Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fermierii nimănui

Scandal la Albești

Fermierii nimănui

Îmbătrînite și depopulate, satele ialomițene au devenit o terra deserta. Fără condiții de trai decente, fără servicii, fără medici, oamenii încearcă să supraviețuiască unei tranziții care nu se mai termină. Ion Lucian, orășean pînă acum cîțiva ani, a ignorat această realitate și s-a stabilit la Albești. Și-a cumpărat o vacă și, pînă la începutul acestui an, viața lui a fost liniștită și senină. Dar medicul veterinar Vlad Fănel a decis că Ion Lucian are mai mult decît îi trebuie!

Cine muncește, plătește!
Ion Lucian a fost, pînă în urmă cu 4 ani, orășean cu slujbă și salariu mic. La pensie însă, și-a luat seama și a plecat la țară. S-a stabilit la Albești, a cumpărat o vacă și, pînă în luna februarie 2015, a trăit din munca lui, fără să deranjeze pe nimeni. Pe 9 februarie însă, un reprezentant al Direcției Sanitare Veterinare, medicul Ionescu Elena, l-a amendat cu 800 de lei pentru că «a refuzat să prezinte bovina pentru recoltarea de sînge». Ajuns cu jalba în proțap la Slobozia, Ion Lucian povestește. «În ziua în care a venit medicul la mine, nu eram acasă. Nevasta nu i-a dat drumul în curte și bine a făcut, că nu e a lui, e a mea! Și, în loc să mă cheme, omenește, la padoc, a doua zi, că e la 200 de metri de casa mea, m-au amendat. Medicul și ăștia de la DSV! Păi, 800 de lei, cît m-au amendat ei, e jumătate de vacă. Eu, acuma, ce să fac? Muncesc să le plătesc lor amenda?!» se plînge Ion Lucian.

Medicul pe care nimeni nu îl vrea
Pentru a contesta amenda, Ion Lucian a făcut sesizări la toate instituțiile abilitate, de la Colegiul Medicilor Veterinari, la Direcția Sanitară Veterinară. Problema însă, susține el, o reprezintă medicul veterinar Vlad Ștefan. Acesta este medic veterinar pentru comunele Albești, Buești și Andrășești, însă nu e niciodată de găsit. Mai mult decît atît, megieșii lui Ion Lucian se plîng și ei, la unison, de prestația medicului. Ion Panait își amintește că, atunci cînd a fătat vaca lui, medicul nu a fost de găsit și a trebuit «să tragă vițelul cu unu’ mai priceput, că nu ieșea...». Măndica Moroianu a avut și ea vaca bolnavă, dar medicul nu a venit nici pînă în ziua de azi la consultație. Aron Neagu a primit un tratament greșit pentru vacă, «mai mai să o pierd...». Iar Cristian Iordache susține că medicul i-a cerut 100 de lei fără chitanță pentru serviciile sale și i-a condiționat vînzarea vitelor de crotalierea cîinelui din curte!

«Ion Lucian e singurul nebun!» Contactat telefonic, medicul veterinar Vlad Ștefan susține că e nevinovat. «Ion Lucian e singurul nebun! Nu știți că peste tot e cîte unul?! Eu l-am rugat să mă lase să iau sînge. E obligație legală, aveam și noi de făcut niște raportări... N-a vrut! Atunci am mers cu medicul regional, acesta vă poate confirma. Nici așa nu a vrut. În aceste condiții, amenda a fost o consecință firească. Nu este vina mea că el a refuzat să se conformeze!» ne-a declarat acesta.

17 Martie 2015, 18:20 (3521 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ww.ro :
(18 Martie 2015, 17:44)
medicul veterinar de la perieti ,este o catastrofa ;
SORIN:
(18 Martie 2015, 12:20)
Dacă medicii "umani" ne tratează ca pe niște vite, ce pretenții am putea avea de la veterinari?!