Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

CEA MAI/CEL MAI...

Ionuț Tătaru, directorul istoriei ialomițene

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Ionuț Tătaru, directorul istoriei ialomițene

Ionuț Cristian Tătaru, pe numele său complet, este șef împuternicit la Direcția Județeană a Arhivelor Naționale Ialomița, o instituție cu doar 9 angajați. Chiar dacă opinia publică este prea puțin interesată cu privire la activitatea acestei unități, trebuie să știți că aici se păstrează 7 kilometri din istoria întregului județ, din cele mai vechi timpuri și pînă astăzi. Și oricine o poate studia dacă obține permis pentru Sala de Lectură!

Viața printre documente Clădirea Direcției Județene a Arhivelor Naționale Ialomița este ascunsă pe strada Alexandru Odobescu din Slobozia. Este masivă și bătrînă, la fel ca documentele care se regăsesc în interiorul ei. «Însă este o clădire special creată pentru a fi sediu de arhive. Este făcută să fie rezistentă» ne asigură Ionuț Cristian Tătaru, șeful împuternicit să conducă instituția. Deține această funcție din 2011, înainte de a deveni șef fiind angajat al unității, în funcția de inspector principal. Tot el precizează și care sînt principalele activități ale Arhivelor: «În primul rînd, vorbim despre controlul creatorilor de documente. Verificăm modul în care acestea sînt arhivate și păstrate. De asemenea, avem obligația să asigurăm prelucrarea arhivistică a fondurilor pe care le deținem și să le valorificăm, în sensul de a le introduce în circuitul științific, pentru a fi studiate!». Iar istoria județului Ialomița, din cele mai vechi timpuri și pînă astăzi, se păstrează într-un număr de 606 fonduri arhivistice «pe care, dacă ar fi să le punem unele lîngă altele, ar rezulta o distanță de 7000 de metri liniari, adică 7 kilometri» mai spune Ionuț Tătaru. Pentru că instituția este fără prea multă miză pentru partidele politice, șeful Arhivelor de la Slobozia susține că nu politica i-a oferit această funcție. «Mi s-a propus de la București și eu am acceptat. Aveam oricum o experiență, pentru că eu lucrez din 2004 în această instituție. Nu este vorba despre implicări politice, pentru că noi nu facem politică...» precizează Ionuț Tătaru. Și la fel ca toți ceilalți șefi de instituții prezentați în cadrul acestei rubrici, și șeful împuternicit al Direcției Județene a Arhivelor Naționale Ialomița consideră că o instituție nu poate funcționa fără un șef. «Nu se poate fără șef, pentru că în fiecare instituție trebuie să existe o persoană care să ia decizii și să și le asume!» precizează Ionuț Tătaru. Unei singure întrebări a omis să răspundă, aceea referitoare la salariul lunar, precizînd faptul că îi este interzis prin lege să-și facă publice veniturile...

10 Aprilie 2015, 12:40 (3707 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cotenescu.:
(19 Aprilie 2015, 20:49)
L-am cunoscut pe IONUT TATARU,este un baiat serios si destept. Ii urez succes,sa lase deoparte timiditatea sa se duca la examen pentru a fi confirmat pe post,nu imputernicit.Poate se ocupa mai mult si de aspectul exterior al perimetrului pentru ca toate gardurile n-au mai fost reparate si vopsite de peste 30 de ani.......
Marian:
(15 Aprilie 2015, 13:58)
L am cunoscut personal. Un tip foarte corect!
Geoe sin Constantin:
(14 Aprilie 2015, 18:09)
Dl Tataru e un tip ok. Am fost primit in audienta, mi-a risipit orice indoiala ca ceea ce solicitam eu nu ar fi la ei in arhiva. Mi-a zis ca nu e nevoie sa vin a doua oara sa pierd timpul ca trimit ei copie xerox sau extras (eu nefiind din Slobozia). Si intr-adevar, dupa o saptamana am primit prin posta documentul mult dorit. Tin sa le mutumesc pt operativitate!
SORIN:
(14 Aprilie 2015, 15:40)
Mai bine "expirat" decât prost și analfabet, cu ifose de intelectual!
@sorin:
(14 Aprilie 2015, 13:37)
Esti expirat rau! In articol-comm...se scrie despre actualul sef.Despre chilotata de care scrii tu-ia.o acasa.Bravo ei! Si.a luat salariul...meritele...Tu esti deplasat rau mai baiatule!Despre mirosuri...poate esti mai sensibil...Te.ai controlat? Niculaie ala fost sri.st are podgorie-oenolog ceva-ai luat in calcul? Scrii cum bate surdu.n tobe!! Ca muta...la ♡♡♡♡
SORIN:
(14 Aprilie 2015, 09:34)
Activitatea arhivistică este mai complexă decât cred unii de p'aci. Sigur, ca în orice activitate, există și timpi morți, sau o pauză din cauza suprasaturării. Aș vrea să-i văd pe postacii cu ifose lingând zilnic mii, poate zeci de mii, de file prăfuite de vreme, să le așeze într-o anumită ordine astfel încât să poată fi cercetate mai ușor de cei interesați. Arhivele sunt ale Ministerului de Interne. Că organele Securității (S.R.I.) își bagă nasu' ca peste tot, este o altă problemă, care ține de jaful produs în țara asta cu știrea și chiar participarea "serviciilor". Ce vreți foști securiști mai îmbuibați decât NIRO și Ioan Niculae?! Nu-l cunosc pe dl. director, dar știu că a avut profesor o excelentă doamnă doctor în istorie, d-na Ioana Grigorie, pe care am cunoscut-o personal, ca lector.  O femeie extrem de bine pregătită în multe domenii și de o modestie ieșită din comun. Se cunoaște știutorul de carte, cu diplomă "pe bune", nu dintr-alea din cele mai renumite tipografii, precum vinurile noastre "originale". Așa că, vorba celor din parc: chibiții tre' să tacă, oricum le put picioarele! Gura le pute rău de tot.
Arhi...satul:
(12 Aprilie 2015, 15:04)
Super sef.Toti angajatii institutiei pe care o conduce...isi cara sucuri/ape/cafele/ziare intreaga zi...bobineaza strazile din jurul cladirii intreg programul...trai! Ala de a fost instructor auto....e vesnic prin zona E14 ..tra..la..la....Aia o fi munca de birou.Asa este Ionute?? Asuma.ti! Ca un sef! Pa pa !...Timpul trece..leafa..
DINAMITA:
(11 Aprilie 2015, 13:40)
A fost angajat acolo pentru ca mama sa era JUDECATOR si avea un cuvint de spus in acea perioada .
Dănuț:
(11 Aprilie 2015, 04:15)
Da...instituția, asta a arhivelor, deține documente.....iar în toate marile furăciuni ce țin de restituiri și alte drepturi...primul document cu care se începe dosărelul...e luat de la o arhivă:)) .........sau dacă nu-i luat documentul..e luată informația și se fabrică documentul ce se introduce în circuitul arhivei...să fie găsit la cerere:))Bineînțeles că această instituție fu controlată pe vremuri ....de securitate...și apoi de SRI..și alte structuri:)) Ca șef la instituțiile astea..avizarea și colaborarea cu spurcații ...e normalitate....iar cum SRI, pentru mine e o spurcăciune de instituție..ce ne-a făcut mai mult rău decât bine...nu-l pot privi cu încredere pe domnul șef de arhive:)) Da..activitățile curente..cu preluare de arhive de la instituții și activități de păstrare și conservare, cred că sunt interesante....dar io zic că instituția asta....stă la baza de început a multor rele...:)) ...iar asta cu salariul , nepublic...nu o înțeleg:))
...:
(10 Aprilie 2015, 22:19)
Un profesionist in adevaratul sens al cuvantului. Un om cu mult bun simt, care stie sa-si respecte predecesorii, un om care pune accent pe cuvant, chiar daca este dezamagit uneori. Ii doresc mult succes in tot ce si-a propus!