Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Amara: Profesor trimis în judecată pentru că a bătut un elev

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul profesorului din Amara, acuzat că ar fi agresat un elev în timpul pauzei mari. Dascălul a fost găsit vinovat pentru «purtare abuzivă». Cazul este unul fără precedent în istoria învățămîntului ialomițean, profesorul respectiv fiind primul din județ tras la răspundere penală pentru că a agresat elevii.

Plîngere penală la Poliție
Incidentul s-a petrecut în luna ianuarie a acestui an, în incinta Școlii Generale Amara. Datele din anchetă au scos la iveală faptul că, în timpul pauzei mari, un elev de clasa a VI-a a fost agresat de profesorul de sport Florea Martinescu. Cazul a intrat în atenția publicului după ce mai mulți apropiați de-ai copilului au postat pe site-urile de socializare fotografii în care apărea copilul agresat. Imediat, mama copilului a mers la școală pentru a cere socoteală dascălului agresor. Mai mult, femeia a mers și la Poliția Municipiului Slobozia pentru a depune o plîngere. La sesizarea familiei, în școală a fost demarată o anchetă internă. «Este un eveniment pe care îl regretăm foarte mult. Vom face verificări pentru a stabili cu exactitate cum s-au petrecut toate aceste fapte!» declara la cîteva ore de la producerea incidentului Cristina Buzoianu, directoarea Școlii Generale Amara. Cazul a intrat în atenția procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia. Anchetatorii au pus în mișcare acțiunea penală pe numele profesorului de sport agresor și l-au trimis în judecată pentru comiterea infracțiunii de «purtare abuzivă».

11 Martie 2015, 10:20 (9257 vizualizări - 23 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Oprea:
(18 Martie 2015, 15:14)
Elevul atins merită bătut de trei ori pe zi. Profesorul este la prima greșeală. Unde este Comisia de etică a IȘJ?!
Ferească Dumnezeu!:
(17 Martie 2015, 15:08)
Nu compara pe fostul director CNMV, paranoicul actual, Frâncu Paul Constantin, cu conducerea muierească de la Amara! Ultima nu are vreun Stavăr, proptă. Stavăr era pentru paranoic precum frunza pentru ADAM. La Frâncu nu prea avea ce ascunde...frunza. Nevasta s-a virusat, săraca, de la paranoic....
Adriana:
(16 Martie 2015, 19:38)
Rog Redacția, atât cât se poate, să ne țină la curent cu ce se întâmplă n cazul acesta. Nu este minor, mulți sunt interesați. Personal, aș face o comparație cu situația de la CNMV din 2010. Nu m-ar mira ca, pentru fapte similare, evaluarea să fie cu totul alta....
mircea:
(16 Martie 2015, 19:05)
@floricel, i-a zi mai omule, vine un gainat cu ochi si cu sprancene ca asta,  te face cum ii vine la gura ca vezi Doamne, el are drepturi si tu nu, daca vrea temai si scuipa sau iti trage vreuna peste ochi,  ca de, el este copil si tu nu, si, el are toate drepturile din lume, si atunci sa te vad floricele cat de permisiv esti tu, ca tot o tii cu drepturile....nu zic de aia mai mari pe care, daca cumva le zici ceva, iti trage si o mama de bataie...asa...nu uiti cumva ce drepturi de drepturi au  copii ....i-a zii...!
grozavu:
(15 Martie 2015, 19:36)
@floricel.am dreptate fiindca pe al meu l-am educat si nu va da motive sa fie admonestat. aici vorbeam de cei scapati din mana asupra carora nu mai au parintii control. crezi ca profesorul ala i-a scapat o palma degeaba? si tocmai aluia? de nu a batut toata clasa la rand? facem pariu ca loaza sta in ultima banca si e smecherul clasei?
Floricel:
(15 Martie 2015, 15:10)
@grozavu. Ai dreptate că nu e bătut al tău. Altfel, ai spânzura direct profesorul. La vorbe pentru alții vă pricepeți toți. Când intrați in belea, vălăsați duși de nas de o steluță proastă ca Aspirina. Știuca zic?!
mircea:
(15 Martie 2015, 14:52)
@adriana....daca si tu il cunosti inseamna ca suntem deoseama, no, acuma cred ca esti constienta ca prin scoli sunt multi ”copii” care si-o merita din plin si, constienti ca singurul mod de a riposta al profesorului este nota ( intre noi fie zis,nici in c... nu-i doare de nota), isi bat joc de profesori cum vor...doar au drepturi nu?....incearca sa faci o vizita prin licee si mai vorbim dupa....
grozavu:
(15 Martie 2015, 13:34)
Unii mai trebuie corectati si cu mijloacele stramosesti daca ar fi sa dam crezare proverbului "bataia-i rupta din rai".Multi sunt scapati din mana de catre parinti si alt leac nu au . Pentru o palma acuma sa dai in judecata profesorul? Poate merita vreo doua si un sut in cur si exmatriculata loaza...
Soluție:
(15 Martie 2015, 13:17)
Bine cel puțin că s-a demarat o anchetă. Să știe și ceilalți profesori ce nu e legal să faci! Suspect este când se lucrează pe șeștache! Și sunt destule "secrete" pe care le găsiți sub preșul din capu' directorului. Dacă te enervează, peste poate, un elev tâmpit, dă două palme directorului! Terapie. Așa, în prealabil! Va face el ceva ca să le merite! Sau...nu și-a luat-o la timp...niciodată nu e degeaba!
Gigi:
(14 Martie 2015, 15:43)
N am absolut nimic cu familia dumneavoastra, va doresc tot binele din lume! Sincer sa fiu,ma asteptam sa nu intelegeti. Explicatia este foarte simpla. In timpul realizarii interviului pe care l ati acordat prestigiosului post local de televiziune,simtul auzului mi a fost agresat  de afimatia dvs ca santeti o familie de intelectuali. Eu nu contest acest lucru,insa, fiecare iesire publica pe care o aveti,tocmai asta face.
Adriana:
(14 Martie 2015, 13:37)
@mircea. Ai o vârstă matusalemică, dacă l-ai apucat pe melnic, cel foarte ciufut...Bunicel cadru, dezgustător om. Bătea de rupea! Tarna, Don Juan, bătea cu gura. Era și el un profesor bun, dar rău de gură! Acum, cu cel de la Amara. Trebuie salvat. Ciurea lu' Frâncu, in 2010, a bătut doi băieți de 17 ani, plus fals grosolan în documente, în același caz. Și?! A fost "mustrată oral" de Stavăr de Urziceni, și Frincu, câinele ciobănesc! O invidiez......
mircea:
(14 Martie 2015, 07:26)
@ G.O. Melnic a fost un profesor extraordinar, nu poate fi comparat cu tarna...in sfarsit, eu cred ca profesorii de atunci si-au facut traba...si nca un exemplu, domnul profesor de chimie Vira, care astazi mai poate fi intalnit la Centrul Cultural, un profesor extraordinar, l-am vazut la ora scriind pe tabla doua formule diferite cu ambele maini in acelasi timp....sau adu-ti aminte de anul in care, o intreaga clasa de la mate fizica a intrat la facultate...astea da performante....nu?
G.O.:
(13 Martie 2015, 22:22)
@mircea. Dacă Melnic s-ar maimanifesta acum, era demult dat afară. Melnic era la cuțite cu Tarna și la întrecere care bat elevii mai mult...se-nvăța de frică....teroare! Vreți să se revină la stilul acela?
parvu :
(13 Martie 2015, 19:09)
gigi ,multumesc penru sfat .dar nu inteleg ce ai cu familia mea -----
mircea:
(13 Martie 2015, 19:05)
@anonim...chiar esti anonim ...prin gandire si parere, un copil se educa intai acasa....nu pasa povara educatie pe umeri profesorilor...sau numai pe ei, crede-ma, nu cred ca ai rezita mai mult de 10 minutecu un asemena specimen...pana sa ii arzi una peste ochi, si apoi, i-a mai lasati-o moale cu drepturile copiilor care au dreptul sa bage in puscarie oamneni cu pregatire pentru ca vezi Doamne, sunt buzati...cine este din slobozia si a facut romana cu melnic la sc nr 3 stie ce inseamna un profesor sever si totodata un profesor adevarat...cinste lui !