Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Doina Roșca, cavalerul Centrului Cultural «Ionel Perlea»

Discretă și eficientă, Doina Roșca conduce de ani buni Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia. Instituiția este, cel puțin în ochii unor avizați, ultimul bastion al culturii locale. Iar rezultatele echipei pe care o conduce  sînt cea mai bună carte de vizită.

Un cavaler al Culturii Doina Roșca conduce Centrul Cultural Unesco «Ionel Perlea» de un deceniu. Cu bani puțini și entuziasm inepuizabil, dna Roșca a reușit totuși să poziționeze Ialomița pe harta culturală a țării. «Multe dintre proiectele noastre sînt recunoscute pe plan național. Mă refer, în primul rînd, la „Festivalul Perlea“, pentru care în 2006 instituția a primit Premiul Criticii Muzicale. (...) Iar anul trecut directorul instituției (n. red.: Doina Roșca) a primit Ordinul Cultural în Grad de Cavaler, categoria F, pentru promovarea culturii și activitatea în domeniul muzical». Modestă înainte de toate, «cavalerul» culturii ialomițene, Doina Roșca, atribuie toate reușitele celor 20 de ani care au trecut de la înființarea Centrului colectivului din care face parte. «Majoritatea colegilor lucrează aici de la înființarea instituției, din 1994... Și, totuși, împreună, am validat importanța Sloboziei drept Centrul Muzical Național prin numele lui Perlea și tot ce se face în numele lui Ionel Perlea...». Însă, cea mai importantă realizare cu care crede că se poate mîndri Centrul, susține Doina Roșca, este nucleul cultural care s-a dezvoltat în jurul lui: «Există un nucleu de artiști și muzicieni din toată țara care sînt legați sufletește de acest Festival căruia îi alocă timp și resurse intelectuale, pentru că un festival se pregătește în decursul unui an...». Toate acestea, Doina Roșca le-a reușit fără să fie înregimentată politic și cu un salariu care de-abia depășește 2000 de lei. Cît despre răspunsul la întrebarea «se poate face cultură și fără șef?» răspunsul e la fel inteligent ca și interlocutoarea noastră: «În plan organizațional nu se poate fără director, orice instituție, orice firmă necesită un om care să coordoneze activitatea. Dar, de la instituție la instituție, acest răspuns poate fi nuanțat...».

19 Februarie 2015, 08:05 (9229 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anonymus:
(25 Februarie 2015, 10:12)
e doar un biet administrator,nimic mai mult.Ce activitate in domeniul artistic are aceasta persoana? Nu este suficient doar sa ai calitatea de om.
Serban:
(23 Februarie 2015, 13:17)
Un om de o probitate morala desavarsita .Se evidentiaza prin  mare putere de munca ,multa decenta ,discretie totala dar are o mare  calitate ,aceea de a fi OM. fELICITARI ! ! 
aura:
(20 Februarie 2015, 21:36)
asa cum a spus si doamna Malinescu, Doina este inainte de toate OM. Felicitari, Doina ! Si felicitari fetelor, echipa Doinei ! Sunt mandra ca am fost colega cu voi !
Argus:
(20 Februarie 2015, 19:13)
O persoana care nu s-a remarcat prin nimic.
Geta Malinescu:
(20 Februarie 2015, 14:12)
Poate nu mai este de "actualitate" dar Doina Rosca poarta ,In tot ceea ce face,amprenta celor " 7 ani de acasa".Se pare ca au fost deosebiti,au pregatit-o sa fie OM.
Maria:
(20 Februarie 2015, 13:07)
Doina Rosca este intr-adevar  " omul potrivit la locul potrivit ". Succint si obiectiv articolul. Felicitari !
Loredana:
(20 Februarie 2015, 08:54)
Ați descris-o foarte frumos, așa cum și este,  și e adevărat că la centrul Cultural se întâmplă evenimente culturale de calitate. Nu numai festivalul "Ionel Perlea" (deși acesta rămâne emblematic)., sunt expoziții interesante de pictură, lansări de carte, serate muzicale etc. Totul cu bun gust. Felicitări!
Culturalistul ialomițean:
(20 Februarie 2015, 00:20)