Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Nicolae Parepa, el Comandante

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Nicolae Parepa, el Comandante

Periplul nostru prin instituțiile statului continuă. Azi, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița și comandantul acestuia, Nicolae Parepa, prezență nelipsită la toate manifestările publice de pe întreg teritoriul județului.

Militar de carieră Șeful Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, Nicolae Parepa, conduce Inspectoratul din vara anului 2009. Însă cariera sa militară a început în 1979, cînd visele de copil au devenit realitate. A învățat carte și a ajuns să-și vadă visul cu ochii. «Bunicii mei au fost pe front, tata a făcut serviciul militar 3 ani și jumătate... Eu mi-am dorit de mic să îmbrac haina militară și am reușit» își amintește el. Despre instituția pe care o conduce, Nicolae Parepa povestește cu mîndrie: «Obiectivele noastre sînt ordinea și siguranța publică. Iar cînd apar situații conflictuale, cînd legea este încălcată grav, treaba noastră este să restabilim ordinea publică. Ăsta e rolul nostru în societate, în cuvinte puține!». Pentru munca pe care o depune «cu gradul și funcția», colonelul Nicolae Parepa cîștigă mai puțin de 1000 de euro. Și crede că fără comandant la Jandarmerie nu se poate! «Nu fără mine, Doamne-ferește! Dar existența unui comandant, în cazul acestei structuri, este imperios necesară. Cu cîțiva ani în urmă, comanda instituției era asigurată de patru persoane. Acum sîntem doar trei... Dar eu cred că, în curînd, societatea se va confrunta cu o criză de conducători. Există oameni care n-au condus mai mult de doi inși în viața lor și se trezesc dintr-o dată șefi. Dar asta este o altă poveste, vă promit să v-o spun altă dată!».

7 Aprilie 2015, 16:20 (5235 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


GEO:
(24 Iunie 2016, 11:07)
ATI FOST CEL MAI TARE COMANDANT DE PLUTON IN 1986 LA BUCURESTI ,AVEATI TALPILE LA BOCANCI CU TINTE.
 
geo:
(24 Iunie 2016, 11:04)
elicitari d-l comandant am facut armata  la 01668


pentru lili:
(2 Martie 2016, 22:13)
locul tinerilor, lili, este la invatatura, la munca, la performanta si multa experienta in lucrul cu cea mai complicata masinerie numit OM, asta reprezinta OMUL de care nu va plce, asta e
lasati ne:
(2 Martie 2016, 21:55)
lasati ne comentariile chiar daca sunt bune pentru cei care i doriti loviti
pentru lili:
(2 Martie 2016, 20:49)
lili !!!care tineri? scoala militara sau academia nu pregateste direct comandanti de unitati. evolutia in cariera profesionala presupune timp, invatatura, experienta si multa placere in ceea ce faci pentru semeni placerea si bucuria de a lucra cu cea mai complicata masinarie OMUL
ionica:
(1 Martie 2016, 23:47)
daaa un om cu caracter model, un om de calitate, exemplu pentru fff multi tineri si nu numai, asa spun, cei carora le a fost comandant si un bun coleg, foarte frumos, nu stati mai aveti de facut multe lucruri bune si frumoase ca si pana acum, succes 
Doina:
(1 Martie 2016, 22:15)
da un catracter frumos un bun organizator un OM de calitate
Maria:
(3 Februarie 2016, 22:11)
Un om cu mare caracter. pregatirea profesionala la cote ridicate cu o coloana vertebrala de necontestat. FELICITARI ,fiti benecuvintat si faceti ceva pentru oameni.... nu ezitati nici o clipa ,multi sint cu dvs,nici nu banuiti ....
ion:
(19 Decembrie 2015, 23:26)
Militar adevarat...,caracter de fier...Felicitari
jan.......:
(14 Aprilie 2015, 15:34)
@ Lili. Sa devii peste noapte ofiter din jac. si pe urma sa te dai mare ca esti ofiter, mai bine nu. domnule cdt. sa le faceti in ciuda si sa mai stati inca 5 ani sa ii vedem spanzurati de limba pe ofiterii astia destepti, ofiterii adevarati se pot numara pe degete, la Ialomita, restul mai bine ramaneu jac. si sof. ca tot prosti sunt.
titi:
(14 Aprilie 2015, 14:12)
Pt.Lili:care tineri, cei care au terminat facultati gen Biotera sau Spiru Haret si acum nu le mai ajungi cu prajina la nas?Se dau mari ofiteri.Sa fereasca D-zeu sa ajunga un asemenea tanar la comanda unitatii! Felicitari d-lui Parepa !!!
cetatean:
(13 Aprilie 2015, 21:52)
Sunteti o binecuvantare pentru ialomiteni!Felicitari!!!  
lili:
(12 Aprilie 2015, 17:34)
in loc sa lase locul tinerilor....
Nu vreau sa plec: