Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Feisbuc administrativ

Diferența dintre social-democrație și democrația liberală

Pentru articolul de azi al rubricii «Feisbuc administrativ» am ales două fotografii. Aparent, între ele nu există nicio legătură. Noi sîntem convinși însă că, împreună, cele două fotografii reflectă cei 25 de ani de viață politică șcurși în Ialomița după 1989.

De la Fetești la Havana și retur
Prima fotografie a fost realizată la acest început de an, la Fetești, de Bobotează. După cum puteți observa, ea îi surprinde pe primii trei oameni ai județului, respectiv președintele Silvian Ciupercă, vicepreședintele Ștefan Mușoiu și secretarul general al județului, Adrian Ionescu, alături de primarul Gheorghe Catrinoiu, într-una dintre șaretele cu care căruțașii celui mai sărac dintre orașele județului ialomita se mîndresc. Cei trei, deși ușor jenați de postura proletară în care au fost surprinși, sînt încîntați de atenția pe care le-o aduce funcția. Mai rezervat, primarul Gheorghe Catrinoiu, zîmbește strepezit și speră că cei trei îi vor oferi șansa unui nou mandat, lăsîndu-i drept contracandidat no-name-ul de la alegerile din 2012. În fotografia de jos, din capătul opus al eșichierului politic și celălalt capăt al lumii, adică din Cuba, de la Havana, Cazacu Marinică, la vremea cînd a fost făcută fotografia încă președinte al PD-L, zîmbește larg și încrezător că ancheta DNA va fi «întoarsă» la recurs. Între cele două fotografii se întinde județul, cu toate tarele sale: sărăcie, corupție, șomaj... Și unii, și celălalt, au promis de-a lungul acestor 25 de ani că vor schimba Ialomița și vor oferi copiilor noștri un viitor mai bun. Nu au reușit! Rămîne să o facem noi! Adică dumneavoastră, votînd pentru o altfel de politică și altfel de politicieni în 2016 și Independent, oferind în locul celor două fotografii spațiu editorial pentru cei care mai au puterea să creadă că lumea în care trăiesc poate fi schimbată prin munca și profesionalism în administrație și politică. Știm, este o utopie! Dar cînd, după 25 de ani, tot ce rămîne din politica ialomițeană se reduce la două fotografii postate pe feisbuc, dați-ne voie să sperăm! Că altceva nici dumneavoastră nu v-a mai rămas!

29 Ianuarie 2015, 12:30 (7003 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Moaștele Sfântului Vasile PeSeDeficatorul la Mihail Kogălniceanu
Pesedozaurii vor reîntronarea președintelui Ciupercă
Ciupercă visează (din nou) la șefia PSD Ialomița
PSD Ialomița are un nou președinte!
Ultimele zile ale președintelui PSD Ialomița, Vasile Silvian Ciupercă

Comentariile cititorilor:


http://oamenicasobolani.wordpr:
(4 Decembrie 2015, 21:57)
Nu si pana sa fie reales d-nu Catrinoiu dadeau unii cu scuipat in el? ... Asa ca... Tocmai am studiat si eu niste poze... coincideta?... si am constatat, dupa gabaritul burtilor celor din Fetesti-primarie, ca programul "rabla" nu l-au derulat degeaba! ... Daca-i bine lustruita, habar nu ai cat e de ruginita! Deci, in burti masurati acei domni... dar in mod special un specimen aparte, din 2008 imi dovesc de ce s-a ajuns asa de departe! ..................... Nu in prosperitate ci, de la INSELATORIE Direct la asta primarie... Si ce sa fi purces, Marie?
ADN :
(1 Februarie 2015, 12:11)
Dati bice baieti! Dati bice! Asta este imaginea pe care taranul roman asuprit o va purta viata intreaga. Ciocoiul in trasura.Partea buna este ca incepeti sa va obisnuiti cu inghesuiala.Asa e si acolo.Wc.ul in partea dreapta...iar cu putin noroc gasiti loc la supraetajate.Sa va pi$ati tot de sus. Dati bice!
miki:
(30 Ianuarie 2015, 16:52)
D-nule Ciuperca, la plecare sa nu uiti sa-ti iei analfabetii pe care i-ai pus directorii la institutiile statului.  
mario:
(30 Ianuarie 2015, 13:54)
Multi frustrati pe aici,unele cu fusta!!!mai lamurit independentule ptr ultima data...sa nu va inecati ca,mult.....mancati!!!a intrat ala cu coarne in voi!Va doresc sa va ramana in gat!nu poti sa acuzi mereu fara fond!cum da un part careva din acesti oameni(apreciati de multa lume)-gata si voi il prindeti!faceti din tantar armasar!indiferenta ptr voi..
Fetestean:
(30 Ianuarie 2015, 11:15)
Fotografia cu cei 4 arata exact modul in care s-a facut si se face politica la Fetesti! O intelegere in caleasca politica intre PSD si PNL ca nimeni sa nu il deranjeze pe celalalt. No-name-uri PSD de pensionari contabili, carnatari sau plugotarani de Baragan(u) mimeaza lupta politica cu PNL din 2008 pana in zilele noastre. Caii trag insa aceeasi caleasca in aceeasi directie: gropile din Fetesti pentru care ambele partide sunt responsabile in egala masura. Asteptam un Primar adevarat! Exista astfel de oameni in localitate si a venit timpul pentru ei!
Mary:
(30 Ianuarie 2015, 10:12)
        Voi, astia care mancati cacat cu lingura si luati apararea celor din PSD, nu mai scoateti capul?! Nu mai tracaniti cat de bine stiu leprele astea sa conduca un judet, unde nu mai incape saracia. Hotia, influienta, mita, etc, din toata sfera politica, sunt la ordinea zilei in presa scrisa, la radio si tv. Va mai spun inca odata: investiti, cat mai aveti timp, in pucarii de lux.
cetatean:
(30 Ianuarie 2015, 10:05)
          Sa aveti bagajele pregatite ca vine D.N. A.      O sa va ia cu caleasca, va tine 24 la audieri dupa care vom vedea. Oricum e groasa la c...ul vostru. Va avertizam urmeaza imagini socante !!!!    Nu lasati copii sa se uite !!!!! Va fi foarte rusinos ce urmeaza . Fiecare va raspunde atunci cand ii va veni randul , deoarece este foarte aglomerat. ....haaaaaa....haa.Domnilor responsabili cu anchetarea , rugam sa va faceti treaba cu profesionalism !!!!! Avem mare incredere in dvs. Nu mai suportam sa ne rada in nas si din orice pozitie, chiar si acum cu aceste repartitii deloc necinstite, rugam verificati si va veti convinge. Asteptam cunerabdare rezultatele.    Cu bine si va uram succesuri !!!!!!
Vali:
(30 Ianuarie 2015, 01:32)
Oare din multitudinea de metropole ialomițene Fetești ul este cel mai sărac??????????????? Acum este o comună cu blocuri datorită mărețelor realizări(șanțuri pentru nu știu ce modernizare în urma cărora au rămas foarte multe gropi!!!!). Și totuși este lângă autostrada A2, la un calcul simplu până la București sunt 143 km. Dacă pleci în același timp de la Fetești și de la Urziceni, ajungi cam în același moment în centrul capitalei......
cunoscator:
(29 Ianuarie 2015, 22:47)
De Cazacu am scapat,mai e o luna si scăpăm si de Ciuperca...Sper ca Marian Neacsu sa fie suficient de destept incat sa schimbe atat echipa cat si modul de administrare promovat de acest presedinte rupt de realitate în persoana dlui Silvian Ciuperca!
Tony:
(29 Ianuarie 2015, 22:18)
N  E  S I  M  T  I  T  I    !!!!!!!