Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Adrian Popa, un colonel din Dealul Spirii

După pensionarea discretă a lui Constantin Nae, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» a fost liniște și pace. Acum, e un șef nou. Jovial, tonic, flexibil, colonelul Adrian Popa este unul dintre puținii oficiali din Ialomița care ar merita clonați. Părerea noastră!

Un militar care urăște motivele de divorț
Militar de carieră, colonelul Adrian Popa a fost detașat la ISU Ialomița și, din 17 februarie 2015, ca inspector șef. Vine din poziția de prim adjunct al ISU «Dealul Spirii» București, îi plac sporturile, în special tenisul de cîmp și rugby-ul, dar urăște fotbalul și pescuitul pentru că le consideră motive de divorț. «Poate veți rîde, dar așa este! Și mai există un al treilea lucru care poate fi motiv de divorț, dar vă asigur că nu este adulterul...». Despre instituția pe care o conduce spune, regulamentar, că «la nivel național, dar și teritorial, instituția are ca misiune salvarea și protecția vieții oamenilor, a bunurilor materiale ale acestora și a animalelor pe care le au în proprietate!». «Cu bugetul pe care îl avem la dispoziție, evident! Cel mai important lucru este calitatea oamenilor care lucrează aici, în instituție. Mă mîndresc și mă laud cu aceși oameni!». Pentru misiunea pe care o îndeplinește în fiecare zi, de zeci de ani, Adrian Popa are un salariu confidențial: «Să spunem că, dacă nu aș fi militar, salariul meu ar fi unul bun. Dar, cînd ziua de muncă începe la 8,00, dar nu știi cînd se termină, sau cînd muncești toată săptămîna și constați că nimeni nu-ți spune că ești liber în week-end, nu ți se mai pare la fel de bun...». Se poate fără șef, l-am mai întrebat înainte ca atribuțiunile... de șef să-l acapareze definitiv. «În principiu, în armată, nu se poate. Armata folosește principiul comenzii unice. E o piramidă, iar piramida are întotdeauna vîrf, altfel e un trunchi de piramidă! Asta ca să mă laud că sînt un șef. Însă contează ce fel de șef ești. Una e să spui „Fă! “, „Adu-mi! “, „Du-te! “, „Rezolvă! “ și alta e să spui „Hai să facem împreună!“ Instituția aceasta e una a efortului comun, iar toți sîntem o linie, neîntreruptă, cu pieptul spre adversar!».

17 Martie 2015, 17:25 (9761 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Colonelul Adrian Popa s-a pensionat
ISU Ialomița: Colonelul Adrian Popa, în vizorul Corpului de Control al IGSU
ISU Ialomița: Colonelul Adrian Popa, vizat de un posibil conflict de interese?

Comentariile cititorilor:


Geo P.:
(25 Mai 2015, 17:07)
aparitii mai dese in media locala dorim..informati si educati oamenii despre pasii pe care treubuie sa-i urmeze in caz de calamitati , cutremure, urgente si situatii la limita. Faceti emisiuni pe tema asta, ar fi interesant.
flory:
(1 Mai 2015, 18:58)
O persoana modesta,cu verticalitate!O persoana care a atins succesul profesional,fara sa-si piarda umanitatea si frumuseatea sufletului.Ei lupta pentru viata noastra,merita ,Respect!