Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul profesorului din Amara, acuzat că ar fi agresat un elev în timpul pauzei mari. Dascălul a fost găsit vinovat pentru «purtare abuzivă». Cazul este unul fără precedent în istoria învățămîntului ialomițean, profesorul respectiv fiind primul din județ tras la răspundere penală pentru că a agresat elevii.

Plîngere penală la Poliție
Incidentul s-a petrecut în luna ianuarie a acestui an, în incinta Școlii Generale Amara. Datele din anchetă au scos la iveală faptul că, în timpul pauzei mari, un elev de clasa a VI-a a fost agresat de profesorul de sport Florea Martinescu. Cazul a intrat în atenția publicului după ce mai mulți apropiați de-ai copilului au postat pe site-urile de socializare fotografii în care apărea copilul agresat. Imediat, mama copilului a mers la școală pentru a cere socoteală dascălului agresor. Mai mult, femeia a mers și la Poliția Municipiului Slobozia pentru a depune o plîngere. La sesizarea familiei, în școală a fost demarată o anchetă internă. «Este un eveniment pe care îl regretăm foarte mult. Vom face verificări pentru a stabili cu exactitate cum s-au petrecut toate aceste fapte!» declara la cîteva ore de la producerea incidentului Cristina Buzoianu, directoarea Școlii Generale Amara. Cazul a intrat în atenția procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Anchetatorii au pus în mișcare acțiunea penală pe numele profesorului de sport agresor și l-au trimis în judecată pentru comiterea infracțiunii de «purtare abuzivă».

11 Martie 2015, 10:20 (9258 vizualizări - 23 comentarii)

Comentariile cititorilor:


incorect:
(13 Martie 2015, 16:32)
atata timp cat lasam copiii la scoala sunt in grija cadrelor didactice, dar ce facem cand ii lasam pe strada si vine unul ca negraru de la platonesti si il bate ziua in fata politiei, nu mai este de dosar penal? cat despre domnul martinescu tot respectul.
Gigi:
(13 Martie 2015, 15:14)
Parvule,intelectualule care esti intelectual si tu si toata familia!! Nu te cunosc personal,n am avut de a face cu dumneata,nu vreau sa te judec ca nu am acest drept dar,cu tot respectul,vreau sa ti sugerez urmatorul lucru: abtine te de la comentarii ,evita iesirile si postarile publice pentru ca e clar ca ai mari probleme cu gramatica ,intelectualule care esti tu intelectual!!!!!!!!
Merite în dosare:
(13 Martie 2015, 15:07)
Ceea ce este mai grav este că elevii prost-crescuți, la care cei șapte ani de-acasă lipsesc, dau mari și grave probleme! Nu e voie să-l atingi, dar te-aduce în situația aceasta! Părinții care-și cunosc drepturile și nu sunt mormoloci fricoși ca în cazul acela de la CNMV, pot lua pâinea unui profesor. Dacă ar mai fi Stavăr I. inspector și Frâncu, director....altă treabă!
anonim:
(13 Martie 2015, 12:00)
Sa plătească penal astia care au impresia ca sunt zei pe pământ.copiii trebuie educati nu maltratati. Ceea ce este mai grav este ca asemenea cazuri sunt des întâlnite in toata tara.
Sandu:
(12 Martie 2015, 22:21)
Bravo, Mircea! Ești de-al nostru. Și unii părinți ar merita câte o bătaie, că prea sunt tânți. Tâmpiți ei, mai tâmpiți copiii lor!
mircea:
(12 Martie 2015, 19:59)
aici cam am rezerve....cred ca ”copilul” daca ii tragea una profesorului nu patea nimic...doar era copil, le doresc celor care atat le iau apararea invocand drepturile dar nu si obligatiile, sa aiba de-a face cu asemenea specime....sa vedem ce mai zic????cred ca ”copilul” si-a luat-o pe drept...si daca si-ar lua-o mai multi, poate, cine stie, procentul de pomovabilitate la bac ar creste vertiginos...dar nu, hai sa facem analfabeti-tehnici plini de drepturi....
Adriana:
(11 Martie 2015, 20:55)
@Pârvu și altora...Vă zic eu despre "soluție amiabilă" în cazul unei profesoare de engleză considerată, chipurile, de excepție...În 2010, la CNMV Slobozia, stăpânit atunci de Frâncu Paul Constantin, profesoara i-a pocnit pe doi băieți, le-a dat câte o notă de 1(unu) pentru nesupunere și...ghiciți! Amănunte într-un articol foarte citit, nov. 2010. Surpriză! După una lună, tipa a pus lângă unu, câte un zero...ce ilegalitate, grosolană, jenantă!! Ce-a făcut IȘJ, Frâncu, CA și cancelaria? Au salvat-o. Au făcut scut în jurul săsoaicei Ciurea Karin și au scos-o...imaculată!! Amara! Se poate salva omul! Există cel puțin acest precedent! Profesorul a comis un abuz, sigur! Nu e singurul! Să se măsoare ca la Ciurea, de la CNMV....2010, noiembrie, cls. a X-a G, de-atunci. ( Atenție! Există un detaliu: soțul lui Ciurea este procuror, judecător....ceva! )........
parvu:
(11 Martie 2015, 19:07)
martinescu. este un profesor foarte bun, are rezultate foarte bune  la nivel judetean si national .  privind sportul scolar . ami pare  rau de incident ,sper ca partile implicate  sa gaseasca o solutie de rezolvare , pe cale amiabila .