Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Gheorghe Petrică, șef la cel mai vechi Inspectorat din țară

Cum șefi de instituții descentralizate care să nu fi ajuns la rubrica de față nu prea mai sînt, vă anunțăm pe această cale că am început vînătoarea de adjuncți. Ca orice vînători însă, deocamdată doar ne lăudăm cu viitoarele trofeee. În așteptare, vă oferim un șef de instituție cuminte, dintr-una dintre cele mai vechi structuri instituționale înființate în România modernă.

Un pesedist de la facerea lumii Gheorghe Petrică este inspector șef peste ce a mai rămas din Inspectoratul de Stat în Construcții după ce instituția a fost decapitată și mutată la Regionala Ploiești. Adică 5 oameni cu tot cu el pentru că, deși șef, dacă devine cazul, execută la fel ca ceilalți. Spre deosebire de ceilalți șefi de prin instituții, Gheorghe Petrică nu s-a înscris în PSD ca să ajungă șef. A fost acolo cu mult înainte: «Nici nu știu să vă spun cînd m-am înscris. La început, cînd s-a înființat organizația!». Și tot atipic, Gheorghe Petrică nu se bucură de funcție: «Lucrez de 14 ani în Inspectorat, din care 7 ani ca șef. Dar asta nu e o bucurie, deși sîntem una dintre cele mai vechi instituții publice din România. Inspectoratul de Stat în Construcții a fost înființat în 1864 de către Cuza și de atunci a funcționat încontinuu, și pe timp de pace și în război. Numai că, acum, cu doar 5 oameni, activitatea noastră este tot mai grea...». Rolul Inspectoratului este de a asigura controlul statului privind calitatea lucrărilor de construcții. Și, după cum susține Gheorghe Petrică, în Ialomița nu există nicio clădire care să nu aibă girul Inspectoratului: «Noi cu asta ne ocupăm. Verificăm calitatea construcțiilor, fie că sînt persoane fizice, fie că sînt societăți comerciale sau instituții. Și, pentru cei interesați, rezolvăm inclusiv sesizări și reclamații. Vara mai multe, că se construiește mai mult, iar iarna mai puține. Dar să nu vă așteptați, așa cum cred cei mai mulți, că ne vom autosesiza din oficiu. E nevoie de o adresă pentru a acționa. Și e musai ca adresa să fie asumată, că anonime sînt, și-așa, mai multe decît trebuie!». Pentru că muncește alături de colegii săi, cot la cot, Gheorghe Petrică cîștigă net 3000 de lei. «Nici mult, nici puțin. Dacă îmi place, rămîn, dacă nu, nu mă obligă nimeni să stau!» ne spune el. Și tot el ne lămurește și cu privire la rolul șefului. «Nu se poate fără șef. Asta-i lumea, ăsta-i rostul lui. Să coordoneze activitatea celorlalți, să verifice ce nu e bine făcut și să plătească oalele sparte, atunci cînd e cazul. În rest, știți cum e vorba: e cimitirul plin de oameni indispensabili!». Pînă la proba contrarie, subscriem și noi, fără rezerve, acestei teorii.

3 Februarie 2015, 04:20 (4889 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


mihaela:
(12 Aprilie 2015, 23:14)
ca persoana ca tata ca frate ca sot un om cum sunt putini
doina:
(6 Februarie 2015, 06:13)
Un bun profesionist, domnul Petrică .Si comportament deosebit.Toată stima.
parvu :
(5 Februarie 2015, 10:15)
 petrica  este un om  de toata  isprava ------ 
SORIN:
(3 Februarie 2015, 09:10)
De-a lungul timpului, schimbările politice n-au prea făcut mari valuri la Inspectoratul în Construcții Ialomița. Interschimbabilitatea s-a făcut molcom: când Petrică Gheorge, când Catargiu Liviu Dumitru, fiecare cu partidul său. Oricât de vechi pesedist ar fi, Petrică Gheorghe n-a fost și nu este unul dintre acei pesediști vocali fără a avea nimic de comunicat, adică gargaragii de doi lei, cu valoare așijderea, dar cu ifose și  pretenții intelectuale. Dacă în Consiliul Local ar fi fost oameni precum Petrică Gheorghe, poate Slobozia ar fi arătat altfel, iar instituția n-ar fi fost penetrată de tot felul de mafioți, care mai de care mai penal. Sigur viitorul îmi va da dreptate, precum în alte multe cazuri.