Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandal în curtea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița

Încurcate sînt legile domnului Cruțu

Scandal în curtea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița

Dincolo de activitățile sportive, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița se lansează în dispute cu foștii angajați. Pensionat în urmă cu cîteva luni, Vasile Drăgan, unul dintre vîrfurile de lance ale instituției, reclamă public faptul că a fost reîncadrat în muncă și apoi demis în baza unor documente fără legitimitate. Mai mult, acesta precizează faptul că mai are de primit și un salariu. În replică la toate aceste acuzații, Marin Cruțu, șeful DJST afirmă: «N-am făcut nimic ilegal. Este doar o neînțelegere...».

Situație bizară
Vreme de mai bine de 25 de ani, Vasile Drăgan a ajutat ca imaginea sportului ialomițean să fie recunoscută dincolo de granițele Ialomiței. Într-un județ văduvit de evenimente marcante, a ajutat la organizarea de competiții sportive și a sprijinit consolidarea carierelor a zeci de generații de sportivi locali. În urmă cu 4 luni, contactul său cu lumea sportului local a încetat de drept, ieșind la pensie. Și tot de atîta timp încearcă să înțeleagă cum a fost posibil să fie reangajat, iar apoi demis, prin două hîrtii pe care le consideră fără legitimitate. «La 23 octombrie 2014, eu am depus dosarul de pensionare, la Casa de Pensii. Directorul m-a întrebat: „Nea Drăgane mai rămîi? Că mai avem probleme de rezolvat, mai avem nu știu ce...». «La data de 24 noiembrie 2014, se emite Decizia nr. 20, prin care eu sînt numit în Comisia de inventariere a patrimoniului DJTS. Ulterior, se emite Decizia 29, antedatată 29 octombrie 2014, potrivit căreia s-a încetat de fapt și de drept contractul meu de muncă în urma pensionării! Problema se pune cum am fost numit în funcție? Decizia 29, dacă era dată la timpul ei, nu mai era nevoie de Decizia 20, prin care mă angajau... Deci a fost antedatată!» reclamă Vasile Drăgan. Situația este cu atît mai complicată cu cît pensionarul-angajat și, ulterior, demis din funcție consideră că, potrivit actelor juridice emise pe numele lui, mai are de primit și o sumă de bani. «În luna decembrie 2014, pe data de 15 decembrie, am primit salariul pe luna noiembrie. În jurul datei de 22-23 decembrie, persoana responsabilă cu Resursele Umane mi-a adus la cunoștință că sumele primite pentru luna noiembrie ar reprezenta de fapt contravaloarea zilelor de concediu de odihnă neefectuate pe 2014! Pentru luna decembrie, contabila mi-a zis că instituția nu mă mai poate plăti că nu trebuia să mai vin la muncă. Păi ce, eu am venit că am vrut eu ?» adaugă, cu indignare, Vasile Drăgan.

Reacția DJST Ialomița: «Nu este nimic ilegal»
Comentariile lui Vasile Drăgan pe seama acestei întîmplări alunecă către incompetența colegilor de serviciu și a faptului că aceștia nu cunosc suficient de bine legea. Mai mult, dacă lucrurile nu se vor lămuri, este pregătit să acționeze instituția unde a profesat în instanță. «Aici este vorba de ceva nelegal, făcut din incompetență... Dacă unitatea nu caută căile legale ca să mi se achite salariul pe decembrie și contravaloarea concediului de odihnă, atunci nu am decît să mă adresez instanței!» conchide Vasile Drăgan. Contactat telefonic de reporterii Independent, Marin Cruțu, șeful Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița s-a arătat destul de surprins de reclamațiile primite din partea fostului său angajat. Mai mult, acesta consideră că demersurile instituției au fost făcute în litera și spiritul legii. «Nu înțeleg ce vrea domnul Drăgan... Eu i-am explicat cum stau lucrurile. N-are de ce să susțină ce susține în presă. N-am făcut nimic ilegal. Este doar o neînțelegere!» a precizat directorul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița, Marin Cruțu.

5 Februarie 2015, 16:55 (5320 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PT MARIN:
(23 Septembrie 2015, 14:35)
mai marine....despre ce spirit vorbesti?pe ce lume traiesti?....frustrati mai sunteti mai copii!!!!
pt parvu:
(23 Septembrie 2015, 14:32)
rusine mai parvule....infractorule....tu te compari cu domnul Crutu???.....nici intro mie de ani
pt acest parvu:
(19 Mai 2015, 20:56)
Tu sa taci!Infractorule!Esti un mucos pe langa Dnul Crutu!Tu uita-te mai bine in "ograda"ta si dupa vorbeste!Respect Dle Crutu!Chiar faceti ceva pentru sportul ialomitean!
Ursu:
(13 Februarie 2015, 11:09)
Ce tot ii dati important?! La pensie cu el. Altu' mai tanar. Stii, emisiune aia de la tv "fa-ti bagajele" hai, drum lung si cale batuta, cin' te prinde sa te ...!
Steaua de la Sălcioara:
(8 Februarie 2015, 12:04)
Dragi ialomițeni din Sălcioara! Fiindcă am găsit numele comunei dv., pe aici. Domnilor, ați avut o învățătoare sectantă în sat, Arghiroiu Steluța! De ce n-ați ținut-o cu dinții? Ați pierdut un cadru didactic de top! L-ați făcut cadou Șc. 3, Slobozia! De doi ani, plângeți după ea. Faceți mătănii, dați acatiste, rugați-vă, mulțumiți pilelor pe care le-a avut tipa! Ați scăpat de un blestem!! Aveți grijă de copiii voștri!
Pt. coco:
(7 Februarie 2015, 19:13)
Cocosatule de Salcioara, te cunosc foarte bine cine esti si cate mizerii ai adus fotbalului ialomitean pana acum. Ai ajuns sa lovesti in niste oameni pe care nu-i cunosti numai sa-ti iasa cocoasa-n evidenta, idiotenia, cretinismul si prostia. Speram ca fotbalul ialomitean dupa aceste schimbari sa arate mult mai bine si mai frumos cu Dl. Crutu. cocosibilule esti o mizerie si o rusine de altfel fizicul tau dezordonat, hidos care face specia umana de ras.
coco-- salcioara:
(7 Februarie 2015, 15:15)
Cine  este acest --crutu--vreo inventie a noii nomenclaturi?,,,,,nu am auzit de el. Lasa-ti valorile sportului Ialomitean sa-si  duca nobila *profesie* pana la final de Mandat. Respect  DL  Vasile Dragan.
marin:
(6 Februarie 2015, 15:56)
Acest ,,domn'' Dragan, isi incheie activitatea in spiritul atitudinii pe care a avut-o in intraga lui cariera. El a antedatat toate documentele atunci cand a avut interese patrimoniale ! Nu inteleg de ce se mai vaita astazi, el este ,,profesorul '' tuturor mizeriilor din sportul ialomitean ! Doua jigodii, atat el cat si Crutu, care mai vor si drepturi, dupa dezastrul pe care l-au gestionat in sportul ialomitean !
Mary:
(6 Februarie 2015, 11:51)
        Tot respectul pentru domnul Vasile Dragan, dar, ar fi cazul sa faca un pas in spate si cu toata demnitatea sa lase locul liber unui tanar cu putere de munca. Nu am nimic cu acest aspect cand cineva se pensioneaza si vrea sa mai munceasca. Jos cu palaria! dar o poti face in cadru privat pana nu mai poate, dar nu la STAT. O sa-mi dati replica - dar, legea ii permite! - e, aici este buba. Da, legea ii permite iar parerea mea este ca aceasta lege a fost data pentru unii ce nu pot lasa "cascavalul" din mana, vezi profesori universitari, medici etc. In conditiile in care sunt copii cu cate doua licente si masterate, cunoscatori a cel putin o limba straina cu atestat, iar calculatorul il viseaza, ei sunt someri, iar tu STAT, ii tii in functii pe, (eu le spun "basina-n portofel"), unii care abia ca se mai pot misca, impartasind in fiecare zi cu colegii de serviciu toate durerile reumatismale de care sufera, etc. Ne plangem ca ne pleaca copiii in strainatate, unde sunt batjocoriti si dezumnizati dar nu luam atitudine vis-a-vis de aceasta lege stramba care vine in completarea lipsei locurilor de munca. Vor sa munceasca, sa mearga la privat, nu la STAT. Acest indivizi motaie dupa pauza de masa, mai bea o cafea, mai citeste un ziar, iar ce poate face intr-o zi, o amana pe o saptamana, apoi pleaca acasa, cumuland astfel salariul cu pensia. Ajunge ...
parvu :