Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

Primul record pozitiv al anului

Ialomița, deszăpezită la cel mai mic preț din țară

În timp ce pentru deszăpezirea unui kilometru de autostradă statul a plătit 18 mii de euro, iar pentru un kilometru de drum național între 7 și 8 mii de euro, pentru deszăpezirea unui drum județean autoritățile ialomițene au plătit 120 de euro! Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA susține faptul că prețul reprezintă un «compromis» în detrimentul calității și că județul are nevoie de bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere...

Un exemplu pentru toată țara Anul trecut, pentru prima dată în istoria instituției, Consiliul Județean Ialomița organiza o licitație pentru adjudecarea serviciului de deszăpezire a celor 507 kilometri de drumuri județene din Ialomița. Licitația a avut loc pe 3 decembrie 2014, iar directorul SC Drumuri și Poduri SA declara, înainte de semnarea contractului, în valoare de aproximativ 100000 de euro, că «este singura licitație pe care nu mi-aș dori să o cîștig!». «Chiar dacă nu va fi viscol, oamenii tot trebuie plătiți... Iar sumele sînt mici. Dovadă că nimeni nu și-a dorit să participe la această licitație!» spunea atunci Ștefan Ghibanu. La o lună și jumătate distanță, Consiliul Județean Ialomița susține că a reușit performanța de a deszăpezi județul la cel mai mic preț din România: «Am reușit o performanță unică pentru județ. Și, la 120 de euro/km, cît am plătit pînă în prezent, cred că este un exemplu pentru orice consiliu județean din țară» ne-a declarat Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean.

De trei ori mai mulți kilometri de drumuri județene Ceea ce pentru Consiliul Județean Ialomița reprezintă o performanță, pentru Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri, reprezintă un compromis: «Da, este adevărat! Cheltuielile instituției au fost mici. Dar și calitatea a fost mai redusă. Fără bani suficienți nu am putut oferi condițiile de trafic de pe drumurile naționale. Și e păcat, dacă iei în calcul faptul că banii există... Șoferii plătesc rovinieta pentru toate drumurile din țară, deci și pentru drumurile județene. Dar, de colectat, banii se colectează doar la nivel național! Ar trebui ca un procent din acești bani, măcar 20%, să se întoarcă în fiecare dintre județe. În felul acesta, calitatea lucrărilor ar crește și ar exista și fonduri pentru reabilitarea acestor drumuri!» a adăugat Ștefan Ghibanu. Reamintim că la nivelul României există circa 15000 kilometri de drumuri naționale, în timp ce numărul de kilometri de drum județean depășește 40000 de kilometri. Revenind la performanța reușită de SC Drumuri și Poduri, aceasta este cu atît mai lăudabilă cu cît o bună parte dintre dotările firmei sînt vechi de zeci de ani. Este vorba despre celebrele freze pentru zăpadă rusești, freze care își fac datoria de zeci de ani fără speranța că vor putea fi înlocuite curînd.

Ialomița are de asfaltat 100 kilometri de drum județean
Deszăpezirea la prețuri modice nu este singura problemă cu care se confruntă administrația județeană. Potrivit datelor oficiale, 1 din 4 kilometri de drum județean nu au fost reabilitați niciodată în ultimii 25 de ani. Surse apropiate Consiliului Județean Ialomița confirmă faptul că, în condițiile unei reabilitări minime a celor peste 100 de kilometri de infrastructură (un covor asfaltic de 3-4 centimetri, de exemplu), instituția ar avea nevoie în 2015 de peste 50 milioane de lei. Singurele investiții anunțate însă pentru acest an rămîn drumurile județene DJ313 Călărași-Axintele și DJ306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 milioane de lei, însă lungimea lor nu depășeste 11 kilometri...

15 Ianuarie 2015, 10:20 (5474 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Planurile de deszăpezire ale administrației ialomițene
Drumurile din Ialomița au fost deszăpezite cu întârziere
În Ialomița, pregătirile pentru iarnă costă 8,4 milioane de lei
Deszăpezire pe bani europeni în Ialomița

Comentariile cititorilor:


cetateanul x:
(19 Ianuarie 2015, 09:39)
120 euro pe km x 507 km reteaua de drumuri judetene o fi mult o fi putin? ... drumuri inchise  asa parca spunea presa locala ......... aproape inactivitate.... 
cetatean european?:
(16 Ianuarie 2015, 23:03)
Ghibanu vorbeste? Cel care masluieste de ani de zile licitatii pe care sa le castige cine trebuie in paguba SC drumuri judetene?
Gigel:
(16 Ianuarie 2015, 12:02)
De când cu morcovul, domnul Ciupercă a înțeles că trebuie să stea în banca sa. De aceea, anul acesta nu s-a mai furat nici măcar un leu la deszăpezire. Și treabă s-a făcut! Trăiască D.N.A.
Ursu:
(15 Ianuarie 2015, 19:43)
@mmmmmm nu ești întreg la minte. Sau ești din Fierbinți.
mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm:
(15 Ianuarie 2015, 19:10)
Poate vede cine trbuie si drumul dintre Amara si Grivita dar se pare ca dnul primar Moraru de la Amara si dnul primar Stroe de la Grivita nu sunt tocmai pe placul dnului Ciuperca