Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Florea Stoian, un director care a împărțit subvenția în procent de 99%

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură nu este tocmai o instituție descentralizată. Dar merită atenția noastră întocmai ca una de acest gen. Iar directorul acestei structuri teritoriale, subordonată Ministerului Agriculturii, subscrie opiniei noastre. «Sîntem pe primul loc în țară la plata subvențiilor pe suprafață, cu un procent de 99 la sută!» ne-a declarat acesta.

APIA județeană, un corn al abundenței Florea Stoian este director al  Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița de mai bine de-un an... Nu este înregimentat politic, dar nici nu se leapădă de orientarea sa, dacă este întrebat. «Sînt un simpatizant PSD!» ne spune el atent la reacția noastră. Nu strîmbăm din nas, că e o țară liberă și știm că slujbe la APIA nu au primit cei care au ochi frumoși. Pe de altă parte, de cînd a ajuns în funcție, instituția a început să se miște iar anul acesta a raportat un grad de plată în avans aferent Schemei de Plata Unică pe Suprafață de 99%: «Noi sîntem aici pentru a pune în operă politica Guvernului. Oricare ar fi ea, noi nu avem voie să facem altfel... Vă spun sincer, aici sîntem o armată! Și acolo unde se lucrează cu bani europeni și bani de la buget nu încape niciun fel de discuție. Plătim pe documente! Ai documente, primești bani! Nu ai și există nereguli, tăiem în carne vie! Poate de aceea avem și un procent de plată atît de mare, 99%. Acest procent ne plasează pe primul loc în țară!» declară mîndru Florea Stoian. Pentru că aplică politica Guvernului Ponta, veghează la cheltuirea corectă a banilor europeni și conduce 92 de oameni, Florea Stoian are o leafă de aproape 6500 de lei lunar. Și crede că instituția în fruntea căreia se află nu poate trăi fără șef, că așa e datul: «Așa e lumea făcută de cînd e ea. Treaba nu merge fără șef. Dar nu trebuie să uităm că, acolo unde șeful e prost, și treaba merge prost...».

24 Februarie 2015, 08:20 (8485 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


cetateni pacaliti:
(8 Aprilie 2015, 00:01)
D-l director al APIA, le spune bine .."aici suntem o armată!...( CORECT, sunt deacord cu dansul ); "... există nereguli, tăiem în carne vie!"; Speram sa aplice aceeasi "politica" si cu "armata" dansului . V-ati pus intrebarea ce fac unii din "armata" : sunt corecti ? ce fac si cum fac ? pentru cine fac si cum sunt platiti ? ceea ce fac  le e util acelor persoane ? sau se multumesc sa faca copy paste si lucrarea e gata, buna / rea, ei isi iau banu (dar , nu pe statul de plata ). PROIECTUL sa traiasca, eligibil , neeligibil, ce conteaza ? bani sa iasa. Vom continua
PSD:
(7 Martie 2015, 19:40)
D-le Stoian cu cine mai mergi in campanie ca pe d-l Ciuperca l-ai pierdut?Poate trage piciorul si-l gazduieste in celula si pe latrau de Marian Neacsu acest excroc care n-are pic de simt  fata de cetatenii acestui judet dar are un tupeu jegos fantastic de a ne reprezenta .Rusine sa-i fie ca n-a facut nimic din cei statea in putinta sa realizeze  pentru judetul asta sarac.
Andreea:
(26 Februarie 2015, 12:15)
traba nu merge fara sef dar unde sunt patru , adica APIA merge si mai bine.
eu:
(25 Februarie 2015, 07:50)
ce salariu mic are domnul director, pai noi care aven 900 lei pe luna ce sa mai zicem...................