Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sclavii lui «Zabrin»

Infractori ialomițeni, traficanți de «sclavi» în Grecia

Sclavii lui «Zabrin»

O poveste cutremurătoare iese la iveală după ce, în urmă cu o săptămînă, procurorii DIICOT Slobozia au trimis în judecată un dosar privind «traficul de persoane». Mai mulți inculpați, printre care se numără și ialomițeni din zona Fetești, sînt acuzați că au exploatat la muncă în Grecia 85 de cetățeni români. Oamenii au crezut că vor munci în agricultură, în condiții decente, însă au sfîrșit transformați în sclavi. Cercetările în acest caz au fost demarate acum 7 ani, timp în care procurorii au adunat probe pentru a demonstra vinovăția suspecților. Dacă vor fi găsiți vinovați ei riscă pînă la 10 ani de închisoare.

85 de români, traficați peste hotare
În  anii în care au făcut cercetări în acest dosar, procurorii DIICOT Slobozia au stabilit faptul că rețeaua traficanților de persoane era condusă de Mari Chindinov, zis «Zabrin», un ialomițean domiciliat în zona Feteștiului. Alături de el, membri în aceeași grupare infracțională, au intrat Ion Martiniuc, zis și «Calu», precum și frații inculpatului, respectiv Nicolae Gheorghe și Costel Ghiță, ultimul cu domiciliul tot în zona Feteștiului. Fiecare dintre ei avea un rol foarte bine stabilit în cadrul rețelei. Liderul «Zabrin» era cel care intermedia legăturile cu Grecia. El transporta victimele peste hotare și le asigura așa-zisa cazare. Ceilalți se ocupau cu recrutarea persoanelor care doreau să muncească în străinătate. Așa se face că în «plasa» inculpaților au căzut 85 de cetățeni români din județele Ialomița, Constanța și Tulcea. Fiecărei victime, infractorii le-au prezentat o ofertă de nerefuzat: transport cu autocarul din România în Grecia gratuit și tot gratis muncitorii beneficiau de masă și cazare... Mai mult, oamenilor le-au fost promise salarii cuprinse între 30-35 de euro pe zi, precum și contracte de muncă legale. Toate acestea doar din vorbe, pentru că, în realitate, niciuna dintre promisiuni nu s-a concretizat.

Tabără de «refugiați» în Grecia
Victimele celor patru inculpați erau, în special, oameni care proveneau din familii extrem de sărace, care ar fi fost dispuse să facă orice pentru un cîștig mai bun. Astfel, infractorii au mers în mai multe localități și și-au abordat victimele într-un mod inedit. «S-au deplasat în zona căminelor culturale, acolo unde, prin zvon public, s-au adunat mai multe persoane (...), în prezența cărora inculpații le-au precizat condițiile de plecare și de muncă în Grecia» au reținut în actele de urmărire penală procurorii DIICOT. Locurile de muncă promise erau disponibile în localitatea Kalikatria, aflată la 44 de kilometri distanță de Salonic. Aici oamenii ar fi trebuit să lucreze la cules de kiwi și măsline... Însă, la fața locului, regulile s-au schimbat în defavoarea muncitorilor. Promisiunile făcute înainte de îmbarcare s-au dovedit a fi doar vorbe în vînt. Din spațiile de cazare confortabile și gratuite, muncitorii au fost lăsați să doarmă în mai multe corturi amenajate în curtea unei fabrici, deținută de patroni greci. Mai mult, au fost nevoiți să caute prin gunoaiele din curtea întreprinderii de mîncare, pentru că hrana nu era niciodată suficientă. Doar cîteva resturi aruncate pentru a-și potoli foamea după orele bune de muncă...

Legați de glie
Din tabăra amenajată în curtea fabricii, drama oamenilor continua în momentul în care plecau la muncă. De la cules de kiwi sau măsline, aceștia au fost folosiți și pentru muncă în construcții, curățat și întreținere de grajduri sau cărat și stivuit de pietre. Cînd fiecare își îndeplinea norma în toate aceste activități, urmau apoi căratul de lăzi de struguri în tiruri (muncă efectuată în general de bărbați) și sortatul fructelor în curtea fabricii unde erau găzduiți (activitate destinată exclusiv femeilor). Cît despre bani, nici nu poate fi vorba. Fiecare dintre muncitori au fost obligați să ofere între 500 și 800 de euro celor patru inculpați drept comision pentru faptul că le-au oferit servicii. Toate cele 85 de victime au îndurat acest chin în  perioada iulie-decembrie 2007. În prezent, cei patru inculpați au fost trimiși în judecată și se află cercetați în stare de libertate.

17 Decembrie 2014, 17:30 (11122 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Traficanți de droguri din Ialomița, anchetați de procurorii DIICOT Galați
Minor de 7 ani, filmat și obligat să se masturbeze
Ialomițeni traficați în mahalalele din Istanbul

Comentariile cititorilor:


stiu ei cine :
(17 Ianuarie 2015, 23:27)
Dosarele astea diicot ialomita sunt reclame ieftine face infractori oameni in procend de 95% si infractori reali liberi si cel mai important uni din infractori sunt personalul sunt bazat pe ce spun nus papagal de 2 parale de vorbesc aiurea adevăr 100000% cercetati voi sa vedeti adevaru
Alex:
(23 Decembrie 2014, 02:15)
Problema este mult mai grava. Societatile care intermediaza contracte au fost scoase de sub controlul statului roman prin HG850/2002 cu contributia mareata a domnului Adrian Nastase ! In folosul cui?  Asa ca au liber la tzepe, nimeni si nimica nui mai poate oprii.
Rodos:
(19 Decembrie 2014, 12:38)
Asadar si prin urmare grecii navigau pe mare, prin urmare si-asa deci este vorba despre greci.
Tom:
(18 Decembrie 2014, 20:18)
O singura vorba:"Huston, we have a problem".
Minerva:
(18 Decembrie 2014, 20:15)
Da de vestalele din templul lui Apollo ce ziceti? Aaaa? Aaaa?
Navarone:
(18 Decembrie 2014, 20:13)
Pariez ca nici tracilor care au construit templul de pe Acropole nu le-au azvirlit decit vreo doua portocale in scirba, asa.
Helas:
(18 Decembrie 2014, 18:45)
Au incercat si ei sa iasa din criza cu ajutorul romanilor si lumea nu-i lasa. Pina unde poate sa mearga invidia asta e ceva de speriat.
Apolo:
(18 Decembrie 2014, 18:41)
Ma-ntreb daca ITM-ul grecesc le-a dat si el ceva amenzi usturatoare capitalistilor imputiti pusi pe capatuiala rapida mai ales ca aveau in ce plati: uzo, ulei virgin de masline, sirtaki, tzatzikis, evzoni, calimera.
mircea:
(18 Decembrie 2014, 18:29)
daaca nu injectie letala, cel putin castrare chirurgicala, cel putin asa avem siguranta ca nu se mai impuiaza....
Ralu:
(18 Decembrie 2014, 17:55)
Fanarioti grecii astia, domle, si nu se lasa deloc.
Apis:
(18 Decembrie 2014, 17:51)
La ce saracie a fost si-n Grecia prin 2007 ca nici acum nu i s-au stins ecourile, ce-ati fi vrut, sa le puna la dispozitie palate de clestar?
Leonida:
(18 Decembrie 2014, 17:47)
Daca ar fi fost "300" era o chestie.
Mihai:
(18 Decembrie 2014, 16:40)
Un bou ar fi pus mai repede fundul pe pamint decit au facut oamenii astia. Disperarea dar si prostia sint pe masura.
Lola:
(18 Decembrie 2014, 16:30)
Lucrurile s-au schimbat oarecum fata de secolul XVII: transportul sclavilor nu se mai face cu galioanele ci cu autocarele iar traficantii sint ei insisi urmasii robilor de alta data. Un intelept ar putea spune "cherchez la femme".
Eliot:
(18 Decembrie 2014, 16:12)
Stau bine cu relatativitatea procurorii DIICOT. Sapte ani au zburat ca gindul. Daca mai stateau putin serbau nunta de argint.