Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Drumurile județene, drumurile nimănui

Fără contract de aproape un an

Drumurile județene, drumurile nimănui

Una dintre prioritățile declarate ale administrației Ciupercă a fost reabilitarea drumurilor județene. Însă arterele de circulație ale județului continuă să arate deplorabil, iar unul din cinci kilometri de drum județean nu a fost reabilitat niciodată în ultimii 25 de ani. În plus, începînd din luna iunie a anului 2014, Consiliul Județean Ialomița nu mai are contract de întreținere pentru aceste drumuri cu SC Drumuri și Poduri SA Ialomița, firmă care aparține instituției.

De unde nu-i, nici județul nu cere
În luna iunie a anului 2014, contractul de întreținere pentru drumurile județene dintre Consiliul Județean și SC Drumuri și Poduri SA a expirat. În perioada scursă de atunci și pînă în prezent, niciunul dintre oficialii instituției (cu atît mai puțin consilierii județeni) nu a identificat vreo soluție de depășire a crizei. Între timp, atît drumurile județene reabilitate, cît și cele nereabilitate au început să se deterioreze vizibil. Ștefan Ghibanu, directorul SC Drumuri și Poduri SA nu are o explicație pentru această situație. «Mă sună primarii de prin județ și mă acuză că nu vreau să lucrez. Eu vreau, dar nu pot fiindcă nu am contract! Au existat cîteva tentative de a rezolva această problemă, însă nu s-a reușit. Așa că, de aproape un an, stăm și ne uităm unii la alții... Iar între timp sînt obligat să împrumut bani de la bancă pentru a nu trimite angajații în șomaj... Și drumurile din județ se deteriorează văzînd cu ochii» ne-a declarat el. Conștient de situație, noul președinte al Consiliului Județean, Ștefan Mușoiu, declară că procedurile pentru licitație sînt în curs: «Prima va fi licitația pentru deszăpezire. Ulterior, vom scoate la licitație și reparațiile pentru drumurile județene. E tot ce pot să vă spun la acest moment...» ne-a declarat acesta evitînd să avanseze o cifră. O estimare neoficială a nevoilor financiare pentru reabilitarea a 100 de kilometri de drumuri județene în Ialomița este de 50 milioane de lei...

Bani albi pentru găuri negre
Dincolo de lipsa contractului, Consiliul Județean Ialomița se confruntă cu o lipsă cronică de fonduri pentru reparațiile de drumuri. Reamintim că, în luna decembrie a anului trecut, în plină iarnă, Consiliul Județean a oferit pentru deszăpezirea drumurilor județene o sumă absolut derizorie, care a depășit cu puțin 300 mii de lei. În aceste condiții, firma care a cîștigat licitația, SC Drumuri și Poduri SA, a fost obligată să execute cu economie aceste lucrări, în limita fondurilor puse la dispoziție. O posibilă explicație pentru lipsa banilor ar putea-o reprezenta onorarea unor plăți restante. În luna octombrie a anului 2014, Consiliul Județean Ialomița a primit o sumă de 5,3 milioane de lei «sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat». Acești bani nu au fost însă folosiți pentru contractarea lucrărilor de reparații, ci pentru plata datoriilor. «Din cîte îmi amintesc eu, acești bani au fost cheltuiți pentru lucrări contractate anterior!» ne-a declarat vicepreședintele Ioan Martin. Printre lucrările «contractate anterior» se numără, de exemplu, și cea pentru reabilitarea podului de la Dridu, blocată la acest moment, sau cofinanțările pentru reabilitarea unor drumuri județene «cu fonduri europene.» O altă licitație blocată de contestații este cea pentru DJ313 Călărași-Axintele, care urmează să fie reabilitat pe o lungime de aproximativ 13 kilometri și DJ306 Ciochina-Crunți, care urmează să fie reabilitat pe o lungime de aproximativ 8 kilometri.

23 Martie 2015, 08:35 (5464 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Guvernul alocă 11,5 milioane de lei pentru drumurile comunale și județene
Consiliul Județean va deszăpezi Ialomița cu 2 milioane de lei
Ialomița: Județul drumurilor comunale electorale
Ialomița: 33 kilometri de drumuri județene, reabilitate în 2015
Investiții dezastruoase în drumurile județene

Comentariile cititorilor:


slobozia:
(29 Martie 2015, 12:41)
DN2C o mizerie de drum. Exact ca si conducatorii nostri.
horianul:
(24 Martie 2015, 10:25)
Vă apucați odată de DJ 313 Axintele - Horia - limită județ Călărași, că acum este un dezastru total, mai ales după ce au fost tăiați plopii de pe marginea drumului.
chitu:
(23 Martie 2015, 20:43)
majoritatea DJ sunt varza dar slobozia grivita intrece orice masura
Andrei:
(23 Martie 2015, 15:30)
  In afara orasului mai sunt drumuri asfaltate dar in oras sunt un DEZASTRU. Unde s-a traversat strada cu teva de apa, de gaze, sau o canalizare, a ramas un canal lat cat s-a sapat, care este astupat, asa un fel de futu-i pomana. Chiar nu vede nimeni tampenia care au facut-o nepriceputii de la primarie. Cata indoleta si bataie de joc la adresa celor multi care au masina si platesc impozite. Sunt convins ca cei responsabili au si ei masina proprietate dar sunt niste nesimtiti. Scuze ca nu sunt bani, auzim in fiecare zi, insa ce te costa sa-ti faci treaba bine, pentru care esti platit, de cele mai multe ori degeaba. Pana cand trebuie sa mai toleram acest fapt care se repeta la nesfarsit ?! Sunteti niste INCAPABILI. Mariti ipozitele, ca atata stiti sa faceti, restui este apa de ploaie, chiar si-n groapa din fata prefecturii in care ar trebui sa va mutati birourile patate de ciorba comandata la pranz. Putiti cu totii.
Bingo:
(23 Martie 2015, 15:27)
Stimati "Tovarasi" ai Consiliului Judetean,valabil pentru cei care aveti responsabilitati in a reabilita si a intretine drumurile judetene,in frunte cu Musuroiu:Ne-am saturat de promisiuni.Cand aveti de gand sa incepeti reabilitarea urgenta a drumurilor judetene 2 C Slobozia-Tovarasia si 102H   Milosesti-Reviga-Colelia-Grindu-Valea Macrisului-Garbov? Daca ati uitat cumva ,va reamintesc ca aceste drumuri nu au fost reabilitate niciodata dupa 1989,ci doar plombate,odata la 2-3 ani.Sa va fie rusine,rusine ,rusine,mincinosilor !!!! Sunt cratere in sosea de pana la un metru diametru in unele zone,macar in ceasul al 12-lea,mai cred totusi ca se poate face ceva.