Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stoica a dezbătut bugetul orașului cu pensionarii din dotare

Se întîmplă la Slobozia

Stoica a dezbătut bugetul orașului cu pensionarii din dotare

Miercuri, 11 februarie 2015, obligat de prevederile legale în vigoare, primarul Alexandru Stoica  s-a deplasat cu tot aparatul executiv al Primăriei la Centrul Comunitar pentru Persoane Vîrstnice din Slobozia. Cu un talent inegalabil, Alexandru Stoica a transformat un eveniment public într-unul strict electoral, presărat cu promisiuni ilare, demne de a fi consemnate în Cartea Recordurilor. Dar să nu anticipăm!...

Explicații pentru vîrsta a treia
Miercuri, 11 februarie a.c., primarul Alexandru Stoica a organizat la Centrul Comunitar pentru Persoane Vîrstnice din Slobozia o dezbatere publică pe tema bugetului. La întîlnire au participat circa 100 de pensionari din Slobozia și Cartierul Slobozia Nouă, convocați special pentru a aplauda poziția vizionară a administrației locale. Media de vîrstă a aplaudacilor a depășit lejer 60 de ani, iar multe dintre temele abordate s-au dovedit la fel de străine ca tăblițele sumeriene. În pofida acestui neajuns, cei prezenți s-au declarat fericiți pentru că au fost consultați și au promis că nu vor rata următoarea invitație. Dincolo de absurdul acestei întîlniri, merită remarcat tiparul mental al administrației locale, așa cum reiese el din declarațiile oficialilor locali. «Nu sînt mutări spectaculoase față de anul trecut, dar vrem să vă aducem la cunoștință ce dorește să facă Consiliul Local și Primăria Slobozia cu banii pe care i-am strîns de la dumneavoastră. Vom fi foarte scurți, pentru că multe sînt date tehnice pe care nici eu nu le pricep, vă spun cinstit... Dar economiștii le știu foarte bine! Ce trebuie să știți dumneavoastră e că, la veniturile orașului, stăm foarte bine, peste 90%... De aceea țin să le mulțumesc cetățenilor orașului, dumneavoastră... Și mai vreau să vă spun că ceea ce facem, facem conform legii, nu cum vrea primarul! Eu sînt ca primul ministru, execut ce spune Consilul Local, adică Parlamentul orașului. (...) Vreau ca în urma mea să rămînă ceva, iar cînd oi veni și eu aici să joc o tablă cu dumneavoastră să spuneți: „Uite, bă, că a făcut și ăsta ceva!“. Dar nu e o realizare a mea, e o realizare a echipei pe care o conduc și a Consiliului Local. Încă o dată vă spun, că multă lume nu pricepe! Toată lumea zice că primarul face tot. Vă spun eu, nu face nimic primarul...» a declarat Alexandru Stoica în debutul dezbaterii.

Promisiuni electorale marca Stoica
Depășind această declarație ilară,  mai trebuie consemnat faptul că, sprijinit de aparatul tehnic al Primăriei, Alexandru Stoica a bifat, în aplauzele asistenței, toate investițiile majore ale anului. Astfel, de la cele 5 milioane de lei alocate Cartierului Gării Noi și pînă la investiția din Piața Revoluției, totul a fost bifat, explicat, justificat sau, după caz, promis celor prezenți și generațiilor viitoare de contribuabili. Din noianul de promisiuni făcute pensionarilor am ales însă să consemnăm o declarație-bijuterie, marcă înregistrată Stoica și dovada vie a faptului că, atîta vreme cît acesta există, șansele înlocuirii sale din funcție tind către zero, oricît de competenți și carismatici ar fi contracandidații acestuia: «În Piața Revoluției vor fi amplasate și 3 terase. Dacă mergeți, nu în Occident, că prea ne comparăm numai că ăia, în orașe de pe-aici din Balcani, de dimensiunea și puterea noastră, rămîneți uimiți de ce vedeți acolo... Mă Ioane, tocmai mi-a venit o idee! Ia să organizăm noi cu dumnealor o excursie la Razgrad sau la Silistra, la frații noștri bulgari, să vadă și ei centrul. O să vedeți că și acolo, exact ca și la noi, sînt gropi în mijlocul orașului pentru că și ei atrag fonduri europene. În schimb, să vedeți terase... Noi nu avem obiceiul acesta, pentru că nu am fost obișnuiți! Dar ei, una-două, ies la terasă, la aer curat... Așa o să fie și la noi, dragi slobozeni!» a declarat primarul Alexandru Stoica în aplauzele asistenței. Pe lîngă cele 3 terase din centru, Alexandru Stoica a mai promis pensionarilor apă de izvor ca la munte, pubele de gunoi îngropate în pămînt, ca în Elveția, drumuri ca în Germania și locuri de muncă ca în Norvegia. E drept, nici primarul Alexandru Stoica, nicio bună parte dintre pensionari și, după toate probabilitățile, nici noi nu vom mai fi pînă cînd aceste promisiuni se vor concretiza. Dar, vorba ceia: «În politică, intenția contează!».

24 Februarie 2015, 15:50 (4667 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
A început bătălia pentru Slobozia
Alexandru Stoica, fostul primar al Sloboziei, a scăpat de închisoare
Primăria Slobozia caută arhitect-șef

Comentariile cititorilor:


NICU:
(26 Februarie 2015, 00:11)
CREDETI VOI CA NUMA STOICA E DE VINA INTREBATIL SI PE DIRECTORU ADI TRIFANDE UNDE BANI PENTRU STADION SI PENTRU VILA CARE A FACUTO PENTRU MASINA CARE SI-A SCHIMBATO PENTRU PLIMBARILE LA MUNTE SI IN GERMANIA DE UNDE ATITEA BANI DINTRU SALARIU DE BUGETAR VIN SI INTREB CURTEA DE CONTURI DOARME SAU NU STIE SA FACA CONTROLU CUM TREBUIE IA INTRATI VOI CEI DE LA CURTEA DE CONTURI MAI ADINC LA PRIMARIE SI POATE TOTUSI GASITI SI VOI CEVA
cetatean:
(25 Februarie 2015, 20:42)
Bucurate cat mai poti Stoica pentru ca il vei urma pe ciupi, ai distrus si echipa de fotbal cheltuind o suma imensa de bani pentru a plati mercenari. Ai fost condus de catre gasca de tineret din PSD aflati la mana marelui fotbalist al orasului care a fugit primul cand nu au mai fost banuti. De ce nu a iesit sa explice modul gresit pe care la adoptat cu transferul de mercenari prepelita si mihalcea. Adio voturi PSD
2x3:
(25 Februarie 2015, 18:55)
si vicele Musat nu a vorbit deloc ca este un bun orator din moment ce e de profesie avocat. ca mai nou il tine Stoica dupa el ca pe un supozitor.
Vasile:
(25 Februarie 2015, 17:06)
@ UN CETĂȚEAN. Aveți grijă locuitori ai străzilor Trandafirilor și Teilor nevinovații de apicultori bat la porțile vecinilor cu un tabel să semneze că nu îi deranjează albinele, asta după ce la ANTENA locală v-a făcut handicapați pe cei care ați semnat pentru mutarea lor,  că le-a promis lor cineva din primărie că dacă aduc câteva semnături nu îi mută de acolo, acum nu știu ce să spun ori apicultorii au tupeu ori cine le promite că mai rămân acolo chiar nu vede ce se întânplă pe la televizor că DNA- ul nu mai face față. După câte știm Consiliul local  nu  a fost de acord cu aceste stupine aici și la acestă oră este ocupat abuziv domeniul public de ce nu sesizați parchetul pentru acestă situație, poate mai scăpăm de câte un abonat la miere.
Bunicu':
(25 Februarie 2015, 14:11)
Auzi tovarasu'primar....Te asteapta si bunicu' la o dezbatere.Veteran,aveti puncte comune.Parcela 18,prima din stanga.Sa nu bati la usa.Ca n'are! Halal om esti!Pentru tineri...nu ai in plan o dezbatere??Ca noi nu vrem nici suc...nici fursecuri.Si sa nu alegi o sala ci stadionul.Deci-tinerii!!! Oamenii in varsta au simturile in alt film. Ia.ne pe noi. Ca te vremmmmmmm.... Sa te mai auzim cu manglelile tale ieftine...
Mary:
(25 Februarie 2015, 11:05)
       Gura pacatosului, adevar graieste: "Va spun eu, nu face nimic primarul .." - pai, daca nu faci nimic domn' primar, dute omule acasa si te culca. Nu mai incurca lucrurile cu simbria pe care o ei pe nedrept, sau cu prostiile pe care le scoti pe gaura gurii. Pe langa toate cele, te mai pricopsesti si cu cate un dosar penal. Eu nu spun ca ai luat spaga dar prostia se plateste, nu numai fudulia de a fi primar.   P.S. ai grija de caciula, aia pe care ai primit-o la alegeri, este cu mult mai mare decat capul tau. 
contribuabil:
(25 Februarie 2015, 10:51)
D-l primar a omis sa le spuna pensionarilor si faptul ca din banii cetatenilor (bugetul local) a pompat vreo 57 DE MILIARDE DE LEI echipei de fotbal Unirea Slobozia ca sa fie cheltuiti dupa bunul plac al unora...Pentru utilitati in cartierul de tineri nu are bani...
Un Cetatean:
(25 Februarie 2015, 10:12)
Da Domnule Primar aveți perfecta dreptate dvs. sunteți ca primul ministru faceți ce vi se dicteaza, dar ce va dicteaza alții care au interes, nu ce va dicteaza consililul local că dacă îmi aduc bine aminte consiliul local a dictat că pe strada trandafirilor nu este vatra de stupină dar iată că a trecut un an și dvs. nu vreți să faceți ce dictează consiliul deci cum este cu dictatul că nu prea înțelegem.
SORIN:
(25 Februarie 2015, 09:40)
Cred că "pensionarii" din primul rând l-au înțeles cel mai bine, și mă refer aici la cei trei copii. De data asta, Sandu Stoica n-a mințit deloc: "... nu face nimic primarul ..". Bravo, Săndele și la mai mare, ha, ha,ha!!! Cu mare atenție, observ în fotografie, îl urmărește economitul de excepție, frizerul mustăcios Cărbuneanu. Mare realizare, ce să zic?! Cred că nea Cărbuneanu de-abia așteaptă să-i "radă".
proprietar de rate:
(25 Februarie 2015, 08:39)
Asa speram, sa te vedem peste ani si sa spunem ca ai facut ceva pentru orasul asta! Din pacate, pana acum, nu ai facut nimic, ai fost jalnic si ai adus numai probleme in zeci de familii! Cartierul de tineri te invita la o tabla!
locuitor:
(25 Februarie 2015, 07:54)
Sa spuna ADIO de pe acum functiei de primar ca nu l mai alege nici d....
CITITOR FIDEL:
(24 Februarie 2015, 21:59)
Un mincinos si un tupeist. E prost cine il crede si cine il mai asculta.