Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Raportul Corpului de Control al Ministerului Sănătății la Spitalul Slobozia, în vizor

Eugen Nicolăescu și Nicolae Bănicioiu, martori în dosarul DNA al președintelui Ciupercă

Potrivit mai multor informații prezentate de presa centrală, Eugen Nicolăescu, fostul ministru al Sănătății, și Nicoale Bănicioiu, actualul șef al instituției, au fost audiați de procurorii Direcției Naționale Anticorupție în dosarul în care este cercetat penal Silvian Ciupercă, președintele Consiliului Județean Ialomița. Cei doi au calitatea de martori în ancheta procurorilor Anticorupție.

Raport de control cu iz penal
Surse judiciare au precizat faptul că atît Eugen Nicolăescu, cît și Nicoale Bănicioiu au dat declarații cu privire la controlul desfășurat de Ministerul Sănătății la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, la începutul anului 2014. Cronologic vorbind, activitatea de control s-a desfășurat în mandatul lui Eugen Nicolăescu, iar raportul în baza acțiunii Corpului de Control al Ministerului Sănătății a fost emis cînd în fruntea instituției a fost numit Nicolae Bănicioiu. Procurorii aveau indicii temeinice cu privire la faptul că Silvian Ciupercă a orchestrat acest control pentru a-l demite din funcție pe fostul manager al unității medicale, doctorul Vasile Olaru, și că ar fi făcut presiuni pe lîngă un consilier din cadrul Ministerului Sănătății să schimbe datele consemnate în raportul întocmit după finalizarea acțiunii de control. În referatul de arestare în baza căruia au cerut reținerea pentru 30 de zile a lui Silvian Ciupercă, procurorii DNA au precizat că «în perioada martie-aprilie 2014, după efectuarea controlului de către Corpul de Control al Ministerului Sănătății, l-a determinat pe un consilier al acestuia (...) să-și exercite atribuțiile de serviciu în mod defectuos, prin întocmirea raportului de control neconform realității, în sensul eliminării din cuprinsul acestuia a unor dispoziții și a unor pasaje ce ar fi dus la sesizarea organelor de urmărire penală, aducînd-se atingere activității de control al Ministerului Sănătății și încrederii publice în realizarea unui astfel de control de către o instituție centrală a statului». Totodată, în același document anchetatorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție au reținut și faptul că «prin efectuarea acestui control, inculpatul Ciupercă Vasile Silvian a dorit crearea unei imagini defavorabile dr. manager Vasile Olaru și a unei imagini favorabile pentru Adrian Berbece, persoană pe care o dorea în funcția de manager interimar al spitalului».

4 Martie 2015, 16:05 (7234 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Silvian Ciupercă, trimis în «concediu» de DNA
15 funcționari sînt anchetați de procurorii anticorupție
Silvian Ciupercă și Cezar Vîlcan rămîn în arest

Comentariile cititorilor:


...:
(7 Martie 2015, 20:50)
Informati-va despre "denuntatorii" din spitalul judetean ! Cred ca ar fi mult mai interesant ! Cititi http://www.spitalslobozia.ro/files/Raportcomisie.pdf si informati-va ! Olaru ar vrea saracu', dar nu mai poate. Pe cand lui Berbece i s-a propus sa conduca spitalul privat din Slobozia asa ca nu se mai gandeste la spitalul public. Cat despre "denuntatori", se pare ca in ultimele luni s-au platit sume mari de bani celor care au dat pentru a fi angajati si s-au vazut inselati. Insa mai sunt si altii care n-au primit nimic ! Atunci sa vedem cine vor fi denuntatori si cine denuntati. Verificati pagina web a spitalului, cat de populata este cu informatii !
Amalia:
(7 Martie 2015, 13:16)
Nici dr.Olaru nici dl.Berbece nu sunt persoane potrivite pentru postul de manager.
Psd:
(6 Martie 2015, 13:06)
Offffff......Domn Ciuperca ai sapat groapa altuia si ai cazut dumneata in ea.......Mai nea Ciuperca Olaru o tipat in fata prefecturii pe gerul ala cumplit de crapau pietrele ,,JOS BASESCU....SI LA PALATUL COTROCENI CANTA CUCUVEAUA''  pana io iesit plamanii din piept si mata l-ai dat afara......Dar dupa cum se vede CUCUVEUA  o cantat cu ghinion pentru matale.PACAT MARE PACAT. Platesti pentru tat ce-ai facut rau ,pentru tat ce-ai mintit cetatenii din judetul asta dea lungul timpului
RNP: