni asupra directorilor!», după cum ea însăși declară.

Vocația nu ține de foame Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Ialomița, pentru cei care se întreabă, este un serviciu deconcentrat al Ministerului Culturii și Cultelor cu atribuții de protejare și punere în valoare a patrimoniului cultural din județ. Cu cinci angajați însă, instituția are, mai degrabă, un rol decorativ. Aflată din 1996 în fruntea instituției, Elena Pacală își amintește că a ajuns aici pe vremea cînd asupra directorilor de instituții nu se făceau presiuni politice. «Asta e profesia mea. Profesia noastră! Sîntem niște profesioniști care ne aflăm aici de pe vremea cînd politicul nu făcea presiuni asupra directorilor» ne explică ea făcînd aluzie la anul 2009, cînd PD-L o declarase director non-grata. «Cea mai grea zi e ziua cînd ești obligat să renunți la oamenii cu care lucrezi. Pentru că noi, aici, lucrăm din vocație, pe salarii de două ori mai mici decît în alte descentralizate ale statului. Facem meseria asta din pasiune! Și toată lumea știe că domnia, prostia și pasiunile costă...» ne-a declarat ea răspunzînd unei întrebări nerostite. Pentru pasiunea de care dă dovadă, Elena Pacală este plătită cu mai puțin de 2200 de lei lunar. Și crede că fără șef nicio instituție nu poate trăi: «În niciun caz. Totul înseamnă planificare, control și evaluare. Este la fel ca în viața privată. Nu poți obține performanță fără aceste lucruri!».

17 Decembrie 2014, 13:20 (10238 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Monumente istorice, trase pe linie moartă

Comentariile cititorilor:


Fan Celentano:
(28 Martie 2015, 13:15)
Muzeul Județean, las Fierbinți, etalon, când va urma? E coada prea lungă, și nu mai avem DNA in Slobozia? Bine că e așa că pe-aici abia face fața tribunalul! Muzeul e cloacă de vlădici și vlădice! Va fi mult de anchetat.
ohoho...;-):
(28 Martie 2015, 11:31)
Santeți niste ponandai prosti toți, nu stiți ce e aia adevarata valoare, ea este, mai. Un om capabil.
LĂUTAR:
(8 Ianuarie 2015, 10:56)
După ce face la serviciu, ar trebui să fie mulțumită cu salariul minim pe economie. Vine pe la 10 la seviciu, mai bea o cafea, cerșește o țigară, pleacă pe la 14 și bârfește cu cine îi mai intră în birou. Cu directoarea bibliotecii nu vorbește și nu participă la acțiunile bibliotecii...pentru că aceasta este mai frumoasă.Cultura lui Tândală
Anonymus:
(26 Decembrie 2014, 15:10)
O persoana care nu s-a evidentiat  in niciun mod.Traim doar in Slobozia...
Lucy:
(21 Decembrie 2014, 13:55)
N-am auzit sa candidam la pozitia de capitala culturala europeana asa ca nu cred ca trebuie sa ne facem prea multe probleme. Important e ca drumul matasii sa nu ne ocoleasca totusi.
dotore:
(21 Decembrie 2014, 12:18)
Un mare fasss!
Rapsod :
(21 Decembrie 2014, 09:06)
Domnilor, pe la muzeul județean, ce săpături de gropi pentru arheologi doctori și haremul lor, se mai execută?! Îl lăsați ultimul? D-ra păcală cunoaște marea capacitate a direcțiunii bicefale plus miorlăita, care vorbește singură??? La muzeu și la cultură, numai zurliii se adună!
Cetateanu':
(20 Decembrie 2014, 21:54)
A "ex-terminat" Casa de Cultura a Sindicatelor. Acum este casa de "incultura". Pacat!
tudor65:
(20 Decembrie 2014, 09:55)
PSD nu are cultura in sange(poate doar cultura saegi) Ce Silvian Ciuperca nu a facut nici-o interventie la d-na PACALA(numele spune totul ) Nu ne pacaliti d-na Pacala.
adevarul:
(19 Decembrie 2014, 13:21)
@ cornel, daca nu era pesedista, nu pupa ea functia asta. Ca a iesit din partid de ochii lumii (ca e functíonar public) e alta pacaleala. Trebuie data lege ca femeile sa nu mai poarte numele fostilor soti, le strica reputatia.
emilia:
(19 Decembrie 2014, 10:55)
Unde sunt săpăturile de salvare din județ, că doar ea eliberează certificatele de descărcare arheologică? Unde sunt proiectele de restaurare și conservare inițiate de Direcție? Unde sunt specialiștii și profesioniștii din instituțiile de cultură din județ? De ce conacul Bolomei arăta mai bine în urmă cu 25 de ani și acum e o ruină, deși s-au investit în el bani buni? Apropo, cam câte miliarde? De ce județele vecine au câteva zeci de lucrări de renovare, restaurare, consolidare pentru care cer avize, în timp ce Ialomița are cel mult unul și acela câte o biserică, deci inițiat de Culte? Oare când o să crape dracul ăla care o ține în funcție, că a ruinat totul? Nu mai scapă județul de podoaba asta pesedistă!
gabi:
(19 Decembrie 2014, 10:31)
Chiar este cancerul culturii ialomitene! Cine dracu o tine pe asta acolo!
Modela:
(19 Decembrie 2014, 10:27)
Despre aportul personajului in cultura ialomiteana si mai departe la nivel national....n.am auzit nimicut.Sa va cinsteasca pentru articol.Pentru foto- sa platiti voi. Ca e uraaaaata.....!!!! Ati surprins.o....Ce dracu'? De unde si.a luat caciula aia? Mini vuiton?Posete parca faceau aia...Si salul ala de doliu...de zici ca.i Ana lu' Manole...Apoi poarta caciula in institutie?E viscol acolo? Ori apa nu.i curge si spalatul la par....e doar dorinta... Ma reporterilor...voi ati surprins.o....Rujul o prinde zici ca l.a imprumutat de la cafeneaua de la parter.Pardon nu mai e. E fata batrana? Adica ce o opreste sa fie mai acatarii??
Deianera:
(18 Decembrie 2014, 17:59)
Gaina cu ouale de aur.
Mary:
(18 Decembrie 2014, 15:14)
        Am o rugaminte: nu mai publicati asemenea indivizi si ispravile lor, macar acum cand se aduce un pios omagiu celor cazuti in Revolutia din 1989. Cat despre personajul din poza, este o mare pacaleala.