Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Marian Cruțu, omul care face politica sportului

Rubrica noastră săptămînală continuă să inventarieze șefii instituțiilor descentralizate ale județului. Astăzi vom mediatiza șeful uneia dintre cele mai sărace dintre acestea, respectiv Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița. «Politica mea e sportul!» declară Marian Cruțu, directorul acestei instituții pe care nimeni nu o mai bagă în seamă și, prin urmare, nimeni nu o vrea.

Director peste o instituție săracă Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Ialomița își face veacul în incinta Stadionului «1 Mai» din Slobozia. De ani buni, dincolo de ușa mereu deschisă a sediului, totul a rămas încremenit în proiect. Dacă îi întrebi de vorbă, angajații își amintesc nostalgici de vremea cînd banii erau mai mulți, iar evenimentele organizate aici se succedau săptămînal. Dar, de atunci, au trecut ani buni... Directorul Marian Cruțu conduce instituția de prin 2009. A venit aici pe filieră PD-L, dar a rămas pentru că a dovedit că, în sport, politica nu are ce căuta. «Politica mea e sportul! Însă fără bani sîntem legați de mîini și de picioare. Cele mai grele zile, cele mai grele momente apar atunci cînd știi că trebuie să susții o ramură sportivă sau un sportiv și constați că nu poți. E trist și frustrant în același timp pentru că, uneori, descoperi că autoritățile locale pot susține și alte activități sportive...». Marian Cruțu a făcut sport de performanță, scrimă, și este unul dintre puținii profesori care se poate lăuda că a oferit unui lot național sportivi legitimați la Slobozia. «Nu există doar fotbal în județul ăsta... Și nu sînt de acord ca numai fotbalul să fie văzut cu ambii ochi. Ar mai trebui să ne uităm și la celelalte sporturi. Măcar din cînd în cînd și măcar cu un ochi!» explică el. Pentru eforturile sale, el este remunerat cu 2500 de lei lunar. Și nu se plînge nici că e puțin, nici că e prea mult. La întrebarea «se poate fără director la DJTS?» răspunde că nu: «Cineva trebuie să încaseze bobîrnacele, atunci cînd ceva nu merge bine. Iar funcția, la orice nivel, nu presupune doar dreptul de a conduce, ci și responsabilitatea de a o face bine...».

8 Ianuarie 2015, 13:05 (8573 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Marian Cruțu, pericol public pe șosele

Comentariile cititorilor:


ANTRENOARE:
(1 Iunie 2016, 15:49)
domnule antrenor....ori esti un frustrat.....ori esti un frustrat....daca te duce capul sa pricepi...
fan:
(1 Iunie 2016, 15:46)
pentru asa zisul "chitanta"....va e teama sa va dati numele??de ce nu va duceti sa-i faceti o plangere pt ceea ce sustineti ca ar fi facut  dl Crutu?sau ati incurcat numele "Marian" cu "Marian".....ia mai cercetati......nu l mai denigrati pe dl Crutu.....dupa cat il cunosc.....e prost de corect....pentru aceste vremuri
ioana:
(1 Iunie 2016, 15:41)
DNA ....cum a venit asa a plecat...domnule.."antrenor" de doua parale...sunt date publice..de ce nu faceti scris sa vii se dea un raspuns oficial....sau iti place sa mananci altceva in loc de ....adevar???
antrenor :
(13 Ianuarie 2015, 11:16)
d-nule crutu  nu  a-ti este rusine   dna va spune totul cat de curand  --esti un ticalos 
chitanta:
(12 Ianuarie 2015, 10:24)
Mai incaseaza chirie fara sa taie chitanta si fara contract ?...eram doar curios
lex:
(10 Ianuarie 2015, 18:30)
Inca unul care a pupat in fund pdl-ul, si acum se debaraseaza de ei.Din cate se citeste pe aici Crutu asta nici usturoi n-a mincat ,nici gura nu-i miroase.Dai inainte Crutule multi vad putini pricep.Carte multa nu se cere sa fii prost sa ai putere.
rapid:
(10 Ianuarie 2015, 16:35)
@ anonim.   Imi asum eroarea si iti multumesc. Faptul ca vorbesti la trecut de tov. constantin, ma bucura. Iar treaba cu vaca si spaga ramane-n picioare. HA,ha,ha, trei cizme!!!
Marian:
(10 Ianuarie 2015, 12:02)
Adevarat, politica nu are ce cauta in sport. Din cate il cunosc pe domnul director, sunt sigur ca si-a facut si isi va face treaba cu varf si indesat, cu sau fara ajutorul "minunatului" nostru sistem, dovada fiind rezultatele obtinute de catre actualii si fostii sai elevi si ai colegului sau de munca. La fel de adevarat este si faptul ca statul nu are niciun interes sa pompeze bani in astfel de institutii, mergand pe ideea ca daca un cineva vrea sa practice un anume sport, il poate face pe banii lui ( a se vedea situatia din vest, unde totul este suportat din buzunarul propriu), dar judetul nostru este prea sarac ca sa isi mai permita sa plateasca si acest lucru. Daca stau bine si ma gandesc, chiar si asa institutia este doar cu numele, pentru ca sportivii isi platesc singuri, sau cel putin o mare parte din echipament, concursuri etc. Mult succes, sanatate si putere de munca va urez.
anonim:
(9 Ianuarie 2015, 13:29)
esti in mare eroare ''Rapid "", constantin a fost director la CSM , nu la DJTS Ialomita.....
rapid:
(9 Ianuarie 2015, 12:16)
Cum ?!! nu mai este director ionel constantin??!! a pierdut spaga data ca sa fie director??!! sau si-a recuperat banii si a plecat "de buna voie"??!! cu trei cizme. Asta, nu a alergat nici cand la tarat vaca dar sa mai faca sport.     Felicitari noului director. Omul potrivit, la locul potrivit.