Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centrul Zonal al RAJA devine realitate

La Slobozia

Centrul Zonal al RAJA devine realitate

RAJA Constanța este cu un pas mai aproape de obiectivul stabilit în urmă cu un an. De cîteva săptămîni, firma renovează într-un ritm susținut fostul sediu al SC Urban din Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, la sfîrșitul acestui an RAJA SA va deschide acolo un centru zonal!

Istoria preluării sediului Istoria pierderii sediului SC Urban este una veche. La începutul anului 2012, SC Amonil își adjudecă în urma unei licitații la care participă, alături de SC RAJA, sediul furnizorului local de apă. Licitația s-a desfășurat pe 18 ianuarie 2012, iar prețul de adjudecare a fost de aproape 2,5 milioane de lei! Considerat uriaș la momentul respectiv, prețul oferit se explică prin prisma datoriilor de 12,8 milioane lei pe care le înregistra SC Urban către SC Amonil. La fel se explică și faptul că banii nu au fost virați în conturile SC Urban niciodată, licitația reprezentînd doar o modalitate de compensare financiară a unei părți a datoriilor scadente. Rămasă fără sediu, SC Urban a continuat să-și desfășoare activitatea în clădirile respective în schimbul unei chirii destul de piperate. După 2 ani însă, SC Amonil, principalul datornic al județului, a fost la rîndu-i executată silit pentru clădirea adjudecată atît de scump în urmă cu 2 ani. Întotdeauna atentă la oportunități, RAJA a reușit, la începutul lunii iunie 2014, să-și adjudece clădirea. Prețul oferit, respectiv 1,1 milioane lei, a fost de două ori mai mic decît cel de acum 3 ani, semn că răbdarea competitorului constănțean a fost cum nu se poate mai productivă. La momentul respectiv, oficialii instituției au susținut că sediul va fi renovat și transformat în centru zonal. La acest moment, lucrările sînt în curs, iar termenul limită pentru finalizarea lor este luna decembrie a acestui an.

Centrul zonal va deservi o întreagă regiune Potrivit declarațiilor oficialilor RAJA, necesitatea deschiderii unui centru zonal în Slobozia se impune, în condițiile dezvoltării susținute a firmei: «Sîntem alături de ialomițeni de cîțiva ani buni... În aceste condiții, se impune deschiderea unui centru zonal care să permită o mai bună monitorizare a activității în zonă. Societatea noastră gestionează sistemele de furnizare a apei în multe dintre localitățile județului, iar acest Centru ne va permite să răspundem prompt oricăror nevoi care apar, fie din partea beneficiarilor finali, fie din partea autorităților cu care avem relații contractuale» a declarat, pentru Independent, purtătorul de cuvînt al societății, Irina Oprea. Dincolo de interesul economic al RAJA în Ialomița, această societate a investit sume impresionante în rețelele de apă ale județului. Potrivit datelor oficiale, în orașele Fierbinți, Țăndărei și Fetești valoarea investițiilor care urmează să fie finalizate pînă la sfîrșitul anului 2015, va depăși 172 milioane de lei. La finalizarea lucrărilor, localitățile vor beneficia de 3 stații de epurare moderne și 170 km de rețele noi de alimentare cu apă și canalizare. Investițiile realizate în Ialomița sînt doar partea văzută a eforturilor RAJA de a satisface nevoile în creștere ale beneficiarilor. Ca în toate cele aproape 170 de localități în care asigură furnizarea apei, de la Constanța și pînă la Buftea, în județul Ilfov, RAJA SA oferă o politică unitară de prețuri, menită să protejeze consumatorii de fluctuațiile care apar pe această piață. Astfel, prețul practicat de către SC RAJA SA pentru furnizarea unui mc de apă potabilă (plus canalizare și epurare) este de 7,12 lei.

7 Aprilie 2015, 15:55 (6219 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
RAJA Constanța vrea să aducă apă potabilă la Slobozia!
Caracatița RAJA se pregătește să preia Urban Slobozia

Comentariile cititorilor:


Adriana:
(11 Aprilie 2015, 10:49)
@Dănuț. Salut revenirea ta. Ne-ai lipsit, mitocan deștept!
Dănuț:
(11 Aprilie 2015, 05:36)
:)))))))acum am citit comentariul postacului RAJA.....și zic că-i jalnic:)) Probabil URBAN are mai mulți clienți decât are RAJA în tot județul....și-i cred ..și-i înțeleg pe cei de la RAJA...că ar fi vrut afacerea de la Slobozia...și cred că și fostele administrații, CL uri au obligat Urban să livreze serviciile sub prețul de cost....din populism...sau cu interes să-i facă loc la râia asta de constanța:)))URBAN a avut datorii istorice..venite și pe energie termică...și din lipsa de contorizare a clienților. IO mă bucur, că din mers...s-a reușit menținerea pe piață a URBAN.....iar despre apă...io o beau pe asta de la robinet...nevastă-mea își cumpără și cară bidonul...că ea-i fraieră și impresionată de privirea de vițel a lui prefecturescu...și de clipurile cu prosopu-n chiuvetă postat de G.:)) Dar io-s șugubăț..și mereu îi golesc bidonul..îl umplu cu apă de la robinet...și văd că nu simte iubirea mea:))))) Așa că , băi RAJA, lasă vraja și du te n rahat cu performanțele tale în coruperea administrațiilor ...și manipularea prin presă:))
Dănuț:
(11 Aprilie 2015, 05:01)
:)))))))))io-s fericit că a făcut URBAN profit:)) Nu că=s mort după pesediști...și fac vreo diferență între cei roșii de  la URBAN cu RAJA.....dar mie nu mi plac regiile astea mari...gen RAJA:)) Ne-am fript cu enel..Eon..Gdf...RAJA ne mai lipsea:)) Da, pe unde a pătrus RAJA..erau în faliment alde IGO locale...și acolo cred că RAJA prin asociere și prin capacittea lor de a atrage finanțări...au rezolvat probleme grave privind disponibilitatea administrațiilor de a asigura apă cetățenilor. Bine..și acolo sunt de discutat și analizat asocierile...da-i treaba procurorilor:)) La noi...chiar nu are ce căuta RAJA....după câte investiții costisitoare făcu municipalitatea:))))))))) Bine...bulangii de pdliști ca Prefecturescu..și alți mu.ști de pesediști...și-ar fi dorit falimentul URBAN:)) Pentru că nu fu lăsat URBAN să moară...dacă și la anul iar iese pe profit și gestionează corect creanțele..cu recuperare bună...io-l votez pe Stoica cu două ștampile:))))))))  CU ăștia cu gunoiul...io zic că-i bună treaba.....și se poate , probabil, să reziliezi o asociere..cu daune minime ....dar dacă dai apa și canalul la șmecheri...cu redevență mare și compensări pe investiții...îți f.ți norocul...că-ți cumpără ăștia consilierii la bucată...și=ți vin cu adiționale la contract...de nici mama juriștilor( aia a lu Petre)nu te mai scapă..și nici tata golanilor de procurori(Cristudori sau Cătălini)):)))))))))))Da...pe presă o doare la bască...dacă ne mulge sau nu RAJA:)) Mai du-te-n spume cu RAJA cu tot:)) Acum..la ce sediu și-a tras RAJA...sper ca și primăria noastră să le tragă un impozit pe clădiri...după investiție...la valoarea reală......și-n zece ani să luăm clădirea-napoi, pentru neplata impozitelor....și .tot la licitație:))
viorel t.:
(9 Aprilie 2015, 19:22)
La Fetesti,din surse sigure va spun,e 10 lei mc de apa fratilor,deci o sa vadem noi ce este cu RAJA asta.
denis:
(9 Aprilie 2015, 14:03)
@RAJA, ai uitat sa spui ca pretul apei este de fapt 14 pe metrul cub de apa pentru ca voi facturati si apa data la canalizare la acelasi pret, adica consumi 10 metrii cubi de apa potabila automat ai de plata si 10 metrii cubi de apa reziduala data la canalizare. Asa ca lasati abureala si minciuna..la Tandarei n-ati investi nimic , ne bagati pe gat pierderile si ati facut infrastructura orasului praf  din cauza sistemului de canalizare impementat pe bani europeni.      
Alexa:
(8 Aprilie 2015, 18:18)
Cedarea exploatării alimentarii cu apă a orașului Slobozia către RAJA Constanța a fost gândită de PSD Ialomița pentru a fugii de răspunderea morală pentru imensul eșec în ceace privește marea investiție cu un rezultat execrabil din punct de vedere al calității apei.Aceasta procedură de cedare a exploatării către RAJA după ce comunitatea a făcut investiții mari în sistemul de alimentare cu apă este o prostie imensă, punând șef în curtea ta pe altul care vine apoi și face profit pe seama locuitorilor care sunt jecmaniti.
RAJA:
(8 Aprilie 2015, 12:54)
Pentru "Confirmare" apa calda nu se plateste la RAJA ci numai apa in sine, energia termica inglobata in apa calda ca sa fie adusa de la 5 grade la 50 grade se plateste la Regia de Termoficare. Spre exemplificare cumpara o butelie de GPL care costa 45 lei si vezi daca poti sa incalzesti 1 mc (1000 l) de apa rece pana la temperatura de 50 grade. Deci 1 mc apa rece si 1 mc de apa rece pentru prepararea apei calde a costat 14,24 lei, diferenta o reprezinta combustibilul folosit pentru incalzirea ei. Asa ca nu mai fabulati nu  RAJA va ia piela ci Urbanul prin faptul ca nu fac investitii in modernizare ci asteapta aceasta de la Primaria Slobozia (a se citi un articol precedent tot din ziarul Independent. RAJA va face investitii in tratarea apei si va potabiliza apa pe care o platiti pe post de apa potabila dar care ne este( a se citi comentariile cititorilor ziarului care cara bidoanele cu apa pe scarile blocurilor. Daca am spus ca apa va costa 7,12 lei mc, asa va fi (in prezent la Urban platiti 6 lei mc). Cititi, incercati sa intelegeti si apoi comentati.
Confirmare:
(8 Aprilie 2015, 08:39)
Asa este, eu detin o garsoniera in Constanta si ptr 1 mc de apa rece si 1 mc de apa calda am  platit 26,2 RON, enorm de mult. Asa ca cei in drept sa analizeze inainte de schimbarea distrib de apa, ptr ca tot din puturile existente va aduce apa;
cornelius:
(7 Aprilie 2015, 22:26)
Sa vina la noi si ;Na lupule tigan de -a gata Ar fi cea mai mare teapa care ar lua locuitorii Sloboziei !
denis:
(7 Aprilie 2015, 22:24)
O sa vedeti voi pe dracu cu raja..o sa va puna pielea pe bat cum o face la Tandarei.