Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dacă administrație nu e, nimic nu e

Autoritățile locale din Ialomița sfidează legea

Un control efectuat de Prefectura Ialomița scoate la iveală modul în care aleșii locali ai ialomițenilor sfidează legile după care trebuie să funcționeze. De la ședințe ordinare efectuate după poftele consilierilor și pînă la absențe nemotivate, administrația locală din Ialomița le-a văzut pe toate. Campioană la nereguli administrative pare a fi tot comuna Dridu, urmată îndeaproape de Bordușani, Andrășești, Săveni și Ciochina.

Ialomița, un «paradis» administrativ
Controlul efectuat de Serviciul Legalitate și Contencios al Prefecturii Ialomița în documentele cîtorva dintre primăriile județului a scos la iveală abaterile grave pe care le comit aleșii locali. Sub falsa impresie că ar veghea pentru binele cetățenilor, consilierii locali și primarul comunei Dridu, de exemplu, au fost în «șomaj tehnic» anul trecut. Datele arată că, în perioada martie-iunie 2014, ședințele ordinare ale Consiliului Local Dridu nu s-au organizat. Și tot consilierii aceleiași localități au refuzat să-și facă publice declarațiile de avere și de interese încă din 2012, de cînd au fost aleși în funcții. De asemenea, primarul Valentin Turiga nu și-a prezentat raportul de activitate aferent anului precedent, iar primăria în fruntea căreia se află nu are program de lucru cu publicul și niciun spațiu special amenajat în acest sens. În schimb, aleșii locuitorilor din Bordușani au absentat nemotivat de la ședințele ordinare ale Consiliului Local și au refuzat să-și prezinte rapoartele de activitate. Aceleași abateri principale au fost constatate și în cadrul Primăriei Ciochina. La Andrășești, aparatul administrativ nu a întocmit proiectele de hotărîre, nu au fost întocmite și înregistrate, iar consilierii locali nu și-au depus declarațiile de avere și interese aferente anului 2014. În cazul comunei Săveni, reprezentanții Prefecturii Ialomița au constatat faptul că localitatea nu deține planuri cadastrale cu delimitarea administrativ-teritorială. De asemenea, în cazul aceleiași localități a fost constatat și faptul că primărița Mariana Drăgoi nu și-a prezentat raportul privind activitatea financiar-economică a instituției pe care o conduce. În urma tuturor acestor abateri constatate, reprezentanții Prefecturii Ialomița au adoptat măsurile care se impun în aceste cazuri.

7 Aprilie 2015, 14:45 (8286 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Administrațiile din Ialomița așteaptă încă o rectificare bugetară
Dezastru financiar administrativ în Ialomița
Ialomița administrativă nu folosește sistemul informatic PatrimVen

Comentariile cititorilor:


Gigel:
(23 August 2016, 09:36)
@Dima Nicolae: Reclamă-l la DSP pentru WC și la DSV pentru animale. Dar fă acest lucru în scris. Cu pomii, dacă nu a respectat distanța legală față de gard - sapă gropi lângă gard, și cum dai de o rădăcină a pomului vecinului pui o cârpă îmbibată în motorină. Vor începe să se usuce.
Dima Nicolae:
(23 August 2016, 08:33)
Am o prprietate in com. Movilita Jud Ialomita unde locuiesc acolo in perioada estivala Vecinul meu Toma Vasile Cand am cumparat proprietatea nu avea gard de hotar.Am facut gard si am cazut de acort sa-si taie pomii de langa gard.Pomii lui netaiati imi umbreste livada iar pe partea aceea pomii nu rodesc.Nu se lasa si se apuca sa creasca porci al caror miros si muste si sobolani imi face viata insuportabila.Mai zilele trecute isi incepe constructia la un Wc-eu care l-a amplasat chiar langa gardul meu de la intrarea in curte.Va imaginati  ce se va intampla: Mirosuri insuportabile muste  sobolani poluarea panzei freatice care se afla la doar 3 m.Pana sa deschid actiune in justitie cum sa procedez? Pentru construirea WC-ului are nevoie de autorizatie de constructie?.
CU CU BAU:
(13 Decembrie 2015, 23:29)
TOTI PRIMARII DIN IALOMITA (APROAPE TOTI) LUCREAZA TEREN AGRICOL PRIN INTERPUSI. UNII MIA DE HECTARE.... DE CE NU SE SCRIE NIMIC DESPRE ASTA....
a lui soare:
(16 Iulie 2015, 09:36)
Si cand se duc la puscarie cu anii...Fac pariu ca pana la Alegerile locale de anul viitor 2016 TURIGA VALENTIN o sa fie luat de DNA. Primarul din Dridu impreuna cu FLORICA GLONTARU au facut jaf in aceasta comuna Dridu. Primarul ca primarul dar initiatorul tuturor furaciunilor inca din anii 1990 este nimeni altul decat Glontaru el a fost primar in perioada de glorie a furaciunilor . pe acesta o sal ial primul si fac pariu ca va fii atestat si condamnat rau Glontaru....Mai iwri wrau prin comuna Dridu uni de la televiziune care erau si itreba despre mizeriile facute de glontaru daca primaria dridu va scapa de acest glontaru ramane de vazut sa speram ca-l pune la rece vreo 10-12 ani justitia
gigi:
(22 Mai 2015, 18:51)
Intrebare pentru cetateni comunei Dridu,jud.Ialomita ?  Stie  cineva cui  apartine  islazul comunal ?Cate TITLURI DE PROPRIETATE  SAU EMIS  PENTRU  ACEST  TEREN  ?
Ionela:
(8 Mai 2015, 18:16)
EXEMPLU DE EXCELENTA - PSD -Consiliul Local al Primaria com. Dridu din Jud.Ialomita RESPECTAREA DREPTURILOR CETATENILOR , Ia uita-te stimata redactie si vezi cum respecta drepturile cetatenilor Primarul PSD din comuna Dridu,jud.Ialomita. Ia citeste dumneata d.le Ponta : NOTA DE CONSTATARE NR.2471 din data de 19.02.2015 -Prefectura Ialomita.... Ia vezi si explica d.le , Ponta cum este cu drepturile cetatenilor respectate. Ia mai fa o documentare si vezi ce sa intamplat in urma acestui control. Vezi cum Prefectul de Ialomita d.l, Gigi Petre doarme in bocanci. Dar ce sa mai speram de la PSD ??? In teritoriu este dezastru dar te faci ca nu vezi d.le Ponta ! In afara faptului ca singura solutie este DNA ! Vorbiti de egalitate ! Este legalitate cand mergi la o primarie locala , unde faci cereri peste cereri pentru rezolvarea unor probleme iar primarul si bugetarii te sfideaza. Egalitate ???? Chiar aveti tupeu ! Grav este ca in urma acestei nota de constatare nu sa intamplat nimic, ba mai mult sau accentuat ! Nimeni din cadru Prefectura jud.Ialomita, nu a miscat un deget,De Comisie de disciplina nu este  si nu exista cum nu a existat ! Actualmente au un control de la ministerul de interne la nivel de prefectura dar pe care-l tin ascuns de presa cat si de opinia publica
Florina:
(14 Aprilie 2015, 19:00)
Pentru Maricica Georgescu, mediator- Mai ai de asteptat pana primesti un raspuns din parte primariei comuna.Dridu,jud.Ialomita. Retine te rog ! La nivel de Prefectura judet Ialomita exista: Nota constatare nr.2471/19.02.2015 o gasesti pe Google. Desii au trecut aproape doua luni de zile nu sa luat nici o masura,privind Primaria,Consiliul Local al comunei Dridu. La nivel de judet exista  plangeri si reclamatii vizati fiind cei alesi si angajati ai consiliului local de la comuna Dridu.Sunt plangeri  si sesizari . Te sfatuiesc sa mergi la Parchetul Urziceni,Politia I.p.j. dar in mod special la Serviciul Investigare Fraude,Ialomita.Depune sesizare la Prefectura Ialomita. Acolo va exista un control audit intern din partea corpului de control al primului ministru. Foarte multe nemultumiri din partea cetatenilor privind activitatea inexistenta din Primaria Dridu. Astia chiar se cred de neatins,oare pana cand vor continua cu bataia de joc.Nu se gandesc ca anul viitor vor fii alegeri locale. Se cred batuti in fotoliile primariei. Mai era una blonda care se credea iar acum plange prin arestul central Ce vrei sa se schimba cand  cetatenii sunt batjocoriti de cei ce normal ar trebui sa-i servesca non stop. Legea 554/2004, legea contenciosului administrativ . Ma intreb oare cat va mai fii pana la capatul atei,Merita salariile angajatii si alesii acestei institutii.
M.Georgescu:
(14 Aprilie 2015, 14:47)
Aduc la cunostinta tuturor cititorilor si in mod special Comisiei de Disciplina a Prefecturii Ialomita ca , in baza Legii 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public si al Legii 215/2001 privind administratia publica locala, am depus la Primaria Dridu si Consiliul Local al primariei Dridu din Ialomita doua notificari inregistrate sub nr. 824 si 825/11.03.2015 prin care am solicitat copii ale rapoartelor de activitate ale  consilierilor locali pentru 2014, procesele verbale de sedinta ale Consiliului local,hotararile acestuia si bugetul de venituri si cheltuieli ale comunei Dridu pe 2014, pana in prezent neprimind nici un raspuns. La expirarea termenului legal ma voi adresa instantei pentru obtinerea cu celeritate a informatiilor solicitate, in baza legilor in vigoare, astfel incat sa putm actiona in continuare in cunostinta de cauza.

Inertia, lipsa de respect si lipsa de disciplina a administratiei locale sfideaza cetatenii si comunitatea, alesii nostri uitand complet ca ei se afla in slujba oamenilor comunei si nu invers. Ca nu exista planuri cadastrale si cetatenii nu pot dispune de proprietatea lor, consifintita de Constitutie, aceasta este o alta problema "spinoasa" prin care administratia locala incalca legea si drepturile cetatenilor. Comuna Dridu pare a traieste intr-o alta era, pe aici nimic nu s-a schimbat, mentalitatea comunitatii si a alesilor pare a fi de tip "ancestral". Nimeni nu isi cere drepturile pentru a nu "supara" autoritatile, deoarece se tem ca nu-si mai pot obtine adeverinte, autorizatii si alte documente de care ar avea nevoie pentru desfasurarea activitatii zilnice.

Daca Prefectura nu reactioneaza, e bine de stiut ca ne vom obtine drepturile pe cale legala. Gunoiul trebuie curat si oamenii invatati sa-si ceara si sa-si respecte ei insisi dreptul de fi consultati inainte de luarea unor decizii si respectati de catre autoritatile locale, aflate in slujba cetateanului. Maricica Georgescu, mediator
bizidei:
(9 Aprilie 2015, 21:02)
Reprezentantii Prefecturii Ialomita au adoptat masurile care se impun in aceste cazuri?Dvs. , domnilor ziaristi, vi s-a aratat, negru pe alb, adica scris, vreo masura si vreo sanctiune aplicata, conform Legii 215, a administratiei publice locale, primarilor si secretarilor care incalca aceasta lege si o aplica dupa bunul lor plac? Am stiinta despre niste sesizari facute de niste consilieri locali catre dl Prefect privind incalcarea legii de catre primarul si secretarul  lor , din 2012 incoace, dar nimeni nu a luat nici o masura. Cand dl Costica vegheaza acolo ca nimeni sa nu-i deranjeze pe ai lui, cum credeti ca se va schimba ceva? Era o vreme cand prefectul Madalin era injurat de toti primarii, fiindca verifica amanuntit orice hotarare de CL si sanctiona si o virgula pusa gresit.Acum sedinte la trei luni, una se voteaza si alta apare in hotarare, una se vorbeste in sedinta si alta scrie secretarul in procesul verbal. Poate totusi se va trezi si dl actual prefect din somn si isi va aduce aminte ca el este prefect si nu dl Costica, adica psd-ul!
Vasilica Oaie:
(9 Aprilie 2015, 09:22)
Ce a facut COMISIA DE DISCIPLINA a Prefectura Ialomita ???????????? Nota constatare nr.2471/19.02.2015 ?  NIMIC , NIMIC  !!!!!!   O intreaga ciuma rosie  la Prefectura PSD- la primariile PSD...... De ani de zile se cunosta faptul ca in primaria Dridu,jud.Ialomita nimic  nu functioneaza !- Dar si cand va cadea cu fundun ,,BECIUL  DOMNESCMM vorva unui clasic al PSD acum in arestul politiei capitalei !  Sa speram ca in curand va veni  si dupa Primarul Turiga Valentin, dar si dupa apropriatii lui. In Primaria Dridu, gasesti o cloaca de golani pusi pe manevre si pe capatuiala..... Aici la dridu caca se vor lua la purificat retrocedarile si improprietaririle cetatenilor din comuna veti avea de gasit o noua NANA.... Izlazul Comunal  ce  a facut Turiga Valentin cu el ??????? Canal Apa- RAJA  ????? Contractul cu dezapezirea ?  Contractul cu Gunoiul  ????? aici bani multi dusi pe apa sambetei !!!!!! Valentin Turiga  dormi  linistit ??????
Mary:
(7 Aprilie 2015, 19:15)
       Tuturor edililor locali, un "Paste fericit!" in groapa din fata prefecturii.