Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihaela Racovițeanu, omul care aduce cartea

Mihaela Racovițeanu, directorul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu», gestionează unul dintre cele mai valoroase fonduri din județul Ialomița: fondul de carte. În vremuri în care Facebook-ul și internetul bat orice bibliotecă, instituția pe care o conduce se încăpățînează să funcționeze cu bani puțini și cărți frumoase, încercînd să atragă fiecare cititor care le dă o șansă. Bani pentru cultură nu sînt de cînd lumea, însă cele 56 de biblioteci publice ialomițene mizează pe cartea cititorului...

Bibliotecarul șef Mihaela Racovițeanu conduce Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» de 9 ani, coordonînd activitatea a 56 de biblioteci publice din județul Ialomița. Pentru a funcționa, o bibliotecă publică trebuie să dețină minim o carte pentru fiecare locuitor din comunitate. În județul Ialomița sînt 6 comune fără bibliotecă dar, spune doamna Racovițeanu, Biblioteca Județeană a donat cîte 5000 de volume fiecăreia dintre aceste comunități ca prim demers pentru a încuraja primăriile. Cu un salariu ce nu depășește 2600 de lei, și subordonată Consiliului Județean Ialomița, directorul Bibliotecii Județene spune că nu este afiliată politic și că nu a fost vreodată, iar cînd vine vorba despre ce a făcut mai bun instituția pe care o conduce în anul 2014, doamna Racovițeanu răspunde: «În 2014 am cîștigat un proiect numit „Books for Youth“, prin care 800 de titluri de literatură clasică și contemporană vor ajunge la tinerii pasionați de literatură. Acest proiect completează unul mai vechi „Biblioteca vine la tine“, prin care încercăm să ajungem de la grădinițe la cămine de bătrîni, să ducem cartea peste tot unde este nevoie de ea...». Dacă ați fost vreodată curioși cîți cititori din Slobozia sînt abonați la bibliotecă, răspunsul este unul destul de dezamăgitor: 3000 de abonați din cei peste 52000 de locuitori cîți are Slobozia. «Sînt foarte puțini, într-adevăr, dar să știți că cei pe care îi avem sînt foarte harnici, dacă ne luăm după numărul cărților împrumutate sau consultate la sălile de lectură...». La final, doamna Racovițeanu are și ea un răspuns la întrebarea «dacă se poate fără șef?». «Nu. Cred că nicio organizație din lumea asta nu poate funcționa fără director. Managementul nu se poate face fără manager, trebuie să existe cineva care să coordoneze, să planifice, să organizeze, apropo de resursele umane, să coordoneze resursa umană într-atît încît aceasta să fie eficientă!».

3 Martie 2015, 18:25 (10175 vizualizări - 28 comentarii)

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(18 Martie 2015, 10:29)
Bine mai Gogo limbaj de instalatii sanitare Vidanjori
Eugen :
(10 Martie 2015, 12:33)
@gogoman. Apropo, ce este biblioteca asta acum?! În realitate, câți cititori intelectuali are? În afară de fantoma lui Dencă...cel cu har, neînțeles!
Vio:
(10 Martie 2015, 10:33)
Nu e cititori, nu e bai! Salariu este! Din buget. Stăm și luăm. Până când?!!
Gogo:
(10 Martie 2015, 09:31)
Daca doamna din imagine era imbracata saracacios sau era vreo babeta, toti ati fi simpatizat cu ea. (dar in acelasi timp nu v-ar fi interesat)dar cand vedeti un om bine imbracat cu salariu bun, sariti toti in cap. Omul asta are facultate, e niormal sa aiba salariu mai mare si un trai mai decent! Lasati ma cu "saracele" bibliotecare cu 10 clase care nu sunt in stare sa termine o facultate la privat!!! Omul asta e acolo pentru ca a invatat! Nu sta sa cerseasca mila nicidecum! Si pentru autorul articolului...cine dracu' sa ti vina tie la biblioteca mai baiatule sau fata, cand tot orasul e plin de cocalari si imbecili care sfau si fac liniute pe strada manastirii?! Nu va mai caccati pe voi sa i gasiti omului astioa nod in papura, pentru ca nu a gresit cu nimic! Ca in orice padure(la nivel de cititori ai unri biblioteci) exista uscaturi! Vine cine vrea la biblioteca, nu poti forta pe nimeni! Ce era biblioteca asta inainte sa vina ea la conducere? Nimic din ce e acum!
gigolou:
(7 Martie 2015, 14:54)
bunaaaaaaaaaa doamna Mihaela
Om:
(6 Martie 2015, 13:32)
@Sorin. N-am înțeles care a fost "gafa" Andreei P., la Cluj. A zis "Votați Ponta", și trebuia "...,.iohannis" că era la Cluj?!
SORIN:
(6 Martie 2015, 08:36)
@Intelectual. S-a'ntâmplat și la case mai mari. Îți amintești cum, în campania electorală pentru alegerea președintelui, la Cluj, dacă nu mă-nșel, Andreea Paul, cu doctorate pe la Viena, urla din toți rărunchii "Votați Ponta!"?! Ca să nu mai vorbim de Realitatea tv. care comenta evenimente care se petrecuseră altădată, dar ei o țineu langa, până au primit un telefon în urma căruia au redresat situația, dar deja se făcuseră de râs. Sigur, gafa e impardonabilă, dar faptul că invitatul n-a părăsit sala, a demonstrat că aceste are bun simț, dându-și seama de gafă. Și, așa ca glumă, știi că tot ce-cepe cu "in" este negativ: indecent, incult, incorect etc., deci ... telectual,  ... giner etc., ar trebui să fie forma corectă, nu?!
intelectual:
(5 Martie 2015, 18:04)
Acest  asa zis manager sa-si mai faca temele, am participat la o activitate in cadrul salonului de carte unde invitat era scriitorul Aurel David si aceasta duduie prezenta date biografice despre alt autor. Mare rusine ,ea chiar nu stia pe cine a chemat?Omul a avut mult bun simt altul se ridica si pleca! Poate de vina era floarea roz din par!!!!!!!!!!!
Serena:
(5 Martie 2015, 15:22)
La biblioteca județeană mai trebuie înnoit directorul. Ca și la muzeul Ialomiței. La muzeu, este cazul să se facă un control obiectiv, dacă are cine să fie obiectiv. La bibliotecă e trai, neneacă, pe salariu asigurat! A se număra câți cititori deranjează bibliotecarele, săptămânal. Ce fac dânsele opt ore pe zi?
cititor:
(5 Martie 2015, 13:41)
   Cine-i domne' speriata asta?! de unde atata cultura?! hai, sa fim seriosi! nu merita atata atentie. Oamenii de cultura sunt modesti. Am inteles ca este inginer, sa fie sanatoasa.
SORIN:
(5 Martie 2015, 08:55)
Una e să fii CITITOR, și alt e să fii CITIT.  A te "sparge"-n etimologii e de cacao.
Radu C.:
(4 Martie 2015, 22:18)
Mai trăiește dl. Sefciuc Aurel? E uitat, din păcate! Om cu fată și băieți bine instalați peste hotare! Să fie sănătos!
VI:
(4 Martie 2015, 22:11)
Încercați și cu alt director. Poate mai sunt și alții mai buni! Un bărbat intelectual, cu studii de specialitate. Perseverați! Concurs. Una e biblioteca județeană din Slobozia! Cât se citește aici,, e alt subiect!
Corcodel:
(4 Martie 2015, 18:21)
E amabilă. Are și subalterni. Unii mi-au fost elevi. Sunt citiți și cu respect pentru carte. Dacă știe cineva: Dencă a ieșit la pensie? Era și el un apendice pe la bibliotecă, cultură, prim ajutor la probleme...de cap...!?
nelu:
(4 Martie 2015, 18:10)
Alo DOAMNA  nu face politica? poate pe la BRUXELLE cu Maria PETRE! sau M.P.numai prezinta interes!