Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Sorin Checiu, un pădurar de modă veche

Rubrica noastră săptămînală a ajuns la Direcția Silvică. De la plecarea lui Ioan Tătoi, cel mai longeviv șef al acestei instituții, la Direcție e liniște ca-n codru. Dar asta nu înseamnă că nu există un șef. Numele lui e Sorin Checiu și a fost numit la începutul acestei luni, după 3 ani de așteptare, director cu acte în regulă...

O instituție condusă discret Sorin Checiu este un director atipic. Modest, reținut în declarații, aproape anonim, el conduce «cu delegație» Direcția Silvică Ialomița din anul 2012. Iar începînd cu această lună este director cu acte în regulă. Nu este înregimentat politic și nu a fost niciodată. «Ocolul Silvic Slobozia, de unde vin eu, că funcția de director e trecătoare, a fost înființat în 1898. Prin urmare, rolul nostru este de a asigura continuitatea pădurii. Existența și continuitatea pădurii...». Alături de Ocolul Silvic Slobozia, Direcția gestionează și Ocolul Silvic Fetești și Ocolul Silvic Urziceni. În total, 22223 de hectare de păduri de foioase în care predomină stejarul, plopul, salcia, salcîmul și frasinul. Pentru munca sa, Sorin Checiu cîștigă un salariu de 4000 de lei. «Suficient pentru mine!» spune el. În ceea ce privește răspunsul la întrebarea. «Se poate trăi fără șef la Direcție?», Sorin Checiu ne-a declarat: «Fără șef se poate! Fără un manager nu. Este o instituție dispersată care funcționează în sistem piramidal. Iar aici avem nevoie de soluții de management, pentru ca instituția să se dezvolte și să realizeze venituri care să permită susținerea activității de bază...».

31 Martie 2015, 14:30 (6665 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

Comentariile cititorilor:


Ilie Stan:
(29 Martie 2016, 14:37)
Mult succes
112:
(4 Aprilie 2015, 10:50)
Telefonati la 112  radarul padurii si anuntati orice transport de lemne suspect.Nu au voie sa plece din padure fara bon special.Sau scrieti la director este obligat sa verifice si sa raspunda 
ww.ro :
(3 Aprilie 2015, 20:58)
d nule sorin ,la padurea din misleanu este dezastru  se fura cu stiinta padurarului sunt grupuri care vind lemne la greu .[15o lei ] caruta .asta se antmpla de 4-5 ani faceti  discutii prin sat cu cetateni si veti afla cine sant hotii. au inceput sa vanda si in afara localitati  . sa nu mai zic de sutele de oi si capre care pasuneaza  in padure .
gabriela:
(3 Aprilie 2015, 09:21)
felicitari Sorin! bafta in continuare
Marian:
(2 Aprilie 2015, 09:56)
Am avut ocazia sa lucrez cu el de doua ori. Un tip foarte corect. Nu accepta nici un compromis subalternilor când vine vorba de păduri.
iuliu:
(31 Martie 2015, 20:17)
Bravo,Sorine! Succes!