Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

 Silvian Ciupercă și Cezar Vâlcan rămân în arest

Curtea de Apel București a decis

Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan rămîn în arest

În urma procesului desfășurat luni, 2 martie 2015, la Curtea de Apel București, instanța din Capitală a decis ca Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan să rămînă în arest. Cei doi au fost reținuți în a doua jumătate a lunii februarie la solicitarea Direcției Naționale Anticorupție, care-i acuză de comiterea mai multor infracțiuni de corupție și asimilate corupției.

Iluzii spulberate
Potrivit legislației în vigoare, Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița și Cezar Vîlcan, șeful Serviciului Achiziții din cadrul instituției, au contestat la Curtea de Apel București decizia Tribunalului București de a-i aresta preventiv, așa cum au solicitat procurorii DNA. Deși procesul privind contestarea acestei măsuri preventive ar fi trebuit să se desfășoare în maximum 48 de ore, termenul a fost decalat cu două săptămîni din cauza faptului că instanța care s-a pronunțat cu privire la arestare nu a emis motivarea acestei hotărîri. Actele procedurale au fost transmise către Curtea de Apel București abia pe data de 25 februarie 2015. Imediat cum au intrat în posesia documentelor, magistrații au fixat și termenul acestui proces. Contestația privind arestarea lui Ciupercă și Vîlcan a fost stabilită să se judece luni, 2 martie 2015. După un proces care a durat ore bune, judecătorii au deliberat și au dat o rezoluție în acest dosar abia marți dimineață, 3 martie 2015. Surse judiciare din cadrul Curții de Apel București au confirmat pentru Independent faptul că magistrații din cadrul instanței au respins contestația făcută de Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan. Cei doi vor rămîne în continuare în stare de arest preventiv, pînă la expirarea mandatului. Decizia Curții de Apel București este definitivă, ea neputînd fi atacată cu o nouă contestație.

3 Martie 2015, 10:05 (13427 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Fața nevăzută a președintelui Moraru în afacerea «Green Harvest»
Comisie de analiză pentru recuperarea prejudiciului din afacerea «Green Harvest»
Silvian Ciupercă, cercetat în stare de libertate, sub control judiciar!
Președintele Ciupercă, refuzat a doua oară

Comentariile cititorilor:


tobias:
(3 Martie 2015, 13:45)
Nu cred ca Ciuperca merita aceasta soarta,ii conosc familia,ii cunosc copii ,il cunosc pe el,toti sunt niste oameni modesti cu educatie aleasa si cu foarte mult bunsimt .Pacat pentru el si pentru familia lui,sper sa iasa de acolo si sa-si vada linistit de batraneti.Mentionez ca nu am absolut nici o simpatie politica.
Alo Dom-n Prefect!:
(3 Martie 2015, 13:42)
Domnule prefect,chiar nu vreti sa-l suspendati din functie nici acuma pe domnul Ciuperca???Sau asteptati sa va cheme pe la DNA???Legea 215 a administratiei publice spune ca"de indata ce ati primt instiintarea de arestare de la Instanta" trebuia sa-l suspendati din functie.Presedintele CJ are acelasi statut cu al primarului.Ce mai asteptati??
Urgență!:
(3 Martie 2015, 12:56)
Pe ei, toți, pe mama lor!! A se face DNA special, separat, pentru Ialomița! E cea mai împuțită zonă!!
Mary:
(3 Martie 2015, 12:53)
        A scapat de apa din Slobozia. :))) 
Las Fierbinți:
(3 Martie 2015, 12:52)
Oameni buni, dacă n- ar fi fost motive tari, nu s-ar fi menținut reținerea! Mulți lingăi și șpăgari din orașul Slobozia și din tot județul, au făcut-o prin Ciupercă și "cu spatele asigurat". Așa aveau ei impresia. Cine, cum și când vor plăti hoțiile, depinde! Suntem in România, județul Las Fierbinți!
SORIN:
(3 Martie 2015, 12:50)
Bine'nțeles că Justiția e subiectivă, nu-i așa dragi fungi?! Cred că cei de la Curtea de Apel aveau ceva de împărțit cu dom' profesor cel cinstit și modest care, vai de mama lui, locuiește într-un biet apartament la bloc. Eu zic să nu-l mai plângem atâta, fiindcă, vorba'ceea: dacă nu e foc, nu iese fum.
abc:
(3 Martie 2015, 12:30)
@Alexa: pe portal sint dosarele care SINT IN CURS DE JUDECATA. Momentan, Ciuperca nu este trimis in judecata, asa ca nu are ce sa apara pe portal.
Alexa:
(3 Martie 2015, 11:21)
Atât timp cât toate procesele aflate pe rolul instantelor din România sunt publicate pe portalul Instantelor și acest dosar în care este implicat Ciupercă nu poate fii văzut de nimeni am rezerve în ceace privește corectitudinea actului de justiție. Când aceste acte intenționate de nepublicate a informațiilor despre un dosar penal aflat pe rolul unei instanțe judecătorești vor dispare atunci voi fii convinsă că justiția este una corectă și oricine poate să-și caute dreptatea fără emoție sau frică. Consider că justiția este încă aservita politic în anumite cazuri într-adevăr puține.
abc:
(3 Martie 2015, 10:32)
Ia spune, domnule Darius, ce parere ai? Un alt complet de judecata considera ca probele procurorilor sint solide. Cum comentezi?
Mocanescu:
(3 Martie 2015, 10:18)
E bineee! Pe ei tata! Felicitari  DNA!