Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

Apa noastră cea de toate zilele

Urban așteaptă investițiile promise de municipalitate

SC Urban are autorizație sanitară de funcționare pentru încă 3 ani. Municipalitatea slobozeană promite noi investiții în rețeaua de apă a orașului. O nouă ședință AGA în mai puțin de o lună. «Furnizăm apă potabilă la paramentri tehnici stabiliți de lege!» declară Valentin Cilibeanu, directorul societății.

Urban merge mai departe În ultimele luni, polemicile din jurul SC Urban au devenit anoste. Slobozenii s-au resemnat să consume apa de la robinete sau să o care de la supermarket, consilierii Opoziției s-au plictisit să conteste buletinele de analiză, iar amenințarea RAJA este tot mai distantă. În aceste condiții, societatea continuă să asigure furnizarea apei potabile așteptînd o nouă ședință a Adunării Generale a Acționarilor. Directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, susține că, sprijinită de autorități, societatea și-ar putea stabiliza poziția pe piața de profil. «La momentul ăsta, pentru că respectăm graficul de efectuare a analizelor așa cum ni-l cere Direcția de Sănătate Publică în autorizația sanitară de funcționare, nu avem probleme. Furnizăm apă potabilă la parametri tehnici stabiliți de lege! Iar sprijinul pe care sperăm că-l vom primi din partea autorităților, a Consiliului Local, sîntem convinși că va fi în avantajul societății și al locuitorilor municipiului Slobozia. În fond, toate eforturile pe care le-am făcut pînă acum și continuăm să le facem sînt pentru a asigura orașului apa de care toți avem nevoie!».

Orașul mai are nevoie de 15 kilometri de rețea Dincolo de declarații, pentru a furniza apa potabilă la standardele asumate prin programul de conformare, SC Urban are nevoie de reabilitarea ultimelor 15 kilometri de rețea de apă, încă neînlocuită pînă la acest moment. «Este vorba despre 3 conducte de aducțiune, plus conducta de echilibrare, de la podul de la Bora, pe bulevardul Chimiei și pînă la Casa de Cultură a Sindicatelor. Este o investiție mare și sperăm că vor exista și bani pentru executarea ei...» a mai declarat Valentin Cilibeanu. Deși la acest moment autoritățile locale nu au avansat nicio cifră pentru susținerea acestei investiții, surse din cadrul Primăriei Slobozia confirmă faptul că ea s-ar putea ridica, în anul 2015, la 10 milioane de lei. Reamintim că nota de plată a cheltuielilor pentru actuala sursă de apă a orașului a ridicat nota de plată a municipalității la sume astronomice. Astfel, au fost cheltuite 15 milioane de lei pentru investiția în sursa de apă, circa 10 milioane de lei pentru înlocuirea rețelei de apă, 10 milioane de lei pentru stația de tratare a apei și 28 de milioane lei pentru stația de epurare. Oficialii SC Urban dau asigurări că, în cazul în care lucrările vor fi reluate, calitatea apei nu va fi afectată.

20 Februarie 2015, 15:50 (5624 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
Apa din Slobozia, o problemă fără sfârșit
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»

Comentariile cititorilor:


Ana:
(27 Februarie 2015, 19:52)
Am fost printe cei sceptici, privind buletinele de analiza ale apei de la robinetul meu...  Am dus probe de apa la un laborator de analiza, altul decat cel care a semnat buletinele Urban-ului si am primit aceleasi valori de anliza. Cei care vor sa verifice asta o pot face singuri sau prin asociatie cu alti consumatori. Asociati, pretul e suportabil.
dan :
(25 Februarie 2015, 08:04)
Ce fc dn cilibeanu somezi oameni sa plateasca datoriile ca restrictionezi apa,,,,,,nu va e rusine dupa ce ne dayi  o opa din canal,,,,,,,chiar vreau sa faci  asta sa te dau in judecata sa vedem cine cistiga,,,,,va  trebuie bani,,,v ati invatat ca slobozeni suntf,,,,si platesc ca sa stea aia  in birouri degeaba,,,nu poti intra de fum,,,nu poti lua masuri    rusine ca ai tupeu
ELENA:
(24 Februarie 2015, 10:29)
NOI CUMPARAM APA DE BAUT DAR NICI CEA CARE SPALAM VASE SAU RUFE NU E BUNA IAR URBANU IA SALARII GRASE SI BONURI DE MASA SI MERGE TREABA TINE O DROAIE DE ANGAJATI LA BIROU IAR CEI CE ITI CITESC CHIPURILE APOMETRELE SE BAT DE MUSCA SI NOI II PLATIM
Cetatean satul de cumparat apa:
(23 Februarie 2015, 20:11)
S o bei dumneata, domnule Valentin Cilibeanu, impreuna cu cei care spun ca apa e potabila. Poate o sa beau si eu dupa ce va voi vedea pe toti, nu spunand ca e potabila, ci band cate doi litri pe zi (ca asa e sanatos).
cetatean:
(23 Februarie 2015, 17:00)
 Voi, astia de la "Independent" dece nu sunteti independenti?! Dati comentariile pe care le vreti. Ati mai pierdut un cititor. In felul acesta veti da F A L I M E N T. Eu sunt un simplu cetatean, voi sunteti pe cai mari si orice cal va deveni o gloaba.
Mary:
(23 Februarie 2015, 11:54)
       MINCIUNI, MINCIUNI, MINCIUNI.  Bateti apa-n piua, ca sa iasa unt de Dorna. O sa va vina randu cu atati bani cheltuiti de pomana. Nu scapati de DNA. Continuati sa mintiti, ca asa v-a invatat tatuca Ciuperca si badea Stoica. O mana spala pe cealalta. Se strange latul. Calcati apa...! "Scapa cine poate !" vorba prim-plagiatorului. Sus in avion si zburati cat mai departe. De venit inapoi, sa asteptati pana ce va vom chema noi. APA NU ESTE POTABILA INCEPAND DE LA IZVOARE. lasti dracu buletinele de analiza, sunt hartii masluite cu care va acoperiti. Pana cand?! 
SORIN:
(23 Februarie 2015, 09:19)
Problema nu e numai a slobozenilor, ci și a locuitorilor unor comune apropiate. Nu știu cum fac primarii pesediști din localitățile afectate, dar cad mereu în picioare. Acum, odată cu arestarea domnului profesor mafiot Ciupercă, poate s-or trezi la realitatea cătușelor și primarii care, ani de-a rândul și-au bătut joc de cetățenii care i-au votat. Sugerez o anchetă "la sânge" a tuturor investițiilor aiurea privind aducțiunea de apă în localitățile apropiate Sloboziei. Oare de ce li s-au perceput oamenilor sume exorbitante pentru un așa-zis cămin eco?! Cum de unele primării au suportat cheltuielile aferente alimentării cu apă a gospodăriilor, iar altele nu?! Să fie numai incompetență, sau și ceva para-ndărăt, cum se spune?! O parte din vină o au și cetățenii care s-au conformat, umili și umiliți sub amentințarea că nu vor mai "vedea" nicio adeverință de la Primărie, dacă nu se conformează. De ce gospodarii care aveau deja cămin zidit, din cărămidă, betonat, au fost obligați să dea un pumn de bani pe acele butoaie din plastic, fiindcă, vezi Doamne, așa a fost contractul. Numai un cretin poate crede că furnizorul de asemenea tâmpenii poate impune o clauză care să oblige beneficiarul la așa ceva. În concluzie, primarii care "au pus botu'", și-au umilit propriii concetățeni, ceilalți, nu. Oare va verifica cineva, vreodată, sumele imense care au fost mătrășite pe la primării cu primari pesediști incompetenți, indolenți și nesimțiți?! Oare secretarii primăriilor cu pricina să fie străini?! Mă-ndoiesc, mai ales că ei sunt "legea". Ar fi multe de spus cu referire la "apa cea de toate zilele", dar nu vreau să mă enervez, amintindu-mi de Ionașcu & Co..
DINAMITA:
(22 Februarie 2015, 09:49)
Ar trebui sa plateasca si cei care au facut studiul de fezabilitate , avind in vedere istoricul zonei de foraj , deoarece in zona se afla un bazin indiguit unde se depozitau dejectiile animale de la fermele din Bora . acestea fiind amestecate cu ingrasaminte lichide de la combinat , urmind a fi pompate prin sistemul de irigatii la culturile din zona . Aceste dejectii plus ingrasamintele lichide depozitate in acest bazin neizolat au putut sa se infiltreze in pinza freatica dea lungul timpului . Despre acest bazin nu sa spus nimic 
Marius Vasile:
(21 Februarie 2015, 19:49)
@Adriana. Pe lângă schimbarea opțiunii politice trebuie urgent oprite noile investiții în schimbarea de conductelor, trebuie urgent realizat schimbarea fontului de captare(puturi)în nordul orașului și probabil Instituțiile cu competența juridică să facă o anchetă penală pentru stabilirea faptelor și făptașilor cu imputare pagubelor și anchetă serioasă în ceace privește sănătatea Slobozenilor prin implicarea factorilor din Slobozia cu complicitata Urban și DSP.
Adriana:
(21 Februarie 2015, 11:53)
@Marius Vasile. Îți împărtășesc indignarea! Cumpărăm bidoane, dar nici acolo nu știm ce este exact. Ce propui? Ce putem face. Bun! Vor fi închiși, penalizați, tăiat capete vinovați! Cum scăpăm de pericol că, vrând-nevrând, tot ne atingem sănătatea cu apa IONAȘCU!? Ialomițenii slobozeni, în majoritate, se pun preș fără a crâcni, imediat. Invită manipulatorul: ,, Faceți cu noi ce vreți. Zdrențe ne numim!"....Nu toți!
T.B.:
(21 Februarie 2015, 10:06)
Nu pot sa cred ca "apa e potabila la parametri tehnici stabiliti de lege", asa cum se afirma oficial devreme ce aceasi oficiali(primari si directori de la Urban) ne-au ascuns faptul ca ani de zile apa de la robinet nu a fost potabila ,in plus,am platit-o la pret de apa plata de izvor, nu menajera cum e de fapt. Un atentat grav la sanatatea locuitorilor orasului la care au fost complice mai multe institutii locale.
Marius Vasile:
(20 Februarie 2015, 19:56)
Apa potabilă!!! la robinetul cetățenilor în Slobozia, gogoși, povesti de adormit electoratul psd-ist. Indiferent de câți bani vor mai cheltui de aici înainte aleșii locali apa în oraș va fii nepotabila. Banii au fost cheltuiți și vor fii în continuare cheltuiți cu un scop pe care mulți îl știu sau îl intuiesc.Soluția este următoarea:schimbarea sursei(puturile de apa) La cât de introvertiți și naivi sunteți voi Slobozenilor veți mai cumpără apa de la supermarket sau veți bea apă nepotabila la preț de apă potabilă vândută de Urban poate încă 30 de ani sau atât timp cât veți vota perpetuarea comunismului în Slobozia.